Trwa ładowanie...

To przełom! Pierwsza taka operacja wątroby w Polsce

Pobrano wątrobę ze zmarłego dawcy i wszczepiono dwóm biorcom
Pobrano wątrobę ze zmarłego dawcy i wszczepiono dwóm biorcom (mat. prasowe)

Jedna wątroba pobrana od zmarłego uratowała życie dwóch pacjentów oczekujących na przeszczep. Lekarze mówią o przełomowym zabiegu i wielkim sukcesie. W Katedrze i Klinice Chirurgii Ogólnej, Transplantacyjnej i Wątroby WUM wykonano pierwsze w Polsce przeszczepienie wątroby pobranej od dawcy zmarłego i podzielonej na dwóch dorosłych biorców.

spis treści

1. Przełomowa transplantacja wątroby

O tym, jak skomplikowany był cały zabieg najlepiej, świadczą te liczby: w całą procedurę było zaangażowanych 15 chirurgów, pięć instrumentariuszek, cztery anestetyczki, dwóch anestezjologów i radiolog. Zespołem kierował prof. Michała Grąt – najmłodszy kierownik kliniki chirurgicznej w kraju.

Narząd pobrany od zmarłego dawcy podzielono na dwa fragmenty - prawą część wątroby przeszczepiono jednemu biorcy, lewą część - drugiemu pacjentowi. Jak informuje rzecznik prasowy Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego Jarosław Kulczycki, obie części wątroby podjęły funkcję po przeszczepieniu.

Zobacz film: "Prof. Kałwak"

- Dwójka biorców jest w dobrym stanie, a dotychczasowy przebieg pooperacyjny jest niepowikłany - zapewnia rzecznik.

Pierwszy taki przeszczep w Polsce: jeden dawca, dwóch biorców
Pierwszy taki przeszczep w Polsce: jeden dawca, dwóch biorców (mat. prasowe)

To pierwsza tego typu transplantacja przeprowadzona w Polsce. Lekarze podkreślają, że przeszczepianie podzielonych narządów daje szanse na uratowanie większej liczby pacjentów. Transplantolodzy wciąż borykają się z niewystarczającą liczbą dostępnych narządów.

- Metoda ta stanowi również szansę na przeszczepienie wątroby dla chorych o niewielkiej masie ciała, dla których okres oczekiwania na przeszczepienie i związane z nim ryzyko śmiertelności jest znacząco wydłużone – podkreśla Kulczycki.

Transplantację narządów stosuje się przypadku schyłkowej niewydolności organów. Wykorzystywane w transplantologii organy pochodzą głównie od dawców zmarłych.

W ubiegłym roku przeszczepiono w Polsce łącznie 1399 narządów - 1274 narządów pochodziło od zmarłych dawców, a 64 - od żywych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze