Trwa ładowanie...

W tym kraju kobietom będzie przysługiwał płatny urlop menstruacyjny?

Avatar placeholder
01.01.2019 16:48
W tym kraju kobietom będzie przysługiwał płatny urlop menstruacyjny?
W tym kraju kobietom będzie przysługiwał płatny urlop menstruacyjny? (Menstruacja/123rf)

We Włoszech pojawił się pomysł przydzielenia kobietom płatnego urlopu menstruacyjnego. Projekt może wejść w życie jeszcze w kwietniu 2017 roku. Jakie są zdania na ten temat i czy istnieje szansa, by taki urlop stał się także rzeczywistością Polek?

1. Urlop menstruacyjny we Włoszech?

Każda kobieta na swój sposób znosi „te dni”. Niekiedy są one bardzo uciążliwe, bolesne, a pójście do pracy to istny koszmar i męka. Badania dowodzą, że wówczas kobieta jest mniej wydajna, mniej kreatywna i dysponuje mniejszą ilością energii. Rękę do kobiet wyciągają Włosi.

To właśnie tam pojawił się pomysł przydzielenia tzw. urlopu menstruacyjnego. Rządząca partia centrolewicowa złożyła projekt, w którym zakłada możliwość udzielenia kobietom trzech dni wolnych od pracy raz w miesiącu. Przypuszcza się, że uchwała ta zostanie przegłosowana przez tamtejszy parlament i wejdzie w życie jeszcze w kwietniu bieżącego roku.

ZOBACZ TAKŻE

Zobacz film: "Bóle menstruacyjne"

Sam pomysł nie jest nowatorski, podobne rozwiązania wprowadziły już niektóre firmy na świecie. Z tego prawa korzysta się też w Chinach, Japonii i Korei Południowej. Niestety, Europa w tej sprawie wydaje się być nadal odległa, a w Rosji kobiety odrzuciły tego typu pomysły, bo uznały je za seksistowskie.

2. Urlop menstruacyjny w Polsce

Czy to dobre i sprawiedliwe rozwiązanie? Zdania są podzielone. Niektórzy twierdzą, że przeziębieni mężczyźni czują się równie fatalnie jak kobiety podczas miesiączki, a jednak o urlopie dla nich nie ma mowy. Nie można zapominać, że kobieta również przeżywa przeziębienie i co miesiąc zmaga się z kobiecymi dolegliwościami, a w ekstremalnych przypadkach dochodzi do wymiotów, utraty świadomości, a nawet utraty przytomności.

Jak jest w Polsce? Takie prawo nie istnieje i na razie nie mówi się o tego typu projektach. Być może Włosi okażą się impulsem do zmian w polskim kodeksie pracy kobiet.

W dalszym ciągu trzeba po staremu radzić sobie z uciążliwymi bólami brzucha, kręgosłupa, nudnościami i innymi towarzyszącymi miesiączce dokuczliwymi objawami.

3. Jak radzić sobie z uciążliwą miesiączką?

Pomysł wprowadzenia urlopu menstruacyjnego pojawił się we Włoszech
Pomysł wprowadzenia urlopu menstruacyjnego pojawił się we Włoszech (123RF)

Podczas miesiączki gdy bóle brzucha i ogólne osłabienie są dla nas uciążliwe, warto wspomóc się domowymi sposobami. Pomocne będą:

  • napar z poziomki leśnej, który pomoże podczas obfitych menstruacji,
  • pietruszka – łagodzi silne bóle menstruacyjne,
  • ziele rdestu ptasiego oraz skrzypu polnego – wymieszać w równych częściach i zaparzać mieszankę. Pić małymi łyczkami przy bardzo silnych bólach miesiączkowych,
  • dieta bogata w żelazo, ponieważ podczas okresu jego ilość spada i może być czynnikiem powodującym anemię,
  • łagodne masaże brzucha z zastosowaniem olejków, np.: cyprysowego, które mają działanie relaksacyjne i łagodzą napięcia oraz skurcze,
  • odpoczynek – wysiłek fizyczny pobudza krążenie, co sprzyja nasileniu się krwawień, dlatego podczas miesiączki nie warto się forsować.

ZOBACZ TAKŻE

Należy pamiętać, że w przypadku bardzo silnego bólu lub nieregularnych miesiączek trzeba natychmiast zgłosić się do lekarza, gdyż objawy te mogą zwiastować torbiele, cysty i inne poważne choroby narządów kobiecych.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze