Trwa ładowanie...

"Trauma wakacji pod namiotem i urlopu na wsi". Lasy Państwowe obalają mit

Avatar placeholder
08.07.2024 19:21
Czy skorek może wejść do ucha i przebić błonę bębenkową? Lasy Państwowe tłumaczą
Czy skorek może wejść do ucha i przebić błonę bębenkową? Lasy Państwowe tłumaczą (Getty Images)

Skorek pospolity, szczypawka, zausznik, korzec - choć nazw ma wiele, niepozorny owad sieje postrach nawet wśród niektórych dorosłych. Czy jednak rzeczywiście grozi nam jakiekolwiek niebezpieczeństwo z jego strony?

spis treści

1. Czy skorki lubią ludzie uszy?

Wiele osób może pamiętać, gdy w dzieciństwie straszono ich skorkami. Mówiono, że owady upodobały sobie ludzkie uszy, a jeśli uda im się tam dotrzeć, może dojść do przebicia błony bębenkowej.

"Jak wejdzie Ci do ucha, to przebije błonę bębenkową! Kto tego nie słyszał w dzieciństwie, ten szczęśliwy. Chociaż pewnie są i tacy, co słyszeli wersję o skorkach wgryzających się przez ucho do mózgu. Ci mają chyba najgorzej" - przytaczają Lasy Państwowe.

Zobacz film: "Rybiki cukrowe. Jak pozbyć się ich z naszego domu?"

Niepozorny skorek stał się największym koszmarem wielu dzieci, które za wszelką cenę starały się uniknąć kontaktu z tymi owadami i nie dopuścić, by szczypce znalazły się w bliskiej odległości od ich uszu.

Irracjonalny strach przed szczypawkami towarzyszy także wielu dorosłym osobom. Warto jednak wyjaśnić, czy opowieści o skorkach przebijających błony bębenkowe są w ogóle prawdziwe?

"Zupełnie niewinny skorek (często nazywany szczypawicą) to dla wielu trauma wakacji pod namiotem i urlopu na wsi. Od dziś już możecie być spokojni. Co prawda ten ciekawy owad zaliczany jest do wszystkożernych, to jednak nie gustuje w uszach. Szczypce są mu potrzebne do nacinania roślin, a nie do przecinania waszej skóry" - uspokajają Lasy Państwowe.

2. Mit obalony

Ze strony skorków zupełnie nic nam nie grozi, a podczas wakacyjnych wyjazdów nie musimy chronić przed nimi uszu. Spędzając czas na łonie natury, możemy się jednak na nie natknąć, kilka szczypawek może zabłądzić nawet do naszego namiotu.

Tych owadów jednak nie należy się obawiać, gdyż są one zupełnie niegroźne dla człowieka. Mogą jednak uszczypnąć, jeśli potraktujemy je mało delikatnie lub w jakikolwiek sposób zostaną sprowokowane.

Na koniec Lasy Państwowe dodają także, że skorki są naturalnymi wrogami rybików cukrowych.

Dominika Najda, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze