Trwa ładowanie...

Ciągle na ciebie czekam, tato

Jak wytłumaczyć 3-letniemu dziecku, że jego tata, który do tej pory nosił go na rękach i na każdym kroku powtarzał, jak bardzo kocha, teraz siedzi w swoim fotelu, bezszelestnie, nic nie mówiąc, wpatruje się tylko przed siebie?

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Dlaczego warto robić screening?"

Oskar codziennie czeka, aż ojciec spojrzy w jego stronę, odezwie się. W swojej dziecięcej ufności głęboko wierzy, że przyjdzie dzień, kiedy tata pójdzie z nim na długi spacer. Czeka.

Kamil przeżył wypadek i choć nie ma go w policyjnych statystykach wśród tych, którzy zginęli, to jego życie w pewnym sensie się skończyło. Rozległy uraz głowy, szpital, skomplikowana operacja ratująca życie. Usunięcie krwiaka, odłamków kości czaszki. Kamil żyje, ale o resztę trzeba walczyć.

Fundacja Siepomaga
Fundacja Siepomaga

Gdy po wypadku wrócił do domu, nastała straszna cisza, której nawet jego synek nie był w stanie przerwać. Kiedy patrzyło się na dziecko próbujące wtulić się w tatę, który bez życia siedzi wpatrzony przed siebie, serce pękało z żalu.

Kilka metrów od domu przeznaczenie obdarło Kamila z normalności, odebrało radość z bycia ojcem i na długie miesiące wcisnęło do szpitalnego łóżka. Chwila nieuwagi, rozpędzony samochód, za małe pobocze, a po chwili inna rzeczywistość – oddział ratunkowy, śpiączka farmakologiczna. Wszystko w cieniu pytania: co będzie dalej? Przeżyje? Jeśli tak, to kiedy odzyska przytomność? Dni mijały i nikt nie umiał powiedzieć, co będzie dalej.

Kamil nie był poturbowany, nie miał obtarć, złamań. Cały impet uderzenia przyjęła głowa mężczyzny. Nie wiadomo było, jak wielkie zmiany zaszły wewnątrz czaszki i czy spustoszenie, wywołane obrzękiem mózgu i krwiakiem, pozwoli jeszcze kiedyś normalnie żyć.

Dzień, którego wszyscy się bali, w końcu nastał. Kamil bez emocji patrzył przed siebie, nie reagował na żadne bodźce, nawet te najsilniejsze – nawet na kontakt z własnym synem.

 

Długie miesiące intensywnej rehabilitacji za nim, a przed Kamilem wciąż jest ściana, której nie może zburzyć. On wszystko czuje, wewnątrz pozostał sobą. Gdy syn przytula się do niego, w oczach ojca widać łzy. Oskar nie zadaje pytań. Dla niego to ten sam tata, co wcześniej. Wskakuje mu na kolana, ściska i całuje. Nie odwraca wzroku od zniekształconej głowy, nie boi się, choć ojciec nie może odwzajemnić tych wszystkich ciepłych gestów.

Fundacja Siepomaga
Fundacja Siepomaga

W pokoju łóżko i cała masa specjalistycznego sprzętu. Na łóżku leży Kamil - bardzo szczupły, z ciałem poranionym licznymi odleżynami, a wokół zabawki Oskara. Chłopiec uwielbia się bawić w pobliżu ojca, zawsze lubił i to się nie zmieni. Czasami wskakuje na kolana taty, chwyta bezwładne ręce i bawi się w ciuchcię tak, jak kiedyś, przed wypadkiem. Kamil patrzy, jak chłopiec śpi, znów pojawiają się łzy i można poczuć, że łączy ich ogromna więź i to jest najlepszą formą rehabilitacji.

 

Od narodzin Oskara życie Kamila kręciło się wokół syna. Był taki dumny z tego, że jest ojcem, z niecierpliwością wyczekiwał dnia, kiedy będzie starszy, opowiadał mu o meczach, które będą razem rozgrywali. Chłopiec pamięta te obietnice i wierzy, że tata nauczy go jeszcze grać w piłkę, że go przytuli, że to wszystko to tylko kwestia czasu.

Wszyscy mają nadzieję, że przyjdzie przełom i pewnego dnia, ci dwaj dzielni mężczyźni, odzyskają kontakt, wyjdą na spacer, pojadą razem na wakacje.

Potrzebny jest jednak czas i systematyczna rehabilitacja.

Zachęcamy do wsparcia akcji zbierania pieniędzy na leczenie Kamila. Jest ona prowadzona za pośrednictwem strony Fundacji Siepomaga.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.