Ważne ostrzeżenie. Tych leków i suplementów nie wolno przyjmować wieczorem
Część leków poza swoim standardowym zakresem działania, powoduje pobudzenie i zwiększa ryzyko bezsenności. Problem dotyczy m.in. kortykosteroidów, dlatego w ich przypadku kluczowa jest odpowiednia pora przyjmowania. Wielu pacjentów nie zdaje sobie sprawy z efektów ubocznych stosowanych środków, a problemy się pogłębiają.
1. Dozwolone do godziny 18
Informacje dotyczące możliwych skutków stosowania leku, zawsze powinny być umieszczone w ulotce dołączonej do opakowania. Problem w tym, że niewielu pacjentów je czyta. Tymczasem niewłaściwe stosowanie leku, błędy w dawkowaniu lub łączenie pewnych grup leków, może zaburzać działanie preparatów albo narażać pacjenta na skutki uboczne.
Neurolog i specjalista leczenia przewlekłego bólu dr Jacob Hascalovici w rozmowie z serwisem eatthis.com wskazuje, że jest grupa leków których nie można stosować po godzinie 18, w przeciwnym wypadku - będziemy niespokojni lub pobudzeni.
- Dlatego ważne jest, aby zapytać lekarza o najlepszą porę dnia na ich przyjmowanie - wskazuje.
Wśród leków zakazanych wieczorem ekspert wymienia m.in. kortykosteroidy - wykorzystywane jako środki lecznicze w wielu chorobach. Kortykosteroidy są stosowane jako leki przeciwzapalne, znajdują zastosowaniu również w leczeniu chorób skórnych, w terapii chorób autoimmunologicznych oraz w chorobach nowotworowych. Lekarze z reguły zalecają pacjentom przyjmowanie tych środków rano, stosowane zbyt późno mogą powodować bezsenność.
2. Suplementy, których nie powinno się stosować przed snem
Zalecenia dotyczą nie tylko leków, ale również suplementów diety. Zawsze sięgając po nowy preparat, warto sprawdzić jego skład i zweryfikować czy nie zawiera jakichś substancji pobudzających, jak np. kofeina, czy tauryna. Obie substancje polepszają koncentrację, zmniejszają uczucia zmęczenia i działają pobudzająco, w związku z tym nie powinno się ich przyjmować przed snem.
Podobne zalecenia dotyczą suplementów zawierających ekstrakt z guarany, żeń-szenia, zielonej herbaty, czy koenzym Q10 - lepiej stosować je rano, wieczorem mogą spowodować, że nasz sen będzie płytszy.
Dr Hascalovici wśród leków, których nie powinno się przyjmować wieczorem, wskazuje również na glukozaminę i chondroitynę, które są stosowane m.in. w przypadku zapaleń kości i stawów.
- Oba suplementy mogą pomóc spowolnić proces niszczenia chrząstki w stawach. Efektem ubocznym tych suplementów może być jednak bezsenność, a także bóle głowy - przypomina lekarz.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Zobacz także:
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.