Trening oddechu. Naukowcy odnaleźli sposób, by obniżyć ciśnienie krwi bez leków
Naukowcy znaleźli prosty sposób na zmniejszenie ryzyka chorób serca i obniżenie ciśnienia krwi. Wystarczy 30 oddechów dziennie z pomocą pewnego urządzenia.
1. Nadciśnienie tętnicze – zagrożenia
Nadciśnienie tętnicze to jedna z najczęstszych chorób, na jakie zapadają ludzie na całym świecie. Jak szacuje Narodowy Fundusz Zdrowia, w Polsce w 2018 roku żyło 9,9 mln osób z nadciśnieniem, czyli ponad 30 proc. dorosłej populacji.
Nadciśnienie tętnicze jest czynnikiem ryzyka wielu chorób pośrednio lub bezpośrednio zagrażających życiu – w tym niewydolności serca, nerek, choroby niedokrwiennej serca czy udaru mózgu. Dlatego nie wolno go bagatelizować, choć nadciśnienie tętnicze może początkowo nie dawać żadnych objawów.
2. Trening siłowy mięśni oddechowych (IMST)
Prawidłowe ciśnienie krwi, według norm wytyczonych m.in. przez Europejskie Towarzystwo Kardiologii (ESC) i Europejskie Towarzystwo Hipertensjologii (ESH), wynosi mniej niż 140 mm Hg ciśnienia skurczowego i mniej niż 90 mm Hg ciśnienia rozkurczowego. Wszystkie wartości powyżej wskazują na nadciśnienie.
Jak z nim walczyć? Wystarczy głęboki wdech - przekonują amerykańscy badacze na łamach "Journal of the American Heart Association". O co chodzi? O trening siły mięśni oddechowych (IMST). To opracowana w latach 80. ubiegłego wieku technika służąca do leczenia pacjentów z chorobami układu oddechowego.
Naukowcy przez 6 tygodni obserwowali pacjentów z nadciśnieniem tętniczym, którzy stosowanie technikę IMST, a wyniki tych obserwacji porównali z wynikami pacjentów, którzy stosowali podobną technikę oddechową. Rezultaty? U pacjentów stosujących IMST odnotowano średnio obniżenie ciśnienia skurczowego krwi o 9 punktów.
3. Trening oddechowy i sport a nadciśnienie
Ten 5-minutowy trening daje dla układu krążenia i ogólnego zdrowia wiele korzyści:
- poprawia sprawność fizyczną niczym ćwiczenia aerobowe,
- poprawia funkcjonowanie układu krążenia oraz serca,
- obniża ciśnienie krwi,
- wspomaga pracę mózgu,
- zmniejsza dolegliwości związane z menopauzą.
Na czym polega IMST? Na wymuszonym wdechu, który jest utrudniany przez specjalne urządzenie ograniczające przepływ powietrza. W efekcie przepona i inne mięśnie oddechowe muszą ciężej pracować, co prowadzi do ich wzmocnienia.
Badacze przekonują, że to zaledwie 5 minut dziennie z rewolucyjnym urządzeniem może przełożyć się na obniżenie ryzyka choroby niedokrwiennej serca aż o 30-40 proc.
- To nowatorska forma terapii, która obniża ciśnienie krwi, bez konieczności podawania pacjentom środków farmakologicznych. Wykazała ona większą skuteczność niż ćwiczenia aerobowe – powiedział profesor Doug Seals.
Co istotne, nie tylko urządzenie do IMST może pomóc w walce z nadciśnieniem. Lekarze podkreślają, że aktywność fizyczna może być działaniem profilaktycznym, które przeciwdziała pojawieniu się choroby.
Ci, którzy z kolei borykają się już z nadciśnieniem, na sport muszą uważać, ale umiarkowana, prowadzona pod kontrolą specjalisty aktywność fizyczna może w rzeczywistości wpłynąć na zmniejszenie wartości ciśnienia tętniczego krwi.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.