Trwa ładowanie...

Testosteron może wpływać nie tylko na skłonność do rywalizacji, ale też na uczciwość i empatię

Avatar placeholder
02.01.2017 11:49
Testosteron może wpływać nie tylko na skłonność do rywalizacji, ale też na uczciwość i empatię
Testosteron może wpływać nie tylko na skłonność do rywalizacji, ale też na uczciwość i empatię

Testosteron jest od dawna związany z agresją i pragnieniem konkurencji u mężczyzn. Ale ten wszechstronny hormon płciowy może również wpływać na szereg stanów emocjonalnych oraz skłonności, takich jak empatia, skłonność do korupcji i podejmowania ryzyka.

Eksperci przypuszczają, że testosteron może pełnić większą rolę niż początkowo sądzono i może być równie użyteczny podczas współpracy, jak w czasie konkurencji.

1. Empatia

Badania opublikowane na początku roku wskazują, że testosteron reguluje naszą empatię w czasie konkurencji. Naukowcy wykazali, że hormony płciowe mogą wspierać komunikację między częściami mózgu, które przetwarzają emocje, ostatecznie obniżając poziom empatii.

W badaniu prowadzonym przez dr Petera Bosa z Uniwersytetu w Utrechcie niewielka grupa kobiet przeszła testy, które miały pokazać, jak testosteron wpływał na to, jak ich mózgi przetwarzały uczucie empatii.

Zobacz film: "Cukrzyca. Historia Mai"

Zakwalifikowano szesnaście studentek, z czego połowie podano testosteron doustnie w dawkach wystarczająco wysokich, aby zwiększyć poziom tego hormonu we krwi o 10 razy.

Potem badani musieli zidentyfikować emocje widzianych na zdjęciach ludzi. Okazało się, że te kobiety, którym był podawany testosteron, wykonywały te zadanie dłużej i popełniły więcej błędów niż te, które nie przyjmowały hormonu.

Skany mózgu wykonane za pomocą funkcjonalnego rezonansu magnetycznego (fMRI) wykazały, że wystarczy pojedyncza dawka hormonu, by zmienić połączenia pomiędzy regionami mózgu związanymi z przetwarzaniem emocji.

Eksperci twierdzą, że łatwiej jest ludziom radzić sobie w groźnych i trudnych sytuacjach - takich jak walka o partnerkę lub o żywność - o ile są mniej empatyczni wobec konkurentów.

Mężczyźni z wyższym poziomem testosteronu chętniej podejmują ryzyko
Mężczyźni z wyższym poziomem testosteronu chętniej podejmują ryzyko (Shutterstock)

2. Podejmowanie ryzyka

Inne badania potwierdziły, że testosteron jest powodem nieodpowiedzialnego zachowania mężczyzn.

Badacze z Imperial College w Londynie posunęli tak daleko, aby twierdzić, że podejmowanie ryzyka może destabilizować nasze rynki finansowe.

Naukowcy symulowali w laboratorium parkiet giełdowy, gdzie wolontariusze kupowali i sprzedawali aktywa między sobą. Badacze zmierzyli poziom hormonów uczestników eksperymentu, a później podali im dawkę hormonów. Wtedy wolontariusze zaczęli podejmować ryzykowniejsze decyzje.

Naukowcy uważają, że stresujące i konkurencyjne środowisko rynków finansowych może promować wysoki poziom testosteronu u handlowców. Wcześniejsze badania wykazały, że ludzie z wyższym poziomem testosteronu mają większą pewność, że osiągną sukces w sytuacji konkurencyjnej.

3. Korupcja

Podobno Adolf Hitler nie miał jądra, a tam właśnie jest produkowany testosteron. Jednak szwajcarskie badania wykazały, że właśnie ten hormon sprawia, że ludzie mogą stać się bardziej skorumpowani, ponieważ obniża się poziom ich empatii.

Badania przeprowadzono na Uniwersytecie w Lozannie. Poczatkowo chciano za ich pomocą sprawdzić, czy słynna maksyma Johna Actona że "władza korumpuje, a władza absolutna korumpuje absolutnie" jest prawdziwa.

Zadecydowano, że korupcja jest łamaniem umowy społecznej dla własnych korzyści.

Zobacz także

Zespół - kierowany przez Johna Antonakisa, profesora badającego zachowania społeczne - zachęcił 718 losowo wybranych studentów udziału w badaniu.

Ochotnicy zostali poproszeni o odtworzenie klasycznego eksperyment społecznego, znanego jako "gra dyktatora".

W pierwszym wariancie, 162 losowo wybranych studentów biznesu dostało rolę „przywódców” i każdemu przydzielono od 1 do 3 „poddanych”. Przywódca otrzymał jakąś sumę pieniędzy i musiał zadecydować, jak ją rozdzielić między członków grupy. Okazało się, że im więcej poddanych miał lider, tym chętniej zatrzymywał większą część pieniędzy dla siebie.

4. Życzliwość

Niektóre badania sugerują, że testosteron, zazwyczaj związany z agresją, może być źródłem dobroci, życzliwości i postępowania fair play.

W jednym z badań,naukowcy z Uniwersytetu w Zurychu wykorzystali grę negocjacyjną. Okazało się, że uczestnicy eksperymentu, którzy otrzymali testosteron byli bardziej uczciwi niż ci, którzy dostali placebo. Wywoływali także mniej konfliktów i były lepsi w interakcjach społecznych.

Ale kobiety zachowywały się w tym przypadku odwrotnie niż mężczyźni.

Dr Christoph Eisenegger, neurolog z Uniwersytetu w Zurychu mówi - "Uprzedzenie, że testosteron powoduje u ludzi tylko zachowania agresywne lub egoistyczne zostało więc pozbawione podstaw”.

Okazuje się zatem, że testosteron jest znacznie ważniejszy niż na początku sądziliśmy i wpływa nie tylko na agresję oraz chęć konkurencji.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze