Testosteron może wpływać nie tylko na skłonność do rywalizacji, ale też na uczciwość i empatię

Testosteron jest od dawna związany z agresją i pragnieniem konkurencji u mężczyzn. Ale ten wszechstronny hormon płciowy może również wpływać na szereg stanów emocjonalnych oraz skłonności, takich jak empatia, skłonność do korupcji i podejmowania ryzyka.

Eksperci przypuszczają, że testosteron może pełnić większą rolę niż początkowo sądzono i może być równie użyteczny podczas współpracy, jak w czasie konkurencji.

Empatia

Badania opublikowane na początku roku wskazują, że testosteron reguluje naszą empatię w czasie konkurencji. Naukowcy wykazali, że hormony płciowe mogą wspierać komunikację między częściami mózgu, które przetwarzają emocje, ostatecznie obniżając poziom empatii.

W badaniu prowadzonym przez dr Petera Bosa z Uniwersytetu w Utrechcie niewielka grupa kobiet przeszła testy, które miały pokazać, jak testosteron wpływał na to, jak ich mózgi przetwarzały uczucie empatii.

Zakwalifikowano szesnaście studentek, z czego połowie podano testosteron doustnie w dawkach wystarczająco wysokich, aby zwiększyć poziom tego hormonu we krwi o 10 razy.

Potem badani musieli zidentyfikować emocje widzianych na zdjęciach ludzi. Okazało się, że te kobiety, którym był podawany testosteron, wykonywały te zadanie dłużej i popełniły więcej błędów niż te, które nie przyjmowały hormonu.

Skany mózgu wykonane za pomocą funkcjonalnego rezonansu magnetycznego (fMRI) wykazały, że wystarczy pojedyncza dawka hormonu, by zmienić połączenia pomiędzy regionami mózgu związanymi z przetwarzaniem emocji.

Eksperci twierdzą, że łatwiej jest ludziom radzić sobie w groźnych i trudnych sytuacjach - takich jak walka o partnerkę lub o żywność - o ile są mniej empatyczni wobec konkurentów.

Podejmowanie ryzyka

Inne badania potwierdziły, że testosteron jest powodem nieodpowiedzialnego zachowania mężczyzn.

Badacze z Imperial College w Londynie posunęli tak daleko, aby twierdzić, że podejmowanie ryzyka może destabilizować nasze rynki finansowe.

Naukowcy symulowali w laboratorium parkiet giełdowy, gdzie wolontariusze kupowali i sprzedawali aktywa między sobą. Badacze zmierzyli poziom hormonów uczestników eksperymentu, a później podali im dawkę hormonów. Wtedy wolontariusze zaczęli podejmować ryzykowniejsze decyzje.

Naukowcy uważają, że stresujące i konkurencyjne środowisko rynków finansowych może promować wysoki poziom testosteronu u handlowców. Wcześniejsze badania wykazały, że ludzie z wyższym poziomem testosteronu mają większą pewność, że osiągną sukces w sytuacji konkurencyjnej.

Korupcja

Podobno Adolf Hitler nie miał jądra, a tam właśnie jest produkowany testosteron. Jednak szwajcarskie badania wykazały, że właśnie ten hormon sprawia, że ludzie mogą stać się bardziej skorumpowani, ponieważ obniża się poziom ich empatii.

Badania przeprowadzono na Uniwersytecie w Lozannie. Poczatkowo chciano za ich pomocą sprawdzić, czy słynna maksyma Johna Actona że "władza korumpuje, a władza absolutna korumpuje absolutnie" jest prawdziwa.

Zadecydowano, że korupcja jest łamaniem umowy społecznej dla własnych korzyści.

Zespół - kierowany przez Johna Antonakisa, profesora badającego zachowania społeczne - zachęcił 718 losowo wybranych studentów udziału w badaniu.

Ochotnicy zostali poproszeni o odtworzenie klasycznego eksperyment społecznego, znanego jako "gra dyktatora".

W pierwszym wariancie, 162 losowo wybranych studentów biznesu dostało rolę „przywódców” i każdemu przydzielono od 1 do 3 „poddanych”. Przywódca otrzymał jakąś sumę pieniędzy i musiał zadecydować, jak ją rozdzielić między członków grupy. Okazało się, że im więcej poddanych miał lider, tym chętniej zatrzymywał większą część pieniędzy dla siebie.

Co najczęściej zaburza naszą koncentrację w pracy?

Stres to nieunikniony bodziec, który często prowadzi do destrukcyjnych zmian w organizmie człowieka i nie jest korzystny dla naszego zdrowia. Co więcej,...

Życzliwość

Niektóre badania sugerują, że testosteron, zazwyczaj związany z agresją, może być źródłem dobroci, życzliwości i postępowania fair play.

W jednym z badań,naukowcy z Uniwersytetu w Zurychu wykorzystali grę negocjacyjną. Okazało się, że uczestnicy eksperymentu, którzy otrzymali testosteron byli bardziej uczciwi niż ci, którzy dostali placebo. Wywoływali także mniej konfliktów i były lepsi w interakcjach społecznych.

Ale kobiety zachowywały się w tym przypadku odwrotnie niż mężczyźni.

Dr Christoph Eisenegger, neurolog z Uniwersytetu w Zurychu mówi - "Uprzedzenie, że testosteron powoduje u ludzi tylko zachowania agresywne lub egoistyczne zostało więc pozbawione podstaw”.

Okazuje się zatem, że testosteron jest znacznie ważniejszy niż na początku sądziliśmy i wpływa nie tylko na agresję oraz chęć konkurencji.

Kinga Ludwik, 9 miesięcy temu

Newsy

Komentarze

Pomocni lekarze

Artykuły Newsy
Newsy

Badania wskazują, że użytkownicy Facebooka żyją dłużej

Kontakty społeczne z przyjaciółmi na pewno są dobre dla naszego zdrowia psychicznego, dobrego samopoczucia i ogólnego stanu organizmu. Nowe badania jednak sugerują, że nawet internetowe znajomości pozytywnie wpływają na zdrowie. Więzi społeczne pozytywnie...

Newsy

Nowa metoda w wykrywaniu chorób prionowych

Naukowcy opracowali metodę, która oparta jest na biochemicznych testach, które wykrywają priony we krwi osób z chorobą Creutzfeldt-Jakoba. Wygląda na to, że może być to użytecznym narzędziem, które wykryje chorobę zanim pojawią się jej pierwsze objawy. Publikacje...

Newsy

Ta ryba może być kluczem do walki z dziecięcą białaczką

Kluczem do wczesnego wykrywania dziecięcej białaczki mogą okazać się tysiące małych ryb, które wkrótce mogą pływać w laboratorium Wayne State University. Nowy projekt badawczy wykorzystuje ryby z gatunku danio pręgowany do identyfikacji genetycznych...

Newsy

Czy wszystkie leki będzie można podawać przez skórę?

Naukowcy z Japonii prawdopodobnie wykonali milowy krok w sposobie dystrybucji leków w naszym organizmie. Odnaleźli drogę, jak przygotować skórę, aby była ****bardziej przepuszczalna dla leków. Skóra człowieka jest nieprzepuszczalną barierą dla środowiska,...

Newsy

Związek płci z zachorowalnością na Alzheimera

Kobiety mają dwa razy większe ryzyko zachorowania na chorobę Alzheimera w porównaniu do mężczyzn, ale jak narazie nie wiadomo, jakie różnice w budowie mózgu odpowiadają za tę predyspozycję. W badaniach opartych na analizie ponad 200 osób w wieku 47-55...

Newsy

Beta blokery niewskazane u osób z demencją?

Beta blokery to grupa leków, która często stosowana jest u osób, u których wystąpił epizod zawału serca. Według najnowszych badań, nie powinne być one lekami pierwszego rzutu u osób, które cierpią na demencję. Eksperymenty wykazały, że przyjmowanie leków...

Newsy

Bohdan Smoleń nie żyje

15 grudnia rano zmarł w poznańskim szpitalu Bohdan Smoleń. Ostatnie kilka dni przed śmiercią spędził w szpitalu. Aktor trafił do szpitala z powodu poważnej infekcji, która spowodowała problemy z oddychaniem. Artysta kabaretowy przeszedł ostatnio kilka...