Trwa ładowanie...

Alergie, rak, uszkodzenia skóry – czym jeszcze możesz ryzykować kupując swojemu dziecku takie zabawki?

Avatar placeholder
23.09.2014 08:43
Alergie, rak, uszkodzenia skóry – czym jeszcze możesz ryzykować kupując swojemu dziecku takie zabawki?
Alergie, rak, uszkodzenia skóry – czym jeszcze możesz ryzykować kupując swojemu dziecku takie zabawki? (Zdjęcie autorstwa Aurimas Mikalauskas / CC BY-SA 2.0)

Pomimo wytycznych Unii Europejskiej oraz corocznych kontroli wielu instytucji na sklepowe półki wciąż trafiają produkty, które mogą zagrażać naszym pociechom – toksyczne gumowe zwierzątka, plastikowe telefony z łatwym dostępem do baterii, pozytywki ze zbyt długimi sznurkami. To my jako rodzice musimy wiedzieć, na co zwrócić szczególną uwagę, by rozpoznać niebezpieczną zabawkę i wybrać taką, która nie zagraża naszym dzieciom.

1. Dostosowanie do wieku

Zabawka niebezpieczna to przede wszystkim ta, która nie została odpowiednio dobrana do wieku. Ryzyko połknięcia małych elementów w przypadku dzieci młodszych, skaleczeń czy poparzeń u starszaków jest w takiej sytuacji bardzo duże. Producenci powinni zamieszczać informację o tym, do jakiej grupy wiekowej adresują dany przedmiot. Najczęściej spotykanym oznaczeniem z tej kategorii jest 0+ – potwierdzające bezpieczeństwo już dla najmłodszych – oraz symbol informujący, że dana zabawka nie nadaje się do użytku poniżej trzeciego roku życia.

Bez względu jednak na informację producenta to rodzic musi być tym, który najlepiej oceni bezpieczeństwo zabawki w kontekście wieku swojego dziecka.

2. Inne ważne oznaczenia

Zobacz film: "Soki ekologiczne"

Wybierając bezpieczną zabawkę dla naszego dziecka, powinniśmy znaleźć na niej lub na jej opakowaniu symbol CE, oznaczający zgodność z zasadniczymi wymaganiami dyrektywy zabawkowej. Ważna jest również nazwa i adres producenta lub upoważnionego przedstawiciela oraz – w przypadku zabawek sprowadzanych spoza Unii Europejskiej – dane adresowe polskiego importera. Inne istotne oznaczenia, jakich należy poszukać, to przede wszystkim ostrzeżenia dotyczące bezpieczeństwa, np.: „Do użytku pod bezpośrednim nadzorem osoby dorosłej”. Symbolem potwierdzającym spełnianie wymogów prawnych Unii Europejskiej jest znak WE. EN71 z kolei powinien znajdować się na wszystkich zabawkach dostępnych w krajach Wspólnoty. Potwierdzeniem, że dana zabawka nie zawiera niebezpiecznych substancji, jest symbol TUV. Natomiast bezpieczeństwo materiałów użytych do produkcji oraz właściwe odniesienie do wieku potwierdza oznaczenie Safe Toys. Podobną rolę spełnia certyfikat Öko-Tex Standard 100 umieszczany na wyrobach materiałowych, gwarantujący, że materiał nie zawiera metali ciężkich, szkodliwych związków chemicznych, składników rakotwórczych i alergizujących. Symbol GOTS odnaleziony na zabawce pokazuje natomiast, że do jej produkcji użyto organiczną bawełnę. Postępowanie zgodnie z normami ekologicznymi, społecznymi i ekonomicznymi gwarantuje również oznaczenie PEFC. W Polsce oznaczenia potwierdzające bezpieczeństwo zabawek nadaje im Instytut Matki i Dziecka oraz Państwowy Zakład Higieny – ten drugi szczególnie pod kątem użytych materiałów.

3. Niebezpieczne elementy i nieprawidłowe wykonanie

Zabawki niebezpieczne to te, które mają ostre krawędzie wykonane ze szkła czy metalu. Maskotki wypełnione twardymi lub ostrymi elementami. Jeżeli zabawka posiada ruchome części, należy zwrócić uwagę, czy palce dziecka w niej nie utkną. Sznurki, tasiemki i kabelki nie mogą być na tyle długie, by owinąć się wokół szyi malca. Magnesy oraz baterie – wyjątkowo niebezpieczne w przypadku połknięcia – powinny być dobrze zabezpieczone. Urządzenia dźwiękowe nie mogą być za głośne – hałas może prowadzić do uszkodzenia słuchu. Zabawka nie powinna również intensywnie pachnieć plastikiem – a niestety wciąż, mimo zakazu, do produkcji wielu z nich wykorzystywane są toksyczne substancje. Najgroźniejsze z nich to ftalany – dodawane są do plastiku, by go uelastycznić – mogą przyczyniać się nawet do powstawania raka. Inne, które powinny wzbudzić naszą nieufność, to przede wszystkim PAH (policykliczne węglowodory aromatyczne) – wchodzące w skład lakierów czy farb – również uważane za rakotwórcze. Niebezpieczne są również: formaldehyd (stosowany w klejach i włóknach syntetycznych, silnie drażniący skórę i podejrzewany o działanie rakotwórcze) oraz metale ciężkie (używane głównie do produkcji barwników i tworzyw sztucznych, wywołujące alergię i czasami również raka). Jako rodzice nie zawsze mamy możliwość sprawdzenia, z czego została zrobiona dana zabawka, jednak w sytuacjach, kiedy jest to możliwe, zwracajmy uwagę i na to.

4. W trosce o bezpieczeństwo naszych dzieci

Nie kupujmy zabawek niewiadomego pochodzenia, pamiętajmy też jednak, że nawet przedmioty wytworzone przez znanych producentów mogą zawierać niebezpieczne elementy. Zatem zawsze dokładnie wypróbujmy zabawkę przed oddaniem jej w ręce maluchów. Kiedy takie działania staną się naszym nawykiem, będą zajmować nie więcej niż kilka chwil, a to właśnie one mogą uratować zdrowie i życie naszej pociechy.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze