Trwa ładowanie...

W Danii spada liczba amputacji u osób z cukrzycą

 Ewa Rycerz
Ewa Rycerz 09.12.2015 12:40
W Danii spada liczba amputacji u osób z cukrzycą
W Danii spada liczba amputacji u osób z cukrzycą (Źródło: 123rf)

W Danii spada liczba amputacji kończyn u osób cierpiących na zespół stopy cukrzycowej – podają duńscy naukowcy. Są przekonani, że ten spadek oznacza poprawę opieki diabetologicznej. Jak sytuacja wygląda w Polsce?

Duńscy lekarze analizowali liczbę amputacji kończyny dolnej, jakie były wykonywane w Danii pomiędzy 1996 a 2011 rokiem. Na podstawie tej analizy uznali, że procentowy poziom wykonania zabiegu spadł rocznie od 3 do 15 proc. w zależności od jego rodzaju. Jednocześnie nie zmienił się współczynnik amputacji kończyn dla osób bez cukrzycy, co daje naukowcom podstawę do twierdzenia, że opieka diabetologiczna w Danii polepszyła się.

Eksperci wzięli pod uwagę dokumentację medyczną chorych na cukrzycę z wyspy Fionii, na której zamieszkuje średnio 5 milionów ludzi. Podczas badania podzielili amputacje na te prowadzone poniżej kostki, poniżej kolan i powyżej kolana.

Z badań wynika, że w sumie wykonano tam 2832 zabiegi, podczas których amputowano kończyny dolne. 1285 z nich dotyczyło osób z cukrzycą. Liczba amputacji kończyn dolnych u pacjentów z zespołem stopy cukrzycowej spadła o 10 proc. w stosunku do roku 1998. Natomiast tylko o 1 proc. mniej niż 17 lat temu spadła liczba tych zabiegów u osób bez cukrzycy. I dalej: o 15 proc. zmniejszyła się liczba operacji amputowania kończyny poniżej kolana u chorych z cukrzycą, o 2 proc. – u osób bez tego schorzenia. Natomiast o 3 proc. mniej zabiegów powyżej kolana wykonano w obu grupach.

Zobacz film: "Wpływ cukrzycy na choroby serca"

Jaka jest przyczyna takiego dużego spadku liczby amputacji w Danii? Naukowcy upatrują jej w poprawie profilaktyki. – Chirurgia naczyniowa, ulepszone techniki chirurgiczne i antybiotykoterapia nie wyjaśniają naszych ustaleń, ponieważ te procedury były stosowane w równym stopniu u osób z cukrzycą i bez cukrzycy – wyjaśniają eksperci. – Przyczyną może być zatem jedynie poprawa opieki diabetologicznej.

Jak sytuacja wygląda w Polsce? Według danych z Narodowego Funduszu Zdrowia w 2012 roku tylko u diabetyków cierpiących na zespół stopy cukrzycowej wykonano 4598 amputacji. U 40 tysięcy Polaków rocznie rozpoznaje się objawy przewlekłego niedokrwienia kończyn dolnych, a to oznacza duże ryzyko amputacji, ponieważ NFZ na leczenie nóg pieniędzy nie przyznaje. Dlatego aż 24 osoby na 100 tys. mieszkańców kraju ma co roku przeprowadzany zabieg odcięcia kończyny dolnej. W Danii są to 2 osoby na 100 tys.

Jak zaznacza prof. Wacław Kuczmik, były prezes Polskiego Towarzystwa Chirurgii Naczyniowej, przyczyna takiego stanu rzeczy nie jest związana tylko z brakiem pieniędzy. – Sami chorzy też często nie dbają o siebie należycie. Brakuje też dobrej organizacji opieki nad pacjentami.

Uratowanie kończyny dotkniętej niedokrwieniem spowodowanym cukrzycą jest niemożliwe. W takiej stopie zaburzone jest krążenie. Można to porównać do żeberka kaloryfera. Jeśli nawet jedno jest zapowietrzone, woda przestanie krążyć w całym urządzeniu. Ten sam mechanizm działa właśnie w stopie – jeśli nie ma krążenia w najmniejszych tętnicach, dochodzi do zaburzeń w całym obiegu krwi.

W przypadku stopy cukrzycowej lekarz i chory mają do dyspozycji tylko leki, które mogą poprawić ukrwienie oraz pielęgnację, czyli mycie stopy, obcinanie paznokci. W tym świetle widać, jak bardzo potrzebna i ważna jest profilaktyka cukrzycy.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze