Trypanosomoza amerykańska - przyczyny, objawy i leczenie
Trypanosomoza amerykańska, nazywana inaczej chorobą Chagasa, to pasożytnicza choroba człowieka, występująca głównie w Ameryce Południowej. Najczęściej chorują na nią mieszkańcy biednych, wiejskich regionów Meksyku i innych krajów Ameryki Łacińskiej. Szacuje się, że na trypanosomozę amerykańską cierpi od 8 do 10 mln ludzi w tych krajach, z czego większość nie wie nawet o swojej chorobie. Wraz z emigracją chorych do innych regionów świata, przypadki tej choroby notuje się również w innych krajach, w tym w Europie.
1. Przyczyny trypanosomozy amerykańskiej
Trypanosomoza jest przenoszona przez pasożytniczego pierwotniaka Trypanosoma cruzi. Te świdrowce należą do tej samej rodziny, co pierwotniaki roznoszące śpiączkę afrykańską (inaczej trypanosomatozę afrykańską).
Zarazić się można poprzez:
- ugryzienie przez pluskwiaka roznoszącego pasożyta,
- zjedzenie pokarmu lub wypicie wody zanieczyszczonej przez te owady,
- transfuzję krwi od osoby zarażonej,
- transplantacje narządów od zarażonych osób,
- przeniesienie choroby z matki do płodu.
W krajach, w których trypanosomoza amerykańska jest powszechna, chorobę przenoszą owady z rodziny Triatominae. Żywią się one krwią ludzi, dlatego też mogą przenieść pierwotniaka z zakażonego człowieka lub zwierzęcia na osobę zdrową. Owady te żerują nocą i najczęściej gryzą śpiącego człowieka w twarz. Pożywiając się, obok ran w skórze zostawiają swoje odchody, w których znajdują się pierwotniaki Trypanosoma cruzi. Człowiek poprzez drapanie miejsca ugryzienia przenosi odchody owada na ranę, co prowadzi do zakażenia.
2. Objawy i leczenie trypanosomozy amerykańskiej
Trypanosomoza amerykańska ma różne objawy w zależności od odmiany choroby – postaci chronicznej lub ostrej. Choroba Chagasa w postaci ostrej objawia się przez takie symptomy, jak:
- zaczerwienienie i opuchnięcie miejsca ugryzienia,
- powiększenie węzłów chłonnych,
- gorączka,
- bóle głowy,
- zmęczenie,
- mdłości, wymioty lub biegunka,
- powiększenie wątroby lub śledziony,
- objaw Romany (jednostronny obrzęk w okolicy oczodołu, któremu towarzyszy zapalenie spojówek i powiększenie węzłów chłonnych).
Po 3-8 tygodniach objawy te przechodzą. Po miesiącach lub latach trypanosomoza amerykańska powraca w postaci chronicznej u 10-30% chorych. Wielu z nich nie wie, że są chorzy na trypanosomozę, szczególnie jeśli początkowe objawy były niezbyt uciążliwe. W przypadkach osób o mocno osłabionym układzie odpornościowym, postać ostra może mieć także objawy postaci chronicznej choroby.
Objawy choroby Chagasa w postaci chronicznej zależą od organu zajętego przez chorobę. Najczęściej jest to serce lub jelita. Objawy choroby Chagasa w postaci chronicznej to:
- nieregularna praca serca,
- palpitacje,
- omdlenia,
- kardiomiopatia,
- udar,
- niewydolność serca,
- trudności w oddychaniu,
- rozedma płuc,
- przewlekłe zaparcia,
- przewlekłe bóle żołądka,
- trudności przy połykaniu,
- nagła śmierć.
W przypadku postaci ostrej oraz przewlekłej leczenie obejmuje stosowanie leków przeciwpasożytniczych. U osób powyżej 50. roku życia należy zachować szczególną ostrożność w stosowaniu tych leków. Według niektórych badaczy, postać chroniczna u dorosłych nie powinna być leczona lekami przeciwpasożytniczymi.
Oprócz leczenia przyczynowego, trypanosomoza amerykańska wymaga często także leczenia objawowego.
Treści w naszych serwisach służą celom informacyjno-edukacyjnym i nie zastępują konsultacji lekarskiej. Przed podjęciem decyzji zdrowotnych skonsultuj się ze specjalistą.