Toksyczna przyjaciółka

Wydaje ci się, że znasz swoją przyjaciółkę od podszewki. Przecież poznałyście się w podstawówce. Już od tylu lat się wspieracie, odwiedzacie, razem spędzacie urodziny i wakacje. Jesteś pewna, że możesz z nią „konie kraść”. Czasem jednak zdarza się coś w waszej relacji, że zaczynasz wątpić, czy aby na pewno można tak na niej polegać. Czy to faktycznie przyjaźń do grobowej deski? Czy to rzeczywiście bezinteresowna pomoc? A może masz do czynienia z toksyczną przyjaciółką? Jak poznać, czy relacja z przyjaciółmi to prawdziwa przyjaźń? Jak zdemaskować mechanizmy manipulacji stosowane przez nieuczciwą przyjaciółkę? Czym objawia się fałszywa przyjaźń?

Polecane wideo:

1. Prawdziwa przyjaźń

Każdy z nas potrzebuje przyjaciół. Człowiek jest istotą stadną. Szuka „bratniej duszy”, chce mieć „przyjaciela od serca” – człowieka bliskiego, z którym mógłby porozmawiać na każdy temat, wyżalić się ze swoich trosk, doradzić, pośmiać, przed którym nie musi się wstydzić swoich łez, wad ani słabości. Prawdziwi przyjaciele często rozumieją się bez słów, lubią spędzać ze sobą wolny czas, inspirują się wzajemnie do nowych działań, czerpią radość ze wspólnie przeżytych chwil, akceptują siebie nawzajem w stu procentach bez względu na decyzje, wybory, sukcesy czy porażki. Potrafią też konstruktywnie skrytykować.

Wierny i oddany przyjaciel służy zawsze bezinteresowną pomocą, nie chcąc nic w zamian oraz cieszy się szczęściem przyjaciela bez żywienia urazy, zazdrości czy poczucia bycia gorszym. Czasem jednak zdarza się tak, że przyjaciel okazuje się być pseudo-przyjacielem. Psychologowie zwracają uwagę, że toksyczna przyjaźń jest bardziej charakterystyczna dla kobiet niż mężczyzn. Jakie zachowania świadczą o tym, że twoja przyjaciółka to prawdopodobnie osoba fałszywa, która tak naprawdę liczy na twoje potknięcia oraz błędy?

2. Toksyczne relacje w przyjaźni

W naszym społeczeństwie funkcjonuje dość znane powiedzenie: „Boże, chroń mnie od fałszywych przyjaciół, bo z wrogami jakoś sam sobie poradzę”. Konfrontacja z przeciwnikiem jest jasno zdefiniowana. Człowiek wie, czego może się spodziewać po swoim wrogu i potencjalnie przygotowuje strategie obrony. Kiedy natomiast spotyka się z przyjacielem, nastawia się na „doświadczanie przyjemności”. Czujność jest uśpiona, a wręcz wyłączona, bo przecież po co się bronić przed sprzymierzeńcem.

Mechanizm „uśpionej uwagi” i „wiary w dobre intencje” wykorzystuje często toksyczna przyjaciółka. Jakie sygnały mogą świadczyć o toksyczności relacji przyjacielskiej?

 • Brak prywatności i miejsca na swobodę – toksyczna przyjaciółka to często osoba, która totalnie absorbuje uwagę swoimi sprawami i ciągle musi być w centrum zainteresowania.
 • Brak intymności – fałszywa przyjaciółka może też wypytywać, drążyć, badać i domagać się szczegółów z twojego życia prywatnego, kiedy ty nie masz ochoty na ten temat rozmawiać.
 • Wszystko ściśle tajne – inny typ fałszywej przyjaźni polega na tym, że jedna strona nie mówi nic na swój temat i strzeże własnej prywatności jak lwica, ale pragnie mieć kontrolę i władzę oraz wpływ na decyzje przyjaciela, wypytując go o wszystko z życia zawodowego czy osobistego. Wiedząc więcej na temat swojej kumpelki, zna jej słabości i może wykorzystać je w najmniej spodziewanej chwili, by „wbić szpilę” i zadać ból.
 • Energetyczny wampir – spotkanie z toksyczną przyjaciółką powoduje spadek entuzjazmu, samopoczucia i chęci do życia. Zamiast tryskać energią i humorem, opadasz z sił, czujesz się rozdrażniona i bardziej zestresowana, nie masz wigoru ani werwy do działania.
 • Brak skrupułów – skoro jesteście „bratnimi duszami”, przyjaciółka czuje przyzwolenie na pożyczanie ubrań od ciebie bez pytania, korzystanie z twoich kosmetyków. Potrafi wprosić się na rodzinną uroczystość, wpada do twojego domu bez zapowiedzi albo nie oddaje pożyczonych pieniędzy.
 • Konkurowanie z przyjaciółką – pseudo-przyjaźń staje się swoistą wojną podjazdową, ciągłą rywalizacją i chęcią udowodnienia swojej przewagi w różnych dziedzinach życia.
 • Brak dyskrecji – fałszywa przyjaciółka nie odmówi sobie przyjemności wyjawienia najbardziej intymnego czy wstydliwego sekretu z twojego życia, mimo zapewnień o dochowaniu tajemnicy. Jak wówczas mówić o poczuciu bezpieczeństwa i zaufaniu?
 • Podrywanie partnera przyjaciółki – niewinne gesty, kokietowanie, ukradkowe uśmieszki to przykłady taktyk wykorzystywanych przez toksyczną przyjaciółkę, która może chcieć uwieść mężczyznę kumpelki i zburzyć jej szczęście. To chyba najbardziej podła strategia działania.
 • Bezpodstawna krytyka, fabrykowanie faktów i obgadywanie za plecami – wszystko po to, by dokonać deprecjacji przyjaciółki i pokazać jej osobę w gorszym świetle.

Przykłady destrukcyjnych zachowań fałszywej przyjaciółki można mnożyć w nieskończoność. Trzeba pamiętać, że wszelkie przejawy toksyczności mają charakter zawoalowany i opierają się na przemyślanych taktykach manipulacyjnych, by nie wzbudzić najmniejszych podejrzeń. „To przecież nie ja rozsiałam te plotki na twój temat. Jakbym mogła? Przecież jestem twoją najlepszą przyjaciółką”.

3. Konsekwencje toksycznej przyjaźni

Toksyczna przyjaźń to często skrzywdzenie, łzy, szok, rozczarowanie i poczucie krzywdy. „Jak mogłam dać się tak łatwo oszukać? Dlaczego byłam taka ślepa?”. Pseudo-przyjaciółki funkcjonują na zasadzie jadowitych meduz albo wysysających energię bluszczy. Zapewniają o swoim wsparciu, chęci pomocy, szczerości i dobroci, usypiając czujność ofiary. Ich motywacja do zadania cierpienia w najmniej oczekiwanym momencie wynika najczęściej z niskiej samooceny i poczucia niższości. Toksyczna przyjaciółka to często osoba niedowartościowana, przekonana o byciu gorszą, która nie potrafi zaakceptować swoich słabości, wad i porażek. Każdy sukces kumpelki, zamiast cieszyć, stanowi źródło złości, nienawiści, zazdrości i smutku. Twoje osiągnięcia to osobiste porażki fałszywej przyjaciółki. Tak naprawdę toksyczna przyjaciółka to zgorzkniała kobieta, która nie pozwala sobie na samoakceptację. Nie jest skłonna do pomocy, a jeśli cię wspiera to zwykle po to, by poczuć się lepiej. To swoistego rodzaju kompensacja niskiego poczucia własnej wartości. Gdy domyślisz się jej złych intencji, reaguje lękiem, złością i agresją.

Jak bronić się przed fałszywą przyjaźnią? Jeśli zależy ci na relacji z koleżanką, najlepsza będzie szczera rozmowa o uczuciach, potrzebach, zasadach funkcjonowania waszej przyjaźni i granicach, których nie wolno przekraczać. Jasne reguły gry. Możesz też delikatnie zasugerować przyjaciółce rozmowę u psychologa, kiedy dostrzegasz, że nie radzi sobie z problemami emocjonalnymi i nie potrafi zaakceptować siebie, przez co traci wasza relacja. Jeśli jednak toksyczność zatruła już od dawna wasz układ, zastanów się, czy warto inwestować w przyjaźń, która rani i wyniszcza. Zamiast cieszyć – dostarcza bólu, zamiast wspierać – rzuca kłody pod nogi. Może lepiej wybaczyć i rozstać się bez żalu?

Relacje z przyjaciółmi

Polecane wideo:

Komentarze (24)
~pinka
~pinka

Przyjaźnimy się 10 lat..wszystko było pięknie..do pewnego grilla..pokłóciła się z moim facetem nawyzywała go tym bardziej powiedziała kilka tajemnic co jej powiedziałam i mu wygarnela..a teraz udaje ze mnie nie zna...ciężko jest... ale ja nie będę jej się płaszczyć...wiecznie miała pretensje ze mam powodzenie ze czego się nie tknę to mi wychodzi..to chore ze niby przyjaciółka ma takie podejście...najlepiej to zakończyć,i nie cierpieć przez kogoś kto jest fałszywy...pozdrawiam

Odpowiedz
~kct
~kct

Ja również doświadczyłam toksycznej przyjaźni. O wszystkich jej przejawach ze strony mojej "przyjaciółki" dużo byłoby pisać... W końcu zerwałam tę znajomość. Zrozumiałam, że to równia pochyła, że pewne rzeczy nigdy się nie zmienią. Dotarło do mnie, że ona zawsze będzie mnie nienawidziła, nie najlepiej mi życzyła i zawsze będzie się starała, dążyła do tego, żeby mnie sobie podporządkować. Tylko kwestią czasu było, kiedy skrzywdzi mnie po raz kolejny. A ja na to więcej nie pozwolę.

Odpowiedz
~Dominika
~Dominika

Ja "przyjaźnię się" z moją niby wielką kolezanką od 3 lat. Zawsze po szkole do siebie dzwonimy , mamy takie same poglądy, zawsze jej pomagalam, bardzo zalezalo mi na jej szczęściu. Jednak ona baardzo często robiła złe rzeczy i w ogóle nie widziala w tym swojej winy i zawsze probowala to jakos wytlumaczyc zeby to mnie obwinic. Potrafila nie odzywac sie do mnie przez 2 tygodnie przez co bardzo plakalam a potem bez zadnych skrupułów podejsc do mnie w szkole i spytac co tam a kiedy chcialam to wyjasnic zwyczajnie nie miala odwagi sie ze mną spotkac. Często mnie wystawila przez co zawsze plakalam i czulam wielki ból. Nie wiem czy to zakonczyc :(( czasami mysle ze mną manipuluję, przez nią ucierpiala moja psychika ;/

Odpowiedz
~Monik
~Monik

A ja wlasnie skonczylam znajomosc z sasiadami, mualam dosc sluchania sory ale gosci mielismy 10 godz:) zs dwa dni to samo , msle dziecko roczne a tam impreza za impreza, a ja to , braku laku taka znajomosc mi wisi

Odpowiedz
~Życie
~Życie

Miałam przyjaciółkę, przynajmniej tak myślałam. Przyjaznilismy się od czasów studiów...ona, mój były mąż i ja. Wiedziałam, że z początku naszej znajomości ona miała "ochotę" na mojego byłego, mimo że nigdy otwarcie o tym nie mówiła. Pozniej znalazla sobie chlopaka, i nastepnego ale cały czas mialysmy ze sobą kontakt. Minęło wiele lat spotykalismy sie razem, ona jako panna my jako małżeństwo. Zwierzalysmy się sobie itp. Kiedy zaczęło mi sie psuć w małżeństwie, ona jako pierwsza o wszystkim wiedziała. Mąż mnie zostawil z dwójka dzieci i poszedl do innej. Na moją "przyjaciółkę" zawsze mogłam liczyć. Próbowała przemowic do rozsądku mojemu byłemu, ale nic nie pomagało. On sie rozstał z tą pierwszą i zrobił mi niespodziankę, bo zwiazał sie z moją exprzyjaciółką, a teraz spodziewaja się dziecka. Najgorsze, że ona myśli, że wszystko jest ok, przeciez nic sie nie stalo. O ich zwiazku dowiedziałam sie kiedy była juz w ciąży, a o samej ciąży dopiero w 4tym m-cu. Ciężko mi z tym i nie wiem jak mam sobie poradzić.

Odpowiedz
~Dominika
~Dominika

Ja obecne chce zerwać kontakt z dziewczyną, ktora niby we wszystkim mnie wspiera, a jak przyjdzie co do czego to potrafi się wyprzeć samej siebie i mnie i stanąć po drugiej stronie przysłowiowej rzeki. Jej rady doprowadzają mnie do szał, bo nigdy nie pomagają, do tgeo już raz mnie oszukała... Mam nadzieje, że jakoś się uda

Odpowiedz
~dominika
~dominika

Hej musze powiedzieć ze ja tez mam taka sytuacje moja niby przyjaciolka tez doprowadza mnie do szalu ,pamiętam od zawsze dobrze byla ubrana miała pieniadze na wszystko bylo ja stać , zawsze jej zazdrościlam ale bardzo lubialam i szanowalam ja od kiedy poszlam do pracy zaczelam miec pieniadze fajne ciuchy itp to zaczelam być wyzywana i upokarzana widzę na jej twarzy falsz a gdy kończymy rozmowę czuje się zle nie mam ochoty na nic poprostu jestem wykończona psychicznie .nie wiem jak to wszystko zakonczyc

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

 • Odpowiedź w 24 godziny
 • Bez żadnych opłat
 • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Relacje z przyjaciółmi
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

f 20.8?

~cytrus0 • ostatni post 37 minut temu

1
Artykuły Relacje z przyjaciółmi
Relacje z przyjaciółmi

Dwie przyjaciółki

Dwie przyjaciółki

Przyjaciel to osoba, na której możesz polegać w każdej chwili, bez względu na sytuacje. Możesz mu zaufać i powierzyć swoje tajemnice. Warto pamiętać, że przyjaźń to relacja, o którą także trzeba dbać.

Relacje z przyjaciółmi

Zerwana przyjaźń

Zerwana przyjaźń

, że zamykamy się na bliższe relacje z innymi ludźmi. Jak przeprosić przyjaciela? Zraniona przyjaźń wymaga długiej pielęgnacji (...) . Jeśli oboje przyjaciele czują potrzebę pogodzenia się i powrotu do poprzednich...

Relacje z przyjaciółmi

Męska przyjaźń

kraść, przyjaciele z pracy, którzy świetnie dogadują się na gruncie zawodowym czy przyjaciele, którzy swoją relację przyjacielską zawdzięczają

Relacje z przyjaciółmi

9 rzeczy, za które zapominasz dziękować przyjacielowi

9 rzeczy, za które zapominasz dziękować przyjacielowi

Prawdomówność Chociaż prawdomówność nie zawsze przysparza nam przyjaciół, pozwala poznać tych prawdziwych. Podczas gdy wiele osób woli słodkie kłamstwo niż gorzką prawdę, najlepszy przyjaciel powinien być tą osobą, która nie boi się szczerości.Akceptacja...

Relacje z przyjaciółmi

Przyjaźń między kobietą a mężczyzną

Przyjaźń między kobietą a mężczyzną

, iż któraś ze stron bardziej zaangażuje się w relację. Czasami faktycznie przyjaźń damsko-męską traktuje się jako substytut związku, szczególnie wtedy (...) , gdy nie satysfakcjonuje relacja z partnerem. Gdy jednak człowiek...

Relacje z przyjaciółmi

Platoniczna przyjaźń

Kiedy mówimy o platonicznej przyjaźni, w większości przypadków mamy na myśli przyjaźń pomiędzy kobietą a mężczyzną. Przyjaźń między osobami tej samej płci uznajemy w domyśle za pozbawioną podtekstu seksualnego. Wiele osób twierdzi, że przyjaźń platoniczna...

Relacje z przyjaciółmi

Czy można na tobie polegać?

We współczesnym świecie liczy się biznes, pieniądz, kariera. Dzisiejsza rzeczywistość nie sprzyja niestety prawdziwym przyjaźniom. Relacje (...) . Dlatego też często inni powierzają ci swoje zmartwienia i troski. Lubisz być pomocny(-a)...

Relacje z przyjaciółmi

Przyjaciel z dzieciństwa - czy naprawdę go potrzebujesz?

Przyjaciel z dzieciństwa - czy naprawdę go potrzebujesz?

lat, nawet jeśli jedyne, co łączy ich z ważnymi dawniej osobami, to wspólne wspomnienia. Efekt jest podobny - brak kontaktu ze szkolnymi przyjaciółmi (...) nie jest bardziej dotkliwy niż trwanie w relacji, która z upływem...