Trwa ładowanie...

Ten rak zaczyna się od drętwienia języka. Coraz więcej przypadków w Polsce

 Maciej Rugała
Maciej Rugała 18.11.2022 16:53
Znajomość tych objawów może uratować życie
Znajomość tych objawów może uratować życie (Getty Images)

Według najnowszego badania, w 2020 roku na nowotwory jamy ustnej i wargi zachorowało 378 tysięcy osób na świecie, blisko połowa z nich zmarła z tego samego powodu. Liczba chorych na ten tym nowotworu stale rośnie, a Polska na tle Europy przoduje w niechlubnym rankingu. Mamy istotnie więcej chorych na nowotwory jamy ustnej, wargi i gardła, niż inne przeciętne europejskie państwo.

spis treści

1. Niedoceniany wróg

Chociaż sam rak jamy ustnej to dość rzadka choroba, to jego przypadków jest coraz więcej. Dotyka głównie osoby w krajach rozwiniętych, narażeni są szczególnie palacze papierosów, a także osoby nadużywające alkohol. W wyleczeniu raka kluczowa jest wczesna diagnoza, dlatego tak ważne są regularne badania oraz unikanie czynników ryzyka.

Nowotwory jamy ustnej i gardła są wciąż postrzegane jako mniejsze ryzyko w porównaniu do nowotworu płuc, który powoduje więcej śmierci rocznie. Nie jest to jednak problem, który można bagatelizować. Są one o tyle gorsze, bo nawet w przypadku zadowalającego rezultatu leczenia, mogą pozostawić po sobie problemy z mową lub odcisnąć piętno na jakości życia chorego. Bardzo ważne są regularne wizyty u stomatologa, ograniczanie nałogów jak palenie i alkohol, a jeśli coś nas alarmuje, należy bezzwłocznie skierować się do stomatologa lub laryngologa.

2. Nietypowe objawy mogące oznaczać raka

Zobacz film: "Rak pęcherza moczowego - podstępny nowotwór"

Wiele nowotworów ma zestaw nietypowych objawów, które występując jednocześnie, mogą zasygnalizować, że powinniśmy pochylić się nad własnym zdrowiem. Nie należy lekceważyć tej szansy na wyrównaną walkę z chorobą, ponieważ nowotwory takie jak np. nowotwór płuc, nie dają objawów, dopóki nie jest już za późno. Tym, co powinno nas zaalarmować, jeśli chodzi o zdrowie jamy ustnej, jest:

  • ból i opuchlizna w jamie ustnej - jeśli nie jest to efekt urazu lub reakcji uczuleniowej, powinno zapalić to czerwoną lampkę,
  • owrzodzenia i afty - należy jednak pamiętać, że mogą być powodowane także obniżoną odpornością organizmu,
  • wyraźne białe lub czerwone plamy w jamie ustnej,
  • problemy z przełykaniem, uczucie niedrożnego przełyku,
  • kłopoty z mową związane z językiem lub samą emisją głosu, zmiana barwy głosu,
  • powiększone szyjne węzły chłonne - może to być powodowane także infekcją, w celu zdiagnozowania przyczyny konieczna jest wizyta u specjalisty,
  • utrata wagi, mimo braku zmian w diecie i trybie życia,
  • przykry zapach z ust - może to jednak być powodowane także chorobą refluksową, w znalezieniu przyczyny tej zawstydzającej dolegliwości pomoże stomatolog i gastroenterolog.

Chociaż wiele tego typu objawów może się wydawać niepozornymi, to warto zachować zdrową czujność. Wczesne wykrycie nowotworu gwarantuje największe szanse w walce z chorobą i minimalizuje szanse oszpecenia lub niepełnosprawności powodowanych przez nowotwór.

Maciej Rugała, dziennikarz Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Źródło: WP.pl

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze