Pokaż kategorie abcZdrowie.pl
Pokaż kategorie

Toksyczna przyjaciółka

Wydaje ci się, że znasz swoją przyjaciółkę od podszewki. Przecież poznałyście się w podstawówce. Już od tylu lat się wspieracie, odwiedzacie, razem spędzacie urodziny i wakacje. Jesteś pewna, że możesz z nią „konie kraść”. Czasem jednak zdarza się coś w waszej relacji, że zaczynasz wątpić, czy aby na pewno można tak na niej polegać. Czy to faktycznie przyjaźń do grobowej deski? Czy to rzeczywiście bezinteresowna pomoc? A może masz do czynienia z toksyczną przyjaciółką? Jak poznać, czy relacja z przyjaciółmi to prawdziwa przyjaźń? Jak zdemaskować mechanizmy manipulacji stosowane przez nieuczciwą przyjaciółkę? Czym objawia się fałszywa przyjaźń?

1. Prawdziwa przyjaźń

Każdy z nas potrzebuje przyjaciół. Człowiek jest istotą stadną. Szuka „bratniej duszy”, chce mieć „przyjaciela od serca” – człowieka bliskiego, z którym mógłby porozmawiać na każdy temat, wyżalić się ze swoich trosk, doradzić, pośmiać, przed którym nie musi się wstydzić swoich łez, wad ani słabości. Prawdziwi przyjaciele często rozumieją się bez słów, lubią spędzać ze sobą wolny czas, inspirują się wzajemnie do nowych działań, czerpią radość ze wspólnie przeżytych chwil, akceptują siebie nawzajem w stu procentach bez względu na decyzje, wybory, sukcesy czy porażki. Potrafią też konstruktywnie skrytykować.

Wierny i oddany przyjaciel służy zawsze bezinteresowną pomocą, nie chcąc nic w zamian oraz cieszy się szczęściem przyjaciela bez żywienia urazy, zazdrości czy poczucia bycia gorszym. Czasem jednak zdarza się tak, że przyjaciel okazuje się być pseudo-przyjacielem. Psychologowie zwracają uwagę, że toksyczna przyjaźń jest bardziej charakterystyczna dla kobiet niż mężczyzn. Jakie zachowania świadczą o tym, że twoja przyjaciółka to prawdopodobnie osoba fałszywa, która tak naprawdę liczy na twoje potknięcia oraz błędy?

2. Toksyczne relacje w przyjaźni

W naszym społeczeństwie funkcjonuje dość znane powiedzenie: „Boże, chroń mnie od fałszywych przyjaciół, bo z wrogami jakoś sam sobie poradzę”. Konfrontacja z przeciwnikiem jest jasno zdefiniowana. Człowiek wie, czego może się spodziewać po swoim wrogu i potencjalnie przygotowuje strategie obrony. Kiedy natomiast spotyka się z przyjacielem, nastawia się na „doświadczanie przyjemności”. Czujność jest uśpiona, a wręcz wyłączona, bo przecież po co się bronić przed sprzymierzeńcem.

Mechanizm „uśpionej uwagi” i „wiary w dobre intencje” wykorzystuje często toksyczna przyjaciółka. Jakie sygnały mogą świadczyć o toksyczności relacji przyjacielskiej?

 • Brak prywatności i miejsca na swobodę – toksyczna przyjaciółka to często osoba, która totalnie absorbuje uwagę swoimi sprawami i ciągle musi być w centrum zainteresowania.
 • Brak intymności – fałszywa przyjaciółka może też wypytywać, drążyć, badać i domagać się szczegółów z twojego życia prywatnego, kiedy ty nie masz ochoty na ten temat rozmawiać.
 • Wszystko ściśle tajne – inny typ fałszywej przyjaźni polega na tym, że jedna strona nie mówi nic na swój temat i strzeże własnej prywatności jak lwica, ale pragnie mieć kontrolę i władzę oraz wpływ na decyzje przyjaciela, wypytując go o wszystko z życia zawodowego czy osobistego. Wiedząc więcej na temat swojej kumpelki, zna jej słabości i może wykorzystać je w najmniej spodziewanej chwili, by „wbić szpilę” i zadać ból.
 • Energetyczny wampir – spotkanie z toksyczną przyjaciółką powoduje spadek entuzjazmu, samopoczucia i chęci do życia. Zamiast tryskać energią i humorem, opadasz z sił, czujesz się rozdrażniona i bardziej zestresowana, nie masz wigoru ani werwy do działania.
 • Brak skrupułów – skoro jesteście „bratnimi duszami”, przyjaciółka czuje przyzwolenie na pożyczanie ubrań od ciebie bez pytania, korzystanie z twoich kosmetyków. Potrafi wprosić się na rodzinną uroczystość, wpada do twojego domu bez zapowiedzi albo nie oddaje pożyczonych pieniędzy.
 • Konkurowanie z przyjaciółką – pseudo-przyjaźń staje się swoistą wojną podjazdową, ciągłą rywalizacją i chęcią udowodnienia swojej przewagi w różnych dziedzinach życia.
 • Brak dyskrecji – fałszywa przyjaciółka nie odmówi sobie przyjemności wyjawienia najbardziej intymnego czy wstydliwego sekretu z twojego życia, mimo zapewnień o dochowaniu tajemnicy. Jak wówczas mówić o poczuciu bezpieczeństwa i zaufaniu?
 • Podrywanie partnera przyjaciółki – niewinne gesty, kokietowanie, ukradkowe uśmieszki to przykłady taktyk wykorzystywanych przez toksyczną przyjaciółkę, która może chcieć uwieść mężczyznę kumpelki i zburzyć jej szczęście. To chyba najbardziej podła strategia działania.
 • Bezpodstawna krytyka, fabrykowanie faktów i obgadywanie za plecami – wszystko po to, by dokonać deprecjacji przyjaciółki i pokazać jej osobę w gorszym świetle.

Przykłady destrukcyjnych zachowań fałszywej przyjaciółki można mnożyć w nieskończoność. Trzeba pamiętać, że wszelkie przejawy toksyczności mają charakter zawoalowany i opierają się na przemyślanych taktykach manipulacyjnych, by nie wzbudzić najmniejszych podejrzeń. „To przecież nie ja rozsiałam te plotki na twój temat. Jakbym mogła? Przecież jestem twoją najlepszą przyjaciółką”.

3. Konsekwencje toksycznej przyjaźni

Toksyczna przyjaźń to często skrzywdzenie, łzy, szok, rozczarowanie i poczucie krzywdy. „Jak mogłam dać się tak łatwo oszukać? Dlaczego byłam taka ślepa?”. Pseudo-przyjaciółki funkcjonują na zasadzie jadowitych meduz albo wysysających energię bluszczy. Zapewniają o swoim wsparciu, chęci pomocy, szczerości i dobroci, usypiając czujność ofiary. Ich motywacja do zadania cierpienia w najmniej oczekiwanym momencie wynika najczęściej z niskiej samooceny i poczucia niższości. Toksyczna przyjaciółka to często osoba niedowartościowana, przekonana o byciu gorszą, która nie potrafi zaakceptować swoich słabości, wad i porażek. Każdy sukces kumpelki, zamiast cieszyć, stanowi źródło złości, nienawiści, zazdrości i smutku. Twoje osiągnięcia to osobiste porażki fałszywej przyjaciółki. Tak naprawdę toksyczna przyjaciółka to zgorzkniała kobieta, która nie pozwala sobie na samoakceptację. Nie jest skłonna do pomocy, a jeśli cię wspiera to zwykle po to, by poczuć się lepiej. To swoistego rodzaju kompensacja niskiego poczucia własnej wartości. Gdy domyślisz się jej złych intencji, reaguje lękiem, złością i agresją.

Jak bronić się przed fałszywą przyjaźnią? Jeśli zależy ci na relacji z koleżanką, najlepsza będzie szczera rozmowa o uczuciach, potrzebach, zasadach funkcjonowania waszej przyjaźni i granicach, których nie wolno przekraczać. Jasne reguły gry. Możesz też delikatnie zasugerować przyjaciółce rozmowę u psychologa, kiedy dostrzegasz, że nie radzi sobie z problemami emocjonalnymi i nie potrafi zaakceptować siebie, przez co traci wasza relacja. Jeśli jednak toksyczność zatruła już od dawna wasz układ, zastanów się, czy warto inwestować w przyjaźń, która rani i wyniszcza. Zamiast cieszyć – dostarcza bólu, zamiast wspierać – rzuca kłody pod nogi. Może lepiej wybaczyć i rozstać się bez żalu?

Komentarze (20)
~taktak
~taktak

Tak tez mysle ,ze najlepiej zerwac toksyczna kolezenskosc ,tylko czasami sie nie da ,wiec najlepiej miec jak najmniejszy kontakt z taka osoba ,ja mam taka niby przyjaciolke jest czasami tak mila ze szok a dosyc czesto jej uwagi miny doprowadzaja mnie do furi ,az zastanawiam sie czy to ja nie jestem toksyczna skoro po rozmowie z nia wylewam swoj zal do innej przyjaciolki chore to wszystko I ja tez czuje sie chora chce byc dobrym przyjacielem ale jak tu byc ,gdy inna osoba podcina ci skrzydla

Odpowiedz
~wiki
~wiki

Też mam taką ,przyjaciółkę..zrujnowała moją psychikę totalnie,niby miła ,uczynna ale jak tylko coś jej się nie spodobało potrafiła rzucać obelgami w moją stronę równo,wmawiała mi różne sytuacje,które nigdy nie miały miejsca. Potrafiła tak manipulować moimi uczuciami, że to zawsze ja miałam poczucie winy,źe to ja jestem winna zaistniałej kłótni,ja zawsze przepraszałam pierwsza a ona łaskawie wybaczała. Dzisiaj jestem dużo mądrzejsza,przejżałam na oczy..trzymam ją na dystans..a koleżanka..?no cóż uważa że stałam się zarozumiała..a ona mi tyle w życiu pomogła-jej słowa. Mam teraz spokój...żałuję tylko że wcześniej nie ograniczyłam tej znajomości,brakowało mi chyba odwagi..

Odpowiedz
~gość24
~gość24

ja miałam taką miła dla mnie a w rzeczywistości mnie obgadywała i przezywała gdy ktoś mnie (nawet na jej oczach) śmieje się a na koniec rzuca na ulice jak psa

Odpowiedz
~x2x5
~x2x5

Ja także mam niestety dość bogate doświadczenia w temacie toksycznej przyjaźni. Tego właściwie nie powinno się nazywać przyjaźnią, bo zachowania opisane w powyższym tekście są zaprzeczeniem przyjaźni. I rzeczywiście, jeśli perfidne postępki "przyjaciółki" powtarzają się od długiego czasu i nie ma rokowań na zmianę sytuacji, taką znajomość najlepiej po prostu zakończyć, bo dalsze trwanie w tym układzie tylko zwiększy niechęć i urazę.

Odpowiedz
~Forever Alone
~Forever Alone

Opowiem wam historię którą przeżyłam ... sama ! W zerówce były takie dwie dziewczyny które mi dokuczałłyy.. nie lubiły mnie , a ja nwm czm.. w 4 klasie jedna z dziewczyn Stała się moja przyjaciółką a ta druga naszym wrogiem. .. dokuczałyśmy jej ! Bo oan mi najbradziej dokuczała do tej 4 klasy .. Nie nawidziiłam jej ... za to że była .. Moja naj przyj też .. przyszła właśnie 6 klasa ... Moja przyjaciółka pogodziła się z naszym wrogiem .. Nie rozumiałam jej :'( Ona chciała zepsuć naszą przyjaźń ... Hah ... nie umiała. Ale wkońcu jej się udało .. nie skłóciła nas ... ale Zmieniła Tą moja przyjaciółkę (już byłą) nie umiałam z nią wytrzymać , mówiła na mnie ciota wszystko kazała mi przynosić śmiała się ze mnie... mówila jaka jestem głupia. niby w żartach .. ale nigdy tak nei robiła zawsze mówiła jaka ja kochana.. wspaniała ... a teraz!? To nawet ze mnie nie gadała tylko z nią coś szpece zawszę . Ale ja mam to w dupie ... zrozumiałam to ... i powiedział Bay bay moją przyjaciółką ..

Odpowiedz
~Foreveaa
~Foreveaa

@~Forever Alone: ps ; Nigdy już nie zaufam żadnej nowej przyjaciółce

Odpowiedz
~Marta
~Marta

Niedawno 'zerwałam' z moją najlepszą ale toksyczną przyjaciółką. Fakt, czasem mi pomagała, ale męczyło mnie jej zachowanie. Gdy poszłam na studia obraziła się na mnie za to. Potem zawaliłam rok, bo ona codziennie chciała się spotykać, a ja bałam się jej odmówić. Prawie zerwał ze mną narzeczony, ponieważ nie miałam dla niego czasu przez nią. Niedawno wygarnęłam jej wszystko - to jak traktuje ludzi, jak mnie traktuje. Ona niczego nie docenia, złości się i wścieka na wszystkich za wszystko, dlatego nie zdziwię się jak wkrótce zostanie sama. Oczywiście przy pożegnaniu nie obeszło się bez wyzywania mnie od szmat etc. Cóż, przykro trochę, ale teraz przynajmniej mam czas na naukę, dla rodziny i innych przyjaciół i przede wszystkim dla siebie :)

Odpowiedz
~Karolina
~Karolina

Widze ze komentarze sa z tamtego roku ale tez chce cos napisac .Mialam kiedyś przyjaciółkę ale zawsze byłam zmęczona nią Miała patologicznego męża bez pracy bez wykształcenia pijaczek.Aby jej nie ranić nie było tematu niby ok maź Za to na moim mężu mozna było jeździć żałuje ze na to pozwoliłam doszły pożyczki finansowe pretensje ze jak nie ma to z czego ma oddać Ta niby moja przyjaciółka to najgorsza osoba jaka w życiu spotkałam mam wstręt do niej i żałuje ze z nią tule czasu zmarnowalam

Odpowiedz
~megg@vp.pl
~megg@vp.pl

@~Marta: hej Marta, mam podobną sytuację np. z tymi wyzwiskami co Ty miałaś. Czuję, że dłużej nie dam rady, odnoszę wrażenie, że "przyj" zniszczyła mnie od wewnątrz. Miałabyś ochotę pogadać?

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

 • Odpowiedź w 24 godziny
 • Bez żadnych opłat
 • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Relacje z przyjaciółmi - najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Artykuły Relacje z przyjaciółmi
Relacje z przyjaciółmi

Przyjaciel z dzieciństwa - czy naprawdę go potrzebujesz?

Przyjaciel z dzieciństwa - czy naprawdę go potrzebujesz?

Każdy z nas ma swoje marzenia i mniej lub bardziej skrywaną listę życzeń – wiele pozycji na takiej liście to rzeczy materialne: luksusowe auto (kto choć raz nie marzył o lexusie?), dom w górach, najnowsza kolekcja Chanel lub pokaźne konto w banku,...

Relacje z przyjaciółmi

Studenci dbają o pijane koleżanki

Studenci dbają o pijane koleżanki

Studia kojarzą się nie tylko z nieprzespanymi przed sesją nocami i przedłużającymi się w nieskończoność wykładami. To także - a dla wielu przede wszystkim - „studenckie życie", pełne suto zakrapianych imprez i niezliczonych znajomości. Według powszechnego...

Relacje z przyjaciółmi

Jak pomóc przyjaciółce po rozwodzie?

Jak pomóc przyjaciółce po rozwodzie?

Rozwód to jedno z najbardziej traumatycznych i stresujących przeżyć. Kiedy problem dotyka naszych przyjaciół, stajemy przed trudnym wyzwaniem. Jak pomóc przyjaciółce po rozwodzie? Przyda jej sie towarzystwo osoby, która wysłucha i nie będzie...

Relacje z przyjaciółmi

Przyjaciele - twoja nowa rodzina?

Przyjaciele - twoja nowa rodzina?

„Jak zwykle - koledzy ważniejsi od rodziny" - ile razy słyszałeś te słowa w dzieciństwie, wracając spóźnionym ze szkoły lub placu zabaw? Od kilku lat można zauważyć rosnące znaczenie przyjaźni. Dla wielu osób jest ona ważniejsza od relacji rodzinnych, a...

Relacje z przyjaciółmi

4 zdrowotne korzyści z bycia hojnym

4 zdrowotne korzyści z bycia hojnym

Święta Bożego Narodzenia to czas, kiedy chętniej okazujemy troskę i dzielimy się z potrzebującymi. Dawanie prezentów daje większą radość, niż otrzymywanie, ale czy wiedziałeś, że hojność pozytywnie wpływa na zdrowie? Przeczytaj o zdrowotnych korzyściach...

Relacje z przyjaciółmi

Przyjaźń między kobietą a mężczyzną

Przyjaźń między kobietą a mężczyzną

Często ludzie zadają pytanie: „Czy przyjaźń między kobietą a mężczyzną jest możliwa?". Jedni twierdzą, że tak, drudzy - że nie, bo istnieje ryzyko, iż któraś ze stron bardziej zaangażuje się w relację. Czasami faktycznie przyjaźń damsko-męską traktuje się...

Relacje z przyjaciółmi

Przyjaźń z byłym

Przyjaźń z byłym

Czasami zdarza się, że twój były facet chce, abyście zostali przyjaciółmi. Decyzja zawsze zależy od ciebie. Czy chcesz utrzymywać z nim bliski kontakt, czy raczej raz na zawsze zerwać znajomość? Wszystko jest zależne od tego, w jaki sposób zerwaliście ze...

Relacje z przyjaciółmi

Zerwana przyjaźń

Zerwana przyjaźń

Koniec przyjaźni często jest momentem dramatycznym i z pewnością nieprzyjemnym. Gdy przyjaciel zawodzi lub zdradza, poczucie osamotnienia i rozczarowania jest znacznie silniejsze niż choćby w stosunku do innych, dalszych znajomych. Pokładane zaufanie i...

Relacje z przyjaciółmi

Platoniczna przyjaźń

Kiedy mówimy o platonicznej przyjaźni, w większości przypadków mamy na myśli przyjaźń pomiędzy kobietą a mężczyzną. Przyjaźń między osobami tej samej płci uznajemy w domyśle za pozbawioną podtekstu seksualnego. Wiele osób twierdzi, że przyjaźń platoniczna...

Relacje z przyjaciółmi

Jak być dobrym przyjacielem?

Przyjaźń to jedno z najcenniejszych doświadczeń w życiu. Nawet po wielu latach pamiętamy przyjaciół z dzieciństwa, ze szkoły, z okresu studiów. Czas spędzony z nimi może być najszczęśliwszymi chwilami i często jest źródłem wielu wspomnień, które...