Turystyka medyczna szansą na uzdrowienie polskiej służby zdrowia?
Polska ma nie tylko świetny sprzęt i kadrę lekarską, ale też bardzo dobre warunki, które są konkurencyjne dla najbardziej rozwiniętych krajów medycznych w Europie. Stąd pomysł otwarcia szpitali dla pacjentów z zagranicy. Czy polskie szpitale są jednak na to gotowe?
W ramach ścieżki Integracja Europejska i Reformy na X Forum Europa – Ukraina w Rzeszowie dyskutowano na temat turystyki medycznej. Konferencja odbyła się w ramach panelu "Leczenie pacjentów z Europy Środkowo-Wschodniej – korzyści dla obu stron".
Prelegenci przekonywali, że polskie szpitale są gotowe na przyjęcie większej grupy pacjentów z zagranicy. Placówki miałby swoją ofertę kierować do mieszkańców Europy Środkowo-Wschodniej, oferując im usługi z zakresu opieki kardiologicznej, rehabilitacji pozawałowej, jak również ubezpieczeń i rozliczeń procedur.
1. Leczenie obcokrajowców w Polsce
W turystyce medycznej specjaliści upatrują szansę na poprawę kondycji polskich szpitali. – Musimy dopracować kwestię organizacyjne tak, aby szpitale miały okazję pozyskiwać dodatkowe środki z leczenia obcokrajowców. Jesteśmy gotowi na przyjmowanie pacjentów z zagranicy, wszystko jednak zależy od budżetowania i limitów na leczenie – wyjaśniała dr Małgorzata Przysada, Zastępca Dyrektora Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego Nr 2 im. Św. Jadwigi Królowej w Rzeszowie.
By tak optymistyczny plan zrealizować, potrzeba jednak czasu i sporych zmian organizacyjnych. Firmy zajmujące się ochroną zdrowia muszą wypracować sieć powiązań i zapewnić dobrą komunikacje z wieloma podmiotami. Pozostaje też kwestia miejsc dla pacjentów w szpitalach.
Z tym bowiem sami Polacy mają duży problem. Kolejki na planowane zabiegi są bardzo długie, nie wspominając już o długim czasie oczekiwania na wizytę u specjalisty lub badania, takie jak rezonans magnetyczny czy tomografia komputerowa.
Profesor dr hab. n. med. Adam Witkowski, kardiolog, kierownik Kliniki Kardiologii i Angiologii Interwencyjnej Instytutu Kardiologii w Warszawie, uspokaja: – Na pewno przy dużym napływie cudzoziemców do Polski na terapie kardiologiczne, ale i inne zabiegi, dyrektorzy szpitali musieliby pomyśleć o utworzeniu oddzielnych oddziałów, w których można by tych chorych diagnozować i leczyć, a także zapewnić im odpowiednio wysoki standard pobytu. Należałoby także tak zaplanować te zabiegi, żeby nie “zabierały” miejsc w kolejkach polskim pacjentom.
Ale czy pacjenci z Ukrainy będą chcieli przyjeżdżać do Polski na leczenie? Obecnie ponad 8 tysięcy pacjentów wybiera Izrael, jeszcze więcej osób podróżuje w celach zdrowotnych do Niemiec, Węgier i Austrii. Czy zatem Polska jest wobec tych ośrodków konkurencyjna?
– W Polsce na bardzo wysokim poziomie utrzymuje się zwłaszcza kardiologia interwencyjna, która oferuje cały wachlarz zabiegów dostępnych w Europie i na świecie, by wspomnieć choćby o angioplastyce wieńcowej i przezcewnikowym wszczepianiu zastawek serca. Mamy wiele do zaoferowania również w dziedzinie elektrofizjologii (rozruszniki i resynchronizatory serca, zabiegi ablacji w zaburzeniach rytmu serca) i kardiochirurgii. W szpitalach pracuje wysoko wyszkolony personel, który w większości – dotyczy to zwłaszcza lekarzy – bez problemu porozumiewa się w języku angielskim – przekonuje prof. Adam Witkowski.
Przeczytaj koniecznie
- Podróż bez niepotrzebnych problemów, czyli jak ułatwić sobie życie
- Po co sprzątać? Zobacz, jak uniknąć nadmiaru obowiązków
- Obalamy mity na temat rozszerzania diety niemowlaka
- Pediatra odpowiada na wasze pytania
- Nie daj się oszukać! Czy wiesz, jak rozpoznać prawdziwy tran?
- Nowa technologia w domu. Zobacz, jak zmieni twoje życie
2. Powrót do korzeni?
Zwolennicy turystki medycznej są zdania, że Polska może również świadczyć naszym wschodnim sąsiadom usługi w zakresie opieki nad osobami starszymi. I tu jednak rodzą się pewne wątpliwości. Seniorzy w naszym kraju mają problem z dostępem do lekarzy, nie zawsze przysługuje im prawo do fachowej opieki. Mówi się o braku specjalistów z dziedziny geriatrii. Skąd zatem pomysł, że tego rodzaju usługi możemy świadczyć pacjentom z zagranicy?
– Turystyka związana z opieką nad seniorami jest bardzo dobrym pomysłem i możliwym do zrealizowania. Być może nie od razu, ponieważ wymaga pewnych zmian systemowych, jeśli chodzi o samodzielne Publiczne Zakłady Opieki Zdrowotnej. Pamiętajmy, że seniorzy z Ukrainy mają często polskie korzenie, w związku z czym wiele osób zwraca się z pytaniem o warunki opieki pielęgnacyjnej, rehabilitacji w polskich placówkach. Jeśli chodzi o komercyjne świadczenia medyczne, na ten moment, organizacja jest szybsza i prostsza niż w formie nieodpłatnej – mówi Barbara Zych, Kierownik Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej i Zakładu Pielęgnacyjno - Opiekuńczego w Tarnobrzegu.
Turystyka medyczna ma nieść za sobą również szansę dla właścicieli domów wczasowych, pensjonatów i hoteli. Stworzą oni nowe miejsca pracy, podniosą standard swoich usług. – Wiąże się to z tym, że również nasi polscy kuracjusze mogą liczyć na lepszą rehabilitacje i warunki pobytowe. Dzięki turystyce medycznej przyspiesza w Polsce rozwój gospodarczy i poprawiają się warunki leczenia polskich pacjentów – lek. med. Anna Plucik-Mrożek, internista, specjalista chorób wewnętrznych.
Obok kardiologii oraz opieki nad osobami starszymi turyści chętnie korzystają również z zabiegów stomatologicznych, takich jak np. wybielanie zębów, zakładanie licówek porcelanowych czy wstawianie implantów dentystycznych. – Popularna jest też chirurgia plastyczna: lifting twarzy, korekcja kształtu nosa, liposukcja brzucha czy też poważniejsze zabiegi chirurgiczne, jak np. wymiana stawu kolanowego czy biodrowego – lek. med. Anna Plucik-Mrożek.
Specjaliści w turystyce medycznej upatrują ogromną szansę na pomoc polskiej służbie zdrowia. Biznes tego rodzaju ma ją wspomóc finansowo, co z kolei przyczyni się do poprawy komfortu i leczenia Polaków. Czy faktycznie tak się stanie? Na to pytanie trudno dzisiaj jednoznacznie odpowiedzieć.
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.