Trwa ładowanie...

WHO alarmuje. Fałszywy lek może być już w całej Europie

 Aleksandra Zaborowska
07.08.2024 14:17
Sfałszowany lek może krążyć po Europie. Zawiera nielegalną substancję
Sfałszowany lek może krążyć po Europie. Zawiera nielegalną substancję (Getty Images)

Światowa Organizacja Zdrowia ostrzega przed partią fałszywych leków opioidowych, która pojawiła się w Finlandii. Zdaniem ekspertów, produkt może być nielegalnie dystrybuowany na terenie całej Europy.

spis treści

1. Podrabiany opioid. Co ma w środku?

Sytuacja dotyczy partii leku zawierającego chlorowodorek oksymorfonu 40 mg. Jest to półsyntetyczny opioid przepisywany w celu łagodzenia umiarkowanego do silnego bólu. Podrabiana partia została wykryta w nielegalnym łańcuchu dostaw na terenie Finlandii i zgłoszona do WHO.

Leki poddano analizie, z której wynikało, że tabletki zawierały metonitazen – inny opioid, który nie został dopuszczony do obrotu w celach leczniczych z uwagi na możliwość wystąpienia poważnych skutków ubocznych.

Ponadto, metonitazen jest objęty kontrolą WHO jako substancja uznawana za narkotyk. Zauważono, że pozyskany w nielegalny sposób, często jest stosowany rekreacyjnie w połączeniu z fentanylem – co stanowi niezwykle poważne zagrożenie dla zdrowia, bo sam metonitazen może wywołać reakcje takie jak depresja oddechowa i natychmiastowe uzależnienie, a jego przedawkowanie może być śmiertelne.

2. Jak sfałszowano lek?

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Jak w Polsce podrabia się leki?"

Sfałszowany produkt ma imitować lek z chlorowodorkiem oksymorfonu dystrybuowany przez firmę AUROLIFE PHARMA LLC. Podmiot potwierdził, że wykryty przez fińskie służby produkt jest podróbką i nie został wypuszczony na rynek przez firmę.

Jak rozpoznać, czy mamy do czynienia ze sfałszowanym lekiem? WHO ostrzega, że fałszywa partia: nie ma kodu kreskowego na butelce, posiada etykietę 40 mg, choć oryginalny produkt jest dostępny wyłącznie w dawkach 5 mg i 10 mg, nie ma wytłoczonych liter/cyfr, nie uwzględnia Narodowego Kodeksu Lekowego Stanów Zjednoczonych Ameryki na etykiecie.

W przypadku natrafienia na jakikolwiek lek czy wyrób medyczny wzbudzający wątpliwości co do autentyczności, należy skontaktować się z Głównym Inspektoratem Farmaceutycznym.

Aleksandra Zaborowska, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze