Ciągle na ciebie czekam, tato

Jak wytłumaczyć 3-letniemu dziecku, że jego tata, który do tej pory nosił go na rękach i na każdym kroku powtarzał, jak bardzo kocha, teraz siedzi w swoim fotelu, bezszelestnie, nic nie mówiąc, wpatruje się tylko przed siebie?

Oskar codziennie czeka, aż ojciec spojrzy w jego stronę, odezwie się. W swojej dziecięcej ufności głęboko wierzy, że przyjdzie dzień, kiedy tata pójdzie z nim na długi spacer. Czeka.

Zobacz film: "Dieta śródziemnomorska a serce"

Kamil przeżył wypadek i choć nie ma go w policyjnych statystykach wśród tych, którzy zginęli, to jego życie w pewnym sensie się skończyło. Rozległy uraz głowy, szpital, skomplikowana operacja ratująca życie. Usunięcie krwiaka, odłamków kości czaszki. Kamil żyje, ale o resztę trzeba walczyć.

Gdy po wypadku wrócił do domu, nastała straszna cisza, której nawet jego synek nie był w stanie przerwać. Kiedy patrzyło się na dziecko próbujące wtulić się w tatę, który bez życia siedzi wpatrzony przed siebie, serce pękało z żalu.

Kilka metrów od domu przeznaczenie obdarło Kamila z normalności, odebrało radość z bycia ojcem i na długie miesiące wcisnęło do szpitalnego łóżka. Chwila nieuwagi, rozpędzony samochód, za małe pobocze, a po chwili inna rzeczywistość – oddział ratunkowy, śpiączka farmakologiczna. Wszystko w cieniu pytania: co będzie dalej? Przeżyje? Jeśli tak, to kiedy odzyska przytomność? Dni mijały i nikt nie umiał powiedzieć, co będzie dalej.

Kamil nie był poturbowany, nie miał obtarć, złamań. Cały impet uderzenia przyjęła głowa mężczyzny. Nie wiadomo było, jak wielkie zmiany zaszły wewnątrz czaszki i czy spustoszenie, wywołane obrzękiem mózgu i krwiakiem, pozwoli jeszcze kiedyś normalnie żyć.

Dzień, którego wszyscy się bali, w końcu nastał. Kamil bez emocji patrzył przed siebie, nie reagował na żadne bodźce, nawet te najsilniejsze – nawet na kontakt z własnym synem.

 

Długie miesiące intensywnej rehabilitacji za nim, a przed Kamilem wciąż jest ściana, której nie może zburzyć. On wszystko czuje, wewnątrz pozostał sobą. Gdy syn przytula się do niego, w oczach ojca widać łzy. Oskar nie zadaje pytań. Dla niego to ten sam tata, co wcześniej. Wskakuje mu na kolana, ściska i całuje. Nie odwraca wzroku od zniekształconej głowy, nie boi się, choć ojciec nie może odwzajemnić tych wszystkich ciepłych gestów.

W pokoju łóżko i cała masa specjalistycznego sprzętu. Na łóżku leży Kamil - bardzo szczupły, z ciałem poranionym licznymi odleżynami, a wokół zabawki Oskara. Chłopiec uwielbia się bawić w pobliżu ojca, zawsze lubił i to się nie zmieni. Czasami wskakuje na kolana taty, chwyta bezwładne ręce i bawi się w ciuchcię tak, jak kiedyś, przed wypadkiem. Kamil patrzy, jak chłopiec śpi, znów pojawiają się łzy i można poczuć, że łączy ich ogromna więź i to jest najlepszą formą rehabilitacji.

 

Od narodzin Oskara życie Kamila kręciło się wokół syna. Był taki dumny z tego, że jest ojcem, z niecierpliwością wyczekiwał dnia, kiedy będzie starszy, opowiadał mu o meczach, które będą razem rozgrywali. Chłopiec pamięta te obietnice i wierzy, że tata nauczy go jeszcze grać w piłkę, że go przytuli, że to wszystko to tylko kwestia czasu.

Wszyscy mają nadzieję, że przyjdzie przełom i pewnego dnia, ci dwaj dzielni mężczyźni, odzyskają kontakt, wyjdą na spacer, pojadą razem na wakacje.

Potrzebny jest jednak czas i systematyczna rehabilitacja.

Zachęcamy do wsparcia akcji zbierania pieniędzy na leczenie Kamila. Jest ona prowadzona za pośrednictwem strony Fundacji Siepomaga.

Komentarze (8)
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Ciąża i dziecko
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Pomocni lekarze

Artykuły Ciąża i dziecko
Ciąża i dziecko

Dlaczego warto jeść kalafiora?

Dlaczego warto jeść kalafiora?

, która jest niezwykle ważna dla układu nerwowego. Kalafior powinien znaleźć się w jadłospisie kobiet w ciąży - to właśnie cholina odpowiada za prawidłowy rozwój (...) mózgu dziecka. Jedzenie kalafiora przyniesie korzyści...

Ciąża i dziecko

Obalamy mity na temat endometriozy

Obalamy mity na temat endometriozy

, że endometrioza całkowicie przekreśla szanse na poczęcie dziecka i szczęśliwe donoszenie ciąży. Istnieją skuteczne metody leczenia niepłodności związanej (...) , jajowodów czy jelit. Choroba ta często dotyka kobiety...

Ciąża i dziecko

Dieta antyrakowa - fakty i mity

Dieta antyrakowa - fakty i mity

Zdrowie na talerzu Zdrowa dieta odgrywa niezwykle ważną rolę w profilaktyce wielu chorób, także nowotworowych. Dzięki postępowi nauki możemy poznać i wykorzystać potencjał drzemiący w licznych produktach spożywczych i, włączając je do codziennego jadłospisu,...

Ciąża i dziecko

Wczesne objawy choroby Alzheimera

Wczesne objawy choroby Alzheimera

Zaniepokojenie własną pamięcią Badania kliniczne potwierdzają, że osoby, u których szwankuje pamięć, są podatne na rozwój choroby Alzheimera. Organizm daje w ten spokój sygnał, że coś jest nie tak. Jeżeli zauważymy u siebie taki objaw, nie należy go lekceważyć...

Ciąża i dziecko

Choroby, które możesz złapać na siłowni

Choroby, które możesz złapać na siłowni

Zagrożenia na siłowni Regularne chodzenie na siłownię kojarzy się głównie ze zdrowiem, jednak może mieć również negatywne skutki. I nie chodzi wcale o zakwasy, zmęczenie i przepocone ubrania, a o poważniejsze przypadłości. Jak się okazuje, w siłowniach...

Ciąża i dziecko

Jak być szczęśliwą i perfekcyjną mamą?

Jak być szczęśliwą i perfekcyjną mamą?

Pielęgnacja przed pracą Nawet jeśli zostajesz w domu z dziećmi, zadbaj o to, by czuć się i wyglądać dobrze. Nie ma przeciwwskazań, by np. wykonać (...) delikatny makijaż. Jesteś kobietą i masz prawo czuć się wypielęgnowana. Zrzeszone...

Ciąża i dziecko

Codzienność polskich matek na przestrzeni lat

Codzienność polskich matek na przestrzeni lat

Kobieta z dzieckiem na kolanach w 1929 roku Dla większości z nas matka jest najważniejszą osobą na świecie. To ona nosiła nas pod swoim sercem (...) wyglądała codzienność polskich kobiet. Rozpoczynamy w roku 1929. Zdjęcie przedstawia...

Ciąża i dziecko

Sposoby na zdrowie naszych babć coraz bardziej popularne

Sposoby na zdrowie naszych babć coraz bardziej popularne

Powrót do korzeni Bańki, pijawki i naturalne mikstury - świat oszalał na punkcie tradycyjnych metod leczniczych. Nic dziwnego - to proste i skuteczne sposoby na walkę z objawami chorób i wzmocnienie odporności. Stosują je nawet celebryci i sportowcy,...