Trwa ładowanie...

Takie krowy wyhodowali po raz pierwszy. Nie zgadniesz, co zawiera ich mleko

 Aleksandra Zaborowska
08.04.2024 12:29
Genetycznie zmodyfikowane krowy mogą produkować insulinę dla cukrzyków
Genetycznie zmodyfikowane krowy mogą produkować insulinę dla cukrzyków (Getty Images)

Nowe odkrycie w dziedzinie bioinżynierii: naukowcom udało się wyhodować pierwsze zmodyfikowane genetycznie krowy, których mleko może wspomagać walkę z cukrzycą typu 1. Metoda pozyskiwania insuliny w ten sposób ma być rozwiązaniem na utrudniony dostęp do leków.

spis treści

Chorujący na cukrzycę typu 1 potrzebują insuliny każdego dnia, ponieważ sami nie są w stanie wyprodukować jej wystarczającej ilości. Coraz większym problemem stają się jednak koszty produkcji insuliny na potrzeby cukrzyków. Jest to tym bardziej alarmujące, że, według szacunków Międzynarodowej Federacji Diabetologicznej (International Diabetes Federation, IDF), do 2045 roku na cukrzycę typu 1 może chorować już nawet 780 milionów osób.

Naukowcy od lat szukają więc alternatyw, aby leczenie było jak najbardziej dostępne i pokrywało zapotrzebowanie.

1. Insulina w krowim mleku – nowa nadzieja dla cukrzyków

Obecnie produkcja insuliny w celach leczniczych opiera się na genetycznie zmodyfikowanych drożdżach i bakteriach - chociaż już kilka lat temu z powodzeniem przeprowadzono m.in. eksperyment na myszach, na których dokonano przekształcenia komórek macierzystych w komórki beta trzustki produkujące insulinę.

Zobacz film: "Testy na grypę, COVID i RSV niemal niedostępne. Pustki w aptekach"

Pomysł pozyskania insuliny ze zmodyfikowanego mleka krowiego nie jest nowy, jednak po raz pierwszy naukowcom z uniwersytetów w São Paulo i Illinois udało się udowodnić, że metoda ta jest możliwa i stanowi realną, bardziej wydajną alternatywę dla procesu pozyskiwania insuliny z pomocą drożdży i bakterii (wymagającego rozbudowanej infrastruktury, nakładów czasu i kosztów).

2. Problem dostępności insuliny rozwiązany?

W jaki sposób udało się to osiągnąć? Naukowcy wprowadzili określony segment ludzkiego DNA do DNA dziesięciu zarodków krowy, w wyniku czego urodziły się genetycznie zmodyfikowane cielaki. Tak wyhodowane zwierzęta okazały się produkować mleko z zawartością ludzkiej proinsuliny, a także insuliny.

Matthew B. Wheeler z University of Illinois, główny autor pracy naukowej na ten temat, jest zdania, że ta metoda produkcji byłaby o wiele bardziej wydajna niż dotychczasowe sposoby pozyskiwania insuliny. Naukowcy oszacowali, że krowa może wyprodukować około 1 grama insuliny na litr mleka i nawet 40-50 litrów mleka na dzień - a standardowa jednostka insuliny wynosi zaledwie 0,0347 miligrama.

Wnioski wyciągnięte z pierwszych etapów badania są optymistyczne: Matthew Wheeler uważa, że już stado stu genetycznie zmodyfikowanych krów jest w stanie wyprodukować insulinę pokrywającą zapotrzebowanie pacjentów w całym kraju.

Założenia eksperymentu, metody i dokładne wyniki badań zostały opublikowane w czasopiśmie naukowym ''Biotechnology Journal''.

Aleksandra Zaborowska, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Oceń jakość naszego artykułu: Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
12345
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze