Szpitale tymczasowe świecą pustkami. Wyciekło nagranie
Niedawno sieć obiegło nagranie opublikowane na Facebooku, na którym widać pusty oddział covidowy w szpitalu tymczasowym w Sopocie. W komentarzach zawrzało. Użytkownicy zwracali uwagę, że w tym samym czasie pacjenci niecovidowi czekają na przyjęcie do szpitali, bo nie ma dla nich miejsca.
1. Pusty szpital tymczasowy
Szpital tymczasowy w Sopocie funkcjonuje zaledwie od miesiąca. Według informacji udostępnionych przez biuro prasowe wojewody pomorskiego mieszczą się tam 54 łóżka, w tym 10 intensywnej terapii tlenowej. Jednak w zależności od potrzeb, może się tam pomieścić nawet 200 łóżek. Cała inwestycja, wraz z wyposażeniem pochłonęła ok. 11 mln zł.
Filmik udostępniony na Facebooku ujawnia, jak sopocki szpital wygląda na co dzień. Widać na nim pusty oddział. Autor sugeruje, że mając do dyspozycji taką przestrzeń, można by rozluźnić szpitale niecovidowe.
"Ludzie z innymi chorobami umierają, a tu proszę" – mówi na nagraniu.
Jednak to nie jedyny szpital tymczasowy na Pomorzu. Pod koniec stycznia w gdańskich halach Amber Expo zaprezentowano wyposażenie dostępne dla pacjentów z COVID-19. Szpital składa się z oddziału internistyczno-zakaźnego, na którym znajduje się 80 łóżek oraz oddziału intensywnej terapii przeznaczonego dla 20 pacjentów. Maksymalnie szpital może pomieścić 400 łóżek. Koszt wybudowania i wyposażenia wyniósł ok. 20 mln zł.
"Niedawno to samo było o Warszawie. Ja w tym czasie czekałem na łóżko na SOR 14h. Ze względu na brak miejsc na oddział wewnętrzny czekałem na przyjęcie na odział 4 dni i wylądowałem na korytarzu" – napisał jeden z użytkowników pod udostępnionym filmikiem.
"Jeżeli to prawda, to dlaczego musimy utrzymywać np. Narodowy? A rodziny zbierają na operację swoich małych dzieci, bo NFZ nie refunduje? Ktoś tu jest mało odpowiedzialny. Chciałem tylko dodać, że to się ciągnie już od 20 lat" – dodał drugi.
2. Szpital tymczasowy – kto się kwalifikuje?
Kto może zostać przyjęty do szpitali tymczasowych? Przede wszystkim osoba dorosła, która uzyskała pozytywny wynik testu na koronawirusa (antygenowego lub PCR) i posiada objawy kliniczne zakażenia oraz odchylenia w badaniach obrazowych płuc, które nie są starsze niż 5 dni.
Nie może posiadać również chorób współistniejących, które wymagają natychmiastowego leczenia specjalistycznego. Pacjent musi spełnić wszystkie rygorystyczne kryteria oraz uzyskać zgodę na przyjęcie od lekarza kwalifikującego lub koordynatora szpitala tymczasowego.
Jednak większość chorych na COVID-19, którzy wymagają hospitalizacji to osoby z ciężkimi chorobami współistniejącymi. W związku z tym ci pacjenci są kierowani na utworzone w tradycyjnych szpitalach oddziały covidowe, ponieważ tam mają zapewnioną odpowiednią opiekę.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.