Trwa ładowanie...

Turystyka medyczna szansą na uzdrowienie polskiej służby zdrowia?

Polska ma nie tylko świetny sprzęt i kadrę lekarską, ale też bardzo dobre warunki, które są konkurencyjne dla najbardziej rozwiniętych krajów medycznych w Europie. Stąd pomysł otwarcia szpitali dla pacjentów z zagranicy. Czy polskie szpitale są jednak na to gotowe?

W ramach ścieżki Integracja Europejska i Reformy na X Forum Europa – Ukraina w Rzeszowie dyskutowano na temat turystyki medycznej. Konferencja odbyła się w ramach panelu "Leczenie pacjentów z Europy Środkowo-Wschodniej – korzyści dla obu stron".

Prelegenci przekonywali, że polskie szpitale są gotowe na przyjęcie większej grupy pacjentów z zagranicy. Placówki miałby swoją ofertę kierować do mieszkańców Europy Środkowo-Wschodniej, oferując im usługi z zakresu opieki kardiologicznej, rehabilitacji pozawałowej, jak również ubezpieczeń i rozliczeń procedur.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czym jest ból?"

1. Leczenie obcokrajowców w Polsce

W turystyce medycznej specjaliści upatrują szansę na poprawę kondycji polskich szpitali. – Musimy dopracować kwestię organizacyjne tak, aby szpitale miały okazję pozyskiwać dodatkowe środki z leczenia obcokrajowców. Jesteśmy gotowi na przyjmowanie pacjentów z zagranicy, wszystko jednak zależy od budżetowania i limitów na leczenie – wyjaśniała dr Małgorzata Przysada, Zastępca Dyrektora Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego Nr 2 im. Św. Jadwigi Królowej w Rzeszowie.

By tak optymistyczny plan zrealizować, potrzeba jednak czasu i sporych zmian organizacyjnych. Firmy zajmujące się ochroną zdrowia muszą wypracować sieć powiązań i zapewnić dobrą komunikacje z wieloma podmiotami. Pozostaje też kwestia miejsc dla pacjentów w szpitalach.

Z tym bowiem sami Polacy mają duży problem. Kolejki na planowane zabiegi są bardzo długie, nie wspominając już o długim czasie oczekiwania na wizytę u specjalisty lub badania, takie jak rezonans magnetyczny czy tomografia komputerowa.

Profesor dr hab. n. med. Adam Witkowski, kardiolog, kierownik Kliniki Kardiologii i Angiologii Interwencyjnej Instytutu Kardiologii w Warszawie, uspokaja: – Na pewno przy dużym napływie cudzoziemców do Polski na terapie kardiologiczne, ale i inne zabiegi, dyrektorzy szpitali musieliby pomyśleć o utworzeniu oddzielnych oddziałów, w których można by tych chorych diagnozować i leczyć, a także zapewnić im odpowiednio wysoki standard pobytu. Należałoby także tak zaplanować te zabiegi, żeby nie “zabierały” miejsc w kolejkach polskim pacjentom.

Ale czy pacjenci z Ukrainy będą chcieli przyjeżdżać do Polski na leczenie? Obecnie ponad 8 tysięcy pacjentów wybiera Izrael, jeszcze więcej osób podróżuje w celach zdrowotnych do Niemiec, Węgier i Austrii. Czy zatem Polska jest wobec tych ośrodków konkurencyjna?

– W Polsce na bardzo wysokim poziomie utrzymuje się zwłaszcza kardiologia interwencyjna, która oferuje cały wachlarz zabiegów dostępnych w Europie i na świecie, by wspomnieć choćby o angioplastyce wieńcowej i przezcewnikowym wszczepianiu zastawek serca. Mamy wiele do zaoferowania również w dziedzinie elektrofizjologii (rozruszniki i resynchronizatory serca, zabiegi ablacji w zaburzeniach rytmu serca) i kardiochirurgii. W szpitalach pracuje wysoko wyszkolony personel, który w większości – dotyczy to zwłaszcza lekarzy – bez problemu porozumiewa się w języku angielskim – przekonuje prof. Adam Witkowski.

Przeczytaj koniecznie

2. Powrót do korzeni?

Zwolennicy turystki medycznej są zdania, że Polska może również świadczyć naszym wschodnim sąsiadom usługi w zakresie opieki nad osobami starszymi. I tu jednak rodzą się pewne wątpliwości. Seniorzy w naszym kraju mają problem z dostępem do lekarzy, nie zawsze przysługuje im prawo do fachowej opieki. Mówi się o braku specjalistów z dziedziny geriatrii. Skąd zatem pomysł, że tego rodzaju usługi możemy świadczyć pacjentom z zagranicy?

– Turystyka związana z opieką nad seniorami jest bardzo dobrym pomysłem i możliwym do zrealizowania. Być może nie od razu, ponieważ wymaga pewnych zmian systemowych, jeśli chodzi o samodzielne Publiczne Zakłady Opieki Zdrowotnej. Pamiętajmy, że seniorzy z Ukrainy mają często polskie korzenie, w związku z czym wiele osób zwraca się z pytaniem o warunki opieki pielęgnacyjnej, rehabilitacji w polskich placówkach. Jeśli chodzi o komercyjne świadczenia medyczne, na ten moment, organizacja jest szybsza i prostsza niż w formie nieodpłatnej – mówi Barbara Zych, Kierownik Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej i Zakładu Pielęgnacyjno - Opiekuńczego w Tarnobrzegu.

Turystyka medyczna ma nieść za sobą również szansę dla właścicieli domów wczasowych, pensjonatów i hoteli. Stworzą oni nowe miejsca pracy, podniosą standard swoich usług. – Wiąże się to z tym, że również nasi polscy kuracjusze mogą liczyć na lepszą rehabilitacje i warunki pobytowe. Dzięki turystyce medycznej przyspiesza w Polsce rozwój gospodarczy i poprawiają się warunki leczenia polskich pacjentów – lek. med. Anna Plucik-Mrożek, internista, specjalista chorób wewnętrznych.

Obok kardiologii oraz opieki nad osobami starszymi turyści chętnie korzystają również z zabiegów stomatologicznych, takich jak np. wybielanie zębów, zakładanie licówek porcelanowych czy wstawianie implantów dentystycznych. – Popularna jest też chirurgia plastyczna: lifting twarzy, korekcja kształtu nosa, liposukcja brzucha czy też poważniejsze zabiegi chirurgiczne, jak np. wymiana stawu kolanowego czy biodrowego – lek. med. Anna Plucik-Mrożek.

Specjaliści w turystyce medycznej upatrują ogromną szansę na pomoc polskiej służbie zdrowia. Biznes tego rodzaju ma ją wspomóc finansowo, co z kolei przyczyni się do poprawy komfortu i leczenia Polaków. Czy faktycznie tak się stanie? Na to pytanie trudno dzisiaj jednoznacznie odpowiedzieć.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Turystyka medyczna szansą na uzdrowienie polskiej służby zdrowia?
Turystyka medyczna szansą na uzdrowienie polskiej służby zdrowia?
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza