Komary roznosicielami wielu groźnych chorób. Czym mogą zarażać polskie owady?
Komary to jedne z najniebezpieczniejszych owadów na świecie. Wiele z nich może przenosić choroby, na które narażeni są ludzie i zwierzęta. Wśród nich są także polskie komary. Jakie wirusy mogą przenosić?
1. Komary mogą powodować śmierć zwierząt
Naukowcom znanych jest około 3500 gatunków komarów. Część z nich przenosi groźne choroby i wirusy. Są to owady szczególnie niebezpieczne dla zwierząt. Znane są przypadki, gdzie komary były bezpośrednimi sprawcami ich śmierci.
Przykładowo w południowych stanach USA w okresach, kiedy po dłuższej suszy pojawiały się opady, dochodziło do wylęgania poczwar komarów. Po kilku tygodniach hodowcy zauważyli masowe umieranie bydła. Rój komarów wysysał krew zwierząt, zarażona ślina doprowadzała do anemii i rozległych stanów alergicznych, których nie dało się wyleczyć.
2. Czy polskie komary są niebezpieczne?
Zarówno komary z tropikalnych rejonów świata, jak i polskie komary mogą roznosić choroby. W przypadku polskich komarów nie są to choroby śmiertelne. Uważa się, że polskie komary są szczególnie niebezpieczne dla psów. Od psa jednak niektórymi patogenami może zarazić się człowiek.
Jedną z takich chorób jest dirofilarioza - schorzenie wywołane przez nicienie z rodzaju Dirofilaria. Na chorobę cierpią głównie psy i koty, które są jednocześnie rezerwuarem pasożytów. Z biegiem lat okazało się, że człowiek także może stać się żywicielem Dirofilaria. W Polsce odnotowano kilka takich przypadków.
Jeszcze jednym pasożytem, który mogą przenosić polskie komary, jest nicień sercowy - niebezpieczny zwłaszcza dla psów, nie dla ludzi. Nicień sercowy powszechnie występuje w krajach południowej Europy - Włoszech, Hiszpanii czy Grecji. Istnieje ryzyko, że wybierając się tam na wakacje z psem, zwierze zostanie ukąszone przez komara i zarazi się patogenem.
3. Malaria, denga, żółta febra - najpopularniejsze choroby przenoszone przez komary
Jedną z najbardziej znanych chorób przenoszonych przez komary jest malaria. W Polsce jest efektem przywiezienia choroby z odległych obszarów - Afryki, południowych granic Sahary, Afryki Południowej czy Madagaskaru. W ostatnich dwóch latach nad Wisłą oficjalnie odnotowywano średnio 100 przypadków malarii rocznie.
Osobom, które wybierają się w te rejony, lekarze zalecają wcześniejszą wizytę u lekarza specjalizującego się w chorobach tropikalnych. Istnieją leki, które pomogą ustrzec się przed malarią. Szczepionki nie wystarczą - ich skuteczność waha się między 30 a 50 proc.
Komary mogą także przenosić choroby wirusowe. Należą do nich m.in. żółta febra, denga, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, gorączka doliny Rift czy japońskie zapalenie mózgu. W Polsce dotychczas nie wykryto wirusów, które powodują te choroby.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.