Bezpieczny dom dla dziecka

Bezpieczny dom powinien być nacechowany harmonią barw, tkanin i przedmiotów, znajdujących się w domu, a także dawać poczucie dobrego samopoczucia i atmosfery sprzyjającej zdrowiu. Aby stworzyć bezpieczny dom dla dziecka, warto spróbować przewidzieć wszystkie twórcze pomysły sprzyjające aktywności malucha, które mogą przyjść mu do głowy. Czy to zadanie wygląda na niemożliwe? Oczywiście, że tak. Dziecko zawsze może zrobić coś, czego dorosły człowiek po prostu nie weźmie pod uwagę. Zabezpieczenie domu, a szczególnie kuchni, może jednak pomóc zapobiec nieszczęściu. Najlepszym sposobem na bezpieczeństwo dziecka w domu jest jednak twoje czujne oko.

Zobacz film: "Soki ekologiczne"

Bezpieczna kuchnia dla dziecka

Aby zapewnić bezpieczny dom dla dziecka, trzeba zacząć od kuchni. To tam może zdarzyć się najwięcej wypadków. Musisz zabezpieczyć:

 • kuchenkę – służą do tego specjalne, regulowane płotki; podobnym płotkiem możesz także zabezpieczyć schody;
 • piekarnik – tutaj nie ma specjalnych produktów zabezpieczających gorący piekarnik przed dzieckiem; w czasie pieczenia musisz bardzo pilnować dziecka. Innym rozwiązaniem jest zakup odpowiedniego piekarnika z zawsze chłodnym frontem i włączanego tylko za pomocą specjalnej kombinacji klawiszy;
 • drzwiczki szafek i szuflad (szczególnie tych, w których trzymasz leki, noże, sztućce) – do zabezpieczenia użyj specjalnych blokad służących właśnie do tego, aby pomogły ograniczyć zapędy ciekawskiego szkraba;
 • stoły – na czas, kiedy dziecko jest malutkie, możesz zrezygnować z obrusów, za które dzieci lubią ciągnąć; takie zabawy mogą się źle skończyć, jeśli na stole są gorące potrawy.

Całkowitym zabezpieczeniem kuchni jest blokowanie dziecku wstępu do tego pomieszczenia.

Łazienka bezpieczna dla dziecka

W łazience zabezpiecz:

 • podłogi – które zwykle są dość śliskie; do tego posłużą ci specjalne maty antypoślizgowe;
 • szafki – szczególnie te, w których trzymasz środki chemiczne; użyj do tego specjalnych blokad dla dzieci lub po prostu przenieś wszystkie toksyczne substancje na wyższe półki;
 • wannę – której dno jest zawsze bardzo śliskie; do wanien także produkowane są gumowe maty antypoślizgowe.

Pomieszczenia przyjazne dziecku

W całym domu należy pamiętać o blokadach szafek, jeśli jest w nich coś, czym dziecko może sobie zaszkodzić. To samo dotyczy drzwi – specjalne kliny nie pozwolą na ich zatrzaśnięcie. Okna z kolei trzeba zablokować przed zbyt szerokim otwieraniem. Ostre krawędzie mebli także mogą stanowić zagrożenie dla nie do końca jeszcze skoordynowanego biegania dziecka po całym domu. Aby je zabezpieczyć, użyj specjalnych gumowych nakładek.

Gumowe antypoślizgowe maty porozkładaj w całym domu, nie tylko w łazience, jeśli w mieszkaniu masz podłogi zamiast wykładzin czy dywanów. Możesz też zakładać dziecku kapcie o gumowej podeszwie albo antypoślizgowe skarpetki. Wszystkie dywaniki powinny leżeć na matach antypoślizgowych. Schody także wymagają rozłożenia na nich mat, aby stanowiły jak najmniejsze zagrożenie dla dziecka.

Wszystkie regały powinny być przyśrubowane do ścian. Dziecko wspinające się po półkach nie będzie w stanie ich wtedy przewrócić. Nie zapominaj także o zabezpieczeniu gniazdek elektrycznych! Możesz to zrobić za pomocą specjalnych „drzwiczek” zasłaniających gniazdka, lub gniazd wtykowych, uniemożliwiających włożenie czegokolwiek do kontaktu. Bezpieczny dom nie obejdzie się bez takich zabezpieczeń. Warto także zastanowić się nad takim przemeblowaniem pomieszczeń, aby ułatwić dziecku swobodne poruszanie się po nich, a jednocześnie utrudnić dostęp do niektórych miejsc, sprzętów czy przedmiotów. Na przykład dobrym rozwiązaniem jest odsunięcie kanapy od okna, aby lubiący wspinaczki maluch nie próbował poprzez kanapę dosięgnąć do parapetu. Jeśli mu się to uda, skutki mogą być katastrofalne, zwłaszcza jeśli okno jest otwarte.

Ostatnim krokiem do osiągnięcia względnego bezpieczeństwa dla dziecka w domu jest przejrzenie twoich kwiatów doniczkowych i pozbycie się tych stanowiących zagrożenie. W mieszkaniach są bardzo popularne niektóre trujące gatunki, np.:

 • bluszcz,
 • azalia,
 • diffenbachia,
 • filodendron.

Pamiętaj, że zabezpieczenie domu w niezbędne akcesoria nie oznacza, że możesz puścić dziecko samopas. Twoja czujna opieka to dla maleństwa najlepsza ochrona.

Komentarze (1)
~Francza
~Francza ponad rok temu

Tylko nie do końca się zgodzę. Na początku jak dziecko jest malutkie i dopiero raczkuje to właśnie różnego rodzaju elementy zabezpieczające meble mogą bardzo mocno pomóc w ochronie i ograniczeniu ilości zagrożeń. Lulajbaby w dziale bezpieczeństwo mają masę takich gadżetów, dzięki którym w prosty i co najważniejsze tani sposób można zabezpieczyć szafki, narożniki mebli czy gniazdka. Wiadomo nie da się wszystkiego przewidzieć, ale to co można wyeliminować należy jeszcze zanim dziecko zacznie biegać.

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

 • Odpowiedź w 24 godziny
 • Bez żadnych opłat
 • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Pokój dziecięcy
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Artykuły Pokój dziecięcy
Pokój dziecięcy

Dywan do pokoju dziecięcego

Dywan do pokoju dziecięcego

Dywany do pokoju dziecięcego, niezależnie od tego, jaki rodzaj wybierzesz, muszą być przede wszystkim utrzymywane w czystości.

Pokój dziecięcy

Pościel dziecięca

Pościel dziecięca

Wybierając pościel dla niemowlaka, warto też zwrócić uwagę na to, by była antyalergiczna. Alergia i inne choroby układu oddechowego to obecnie dolegliwości bardzo powszechne.

Pokój dziecięcy

Dowiedz się, jak wybrać bezpieczną zabawkę dla dziecka

Dowiedz się, jak wybrać bezpieczną zabawkę dla dziecka

Zabawa a bezpieczeństwo Wybieranie zabawek dla dzieci, które je ucieszą i rozbawią to świetna zabawa, jednak ważne jest, aby pamiętać także o bezpieczeństwie. Chroń dziecko przed zadławieniem i innymi niebezpieczeństwami, podążając za naszymi wskazówkami. Ostre...

Pokój dziecięcy

Kąpiel dziecka

Kąpiel dziecka

Rodzice powinni zadbać o to, by kąpiel niemowlaka lub starszego dziecka była bezpieczna poprzez odpowiednie maty lub wkładki do wanny.

Pokój dziecięcy

Zabawka z kartonu

Zabawka z kartonu

Dla malucha wszystko, co znajduje się dookoła niego, może być doskonałym rekwizytem do zabawy, dlatego rodzice wcale nie muszą odwiedzać drogich sklepów.

Pokój dziecięcy

Szafa dziecięca

Szafa dziecięca

Tradycyjna szafa dla dziecka sprawia, że pokój jest bardziej przytulny. Tego typu meble pasują do wielu rodzajów innych elementów wystroju.

Pokój dziecięcy

Chodzik dla malucha

Chodzik dla malucha

Chodziki dla dzieci to nietrafiony pomysł, ponieważ negatywnie wpływają na naukę jednej z podstawowych umiejętności - chodzenia.

Pokój dziecięcy

Pokój dla maluszka

Pokój dla maluszka

, w którym rośnie maluch, ma ogromny wpływ na jego rozwój. Pokoik dziecięcy powinien być utrzymany w wesołych tonacjach kolorystycznych.

Pokój dziecięcy

Metalowe łóżko piętrowe

Metalowe łóżko piętrowe

Łóżko piętrowe to zazwyczaj opcja dla starszych dzieci, którym nie grozi wypadnięcie pomiędzy barierkami.