Nietypowe objawy chorób serca. Zwróć uwagę na palce i uszy
Chore serce kojarzymy najczęściej z bólem w klatce piersiowej. Jednak okazuje się, że choroby układu sercowo-naczyniowego mogą dawać szereg nieoczywistych objawów, które można poznać po wyglądzie różnych części ciała. Znajomość tych symptomów może kiedyś uratować życie.
1. Palce, uszy i usta - po nich poznasz chore serce
Ból klatki piersiowej czy spuchnięte nogi - to wszystko dość specyficzne i w miarę łatwe do rozpoznania symptomy świadczące o tym, że z naszym sercem i naczyniami krwionośnymi źle się dzieje. Jednak często choroby układu krążenia nie dają oczywistych objawów. Gdzie więc wypatrywać tych niepozornych symptomów?
Oto kilka z nich:
palce dobosza - zgrubione i zaokrąglone końcówki palców dłoni. Mogą świadczyć o wrodzonej chorobie serca. To też znak, że organizm może być niedotleniony;
znak Franka - charakterystyczna bruzda na małżowinie usznej. To właśnie Sanders T. Frank zauważył korelację między nietypowym wyglądem ucha a zwiększonym zagrożeniem ze strony miażdżycy.
nieświeży oddech i częste zapalenia dziąseł - zdrowie jamy ustnej i serca ma ze sobą więcej wspólnego, niż sądzimy. Zaniedbywanie higieny jamy ustnej może odbić się tragicznie na naszym sercu. Bakterie z jamy ustnej mogą przenikać do krwiobiegu, uszkadzać naczynia, a to z kolei czynnik ułatwiający miażdżycy rozwój.
2. Problemy z sercem można zauważyć w łóżku
Nie tylko zapach z jamy ustnej, osobliwy wygląd dłoni i uszu może świadczyć o ukrywającej się w nas chorobie serca lub naczyń krwionośnych. O tym, że mięsień ten odmawia nam posłuszeństwa, świadczą też problemy z seksem - wydawać by się mogło, że kłopoty z krążeniem częściej odbijają się na seksualności mężczyzn niż kobiet. Nic bardziej mylnego - zarówno u kobiet jak i u mężczyzn chory układ krążenia można poznać w łóżku.
Spadek libido oraz trudność w uzyskaniu gotowości nawet pomimo gry wstępnej - to mogą być objawy chorób serca. Często też jednak problemy z pożyciem biorą się ze stresu w pracy, niskiej aktywności fizycznej lub problemów emocjonalnych w związku. Wówczas warto szukać pomocy nie u kardiologa, a u terapeuty.
Maciej Rugała, dziennikarz Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.