Tracimy wzrok - wkrótce połowa ludzi będzie krótkowzroczna
W ciągu najbliższych 25 lat ponad połowa ludzi na świecie będzie krótkowzroczna, natomiast ryzyko utraty wzroku wzrośnie aż siedmiokrotnie. Przyczyny są trzy – nieprawidłowy sposób odżywiania, coraz mniej czasu spędzanego na świeżym powietrzu oraz coraz więcej godzin pracy.
Jak podaje specjalistyczne pismo "Ophthalmology", do 2050 r. aż 5 mld ludzi na ziemi (to znacznie więcej niż połowa) będzie krótkowzroczna. Jeśli obecne trendy się utrzymają, nawet jednej piątej z nich (miliard osób!) będzie dotyczyć zwiększone ryzyko utraty wzroku.
Jak przewidują okuliści, krótkowzroczność stanie się już wkrótce główną przyczyną trwałej utraty wzroku na świecie - informują autorzy publikacji, naukowcy z australijskiej organizacji Brien Holden Vision Institute, University of New South Wales Australia i Singapore Eye Research Institute.
Podkreślają, że gwałtowny wzrost liczby osób z krótkowzrocznością na świecie związany jest z tzw. czynnikami środowiskowymi – nieprawidłowym odżywaniem, ale przede wszystkim niezdrowym stylem życia. Najważniejsza jest kombinacja dwóch czynników: coraz mniej czasu spędzamy na dworze, coraz więcej - w pracy, przy komputerze oraz w innych miejscach, wymagających dużego skupienia wzroku na bardzo bliskich obiektach.
Aby zapobiegać powiększaniu się małej krótkowzroczności powinno się przestrzegać zasad higieny pracy wzrokowej - nie czytać w pozycji leżącej, utrzymywać odpowiednią odległość oczu od książki czy monitora komputera, dbać o dobre oświetlenie miejsca pracy, robić przerwy podczas dłuższej pracy wzrokowej z bliska.
Ważne są też powtarzane kilkanaście razy dziennie ćwiczenia rozluźniające akomodację (czyli "nastawianie" oczu na widzenie dalekie lub bliskie), na przykład trwające kilka minut luźne patrzenie na wybrany odległy obiekt.
Szczególnie ważne dla zdrowia oczu jest odpowiednie odżywianie - produkty zawierające substancje hamujące powstawanie wolnych rodników. Znajdziemy je w szpinaku, brokułach, sałacie, natce pietruszki. Ale najcenniejsze są dla oczu aronia i czarne jagody (borówka czernica). Jagody zawierają aż 14 rodzajów antocyjanów – związków zwiększających elastyczność naczyń włosowatych i uszczelniających nabłonek. Antocyjany regenerują także enzymy oka, które mogą być uszkadzane przez wolne rodniki.
Specjaliści apelują: musimy już teraz zadbać, żeby dzieci miały dostęp do regularnych badań wzroku u optometrysty czy okulisty - najlepiej raz do roku, by w razie zagrożenia korzystać ze strategii zapobiegania - mówi jeden z autorów badania, prof. Kovin Naidoo z Brien Holden Vision Institute.
Strategie te mogą oznaczać więcej czasu spędzanego na dworze i mniej - z urządzeniami elektronicznymi, które wymagają długotrwałego skupiania wzroku na blisko położonym obiekcie.
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.