W USA mają poważny problem. "Każdego dnia zabija ponad 150 osób"
W Stanach Zjednoczonych Ameryki tzw. kryzys opioidowy paraliżuje cały kontynent. W mediach nie brakuje dramatycznych doniesień o młodych ludziach-zombie na ulicach miast, a CDC potwierdza 110 tys. zgonów związanych głównie z przedawkowaniem fentantylu.
1. USA mierzy się z kryzysem. Fentanyl zbiera żniwo
Centers for Disease Control and Prevention (CDC) w USA notuje niewidziane dotychczas liczby zgonów związanych z fentanylem, syntetycznym opioidem. Jak wskazuje organ, jest on 50 razy silniejszy niż heroina i 100 razy silniejszy niż morfina.
Do najbardziej znanych ofiar fentanylu należy muzyk Prince oraz Coolio, a latem 2023 r. świat obiegła wieść, że narkotyk przedawkował Leandro De Niro Rodriguez, wnuk Roberta De Niro.
Poza fenatanylem wytwarzanym nielegalnie, w aptekach dostępny jest fentanyl farmaceutyczny służący do leczenia bólu pooperacyjnego czy spowodowanego przez choroby nowotworowe. Ten produkowany nielegalnie dodawany jest do innych narkotyków, jak amfetamina, a także sprzedawany w postaci tabletek, aerozoli do nosa, kropli do oczu lub małych cukierków.
Podobnie jak inne syntetyczne opioidy fentanyl jest najczęstszą przyczyną zgonów spowodowanych przedawkowaniem.
"Nawet w małych dawkach może być śmiertelny. Każdego dnia ponad 150 osób umiera z powodu przedawkowania syntetycznych opioidów takich jak fentanyl" – alarmuje CDC.
2. Fentanyl zabija Amerykanów, a co z Europą?
Problem nasilił się w 2020 r., po częściowej legalizacji narkotyków, od kiedy można mieć przy sobie określone, niewielkie ilości tzw. narkotyków twardych. I choć trwają kolejne prace legislacyjne, które mają ograniczyć problem narkotykowy w USA, to liczba ofiar wciąż rośnie.
- Fentanyl jest wszędzie. Nikt nie może temu zaprzeczyć. Kto to robi, udaje, że jest ślepy — mówi Ellen Rosenblum, prokurator generalna stanu Oregonu, cytowana przez Politico.
Jednym ze sposobów na zmniejszenie liczby zgonów miało być wprowadzenie do powszechnego obrotu naloksonu, antagonisty receptorów opioidowych. Odwraca działanie opioidów i znosi reakcje nimi spowodowane. Jest dostępny we wszystkich 50 stanach, a w większości stanów można go kupić w lokalnej aptece bez recepty – jak wskazuje CDC. Organ zwraca uwagę, że w aptekach dostępne są też tanie testy wykrywające fentanyl.
Na razie jednak nic nie wskazuje, by USA znalazło remedium na problem narkotykowy. A jak wygląda sytuacja w Europie? Zdaniem sekretarza stanu USA Antony’ego Blinkena Europa nie ma nawet pojęcia, że zmaga się z problemem narkotyków syntetycznych albo też ten problem pojawi się już wkrótce. W odpowiedzi na to Ylva Johansson, unijna komisarz do spraw wewnętrznych w rozmowie z Politico przyznała, że Unia Europejska musi się przygotować gwałtowny wzrost sprzedaży fentanylu.
Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.