Większość Polaków chce oddać swoje narządy po śmierci

Centrum Badania Opinii Społecznej wzięło pod lupę stosunek Polaków do oddawania swoich narządów po śmierci. Statystyki pokazują, że aż 80 proc. wyraża zgodę na przeszczep. Gorzej wypadamy w informowaniu swoich bliskich o podjętej decyzji. Aż 75 proc. ankietowanych nigdy nie rozmawiało na ten temat z rodziną.

Najnowszy sondaż CBOS

Ostatnie badania CBOS dot. przeszczepów po śmierci przeprowadzono w 2012 roku. Od tego czasu o sześć punktów procentowych wzrósł odsetek osób wyrażających zgodę na oddanie swoich narządów. Mniej jest także niechętnych – tu różnica w stosunku do poprzednich badań wynosi cztery punkty procentowe.

Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"

Wyniki sondażu CBOS wskazują, że najmniej chętne do dzielenia się swoimi organami są osoby starsze, słabo wykształcone, bezrobotne, renciści i osoby głęboko wierzące.

Zgodę na pobranie narządów wyrażają najczęściej osoby zamieszkujące większe miasta i te z wyższym wykształceniem. Wśród zwolenników znajdziemy kierowników, specjalistów, techników oraz osoby z „personelu średniego stopnia”.

Według CBOS chętni na transplantację są również niewykwalifikowani robotnicy czy członkowie najbogatszych gospodarstw domowych. Polityka również tutaj ma znaczenie – na liście osób zgadzających się na pobranie narządów przeważają zwolennicy partii lewicowych.

Za mało rozmów z bliskimi

W sondażu zamieszczono również pytania dot. rozmów z bliskimi na temat przeszczepów organów. Wyniki nie są satysfakcjonujące – aż 75 proc. mieszkańców naszego kraju nie dzieli się swoją opinią z najbliższymi. Temat przekazania organów po śmierci poruszył z rodziną tylko co czwarty Polak. Badania wskazują także, że rozmowy o przeszczepach częściej podejmują kobiety.

Do rozmów tego typu dochodzi zazwyczaj, gdy jedna z osób w rodzinie podejmie decyzję o oddaniu narządów po śmierci. Bojąc się opinii innych, aż 98 proc. ankietowanych mówi o tym dopiero po złożeniu deklaracji.

W tym wypadku statystyki nie różnią się zbytnio od tych z 2012 roku. Okazuje się więc, że znane kampanie społeczne, jak np. tegoroczna „Nie zabieram. Teraz kolej na Ciebie”  nie przynoszą zamierzonych rezultatów.

Deklaracja o oddaniu narządów

Deklaracja oddania narządów ma tylko funkcję informacyjną, co nie znaczy, że nie warto jej złożyć. W Polsce obowiązuje bowiem zasada zgody domniemanej. W sytuacji krytycznej posiadanie deklaracji może jednak wpłynąć na decyzję rodziny umierającej osoby. Obecnie tylko 3 proc. badanych posiada takie oświadczenie.

Podpisują je najczęściej ludzie młodzi, wykształceni i zamożni.

Rozmowy o oddawaniu narządów po śmierci są bardzo ważne. Jak wynika z sondażu CBOS, gdyby rodzina wiedziała o zgodzie osoby zmarłej na przeszczep, w 89 proc. nie miałaby nic przeciwko temu.

Nie bójmy się rozmawiać. Brak podstawowych informacji dot. stosunku osoby zmarłej do przeszczepu wszystko utrudnia – zarówno pracę lekarzy, jak i podejmowanie decyzji przez rodzinę w chwili żałoby. Warto więc zastanowić się poważnie nad hasłem znanej kampanii: „Nie zabieraj swoich narządów do nieba – one potrzebne są tu, na ziemi”.

Badanie przeprowadzono na 983 osobowej reprezentatywnej próbie osób dorosłych mieszkających w Polsce. Odbyło się ono w dniach 30 czerwca – 7 lipca 2016 roku.

Komentarze

Pomocni lekarze

Artykuły Choroby i dolegliwości
Choroby i dolegliwości

Probiotyki

niemetabolizowanej laktozy objawia się w postaci dolegliwości żołądkowo-jelitowych. Szczepy bakterii w probiotykach wytwarzają enzym (β-galaktozydaza

Choroby i dolegliwości

6 zaskakujących rzeczy, które są zaraźliwe

6 zaskakujących rzeczy, które są zaraźliwe

Emocje są zaraźliwe To zaskakujące, ale nie tylko zarazki stanowią dla nas czynnik zaraźliwy. Organizm człowieka jest równie podatny na emocje, w tym nastrój i zachowanie osób trzecich. Badania kliniczne potwierdzają, że bardzo często nie kontrolujemy...

Choroby i dolegliwości

Sprawdzone sposoby na uniknięcie chrapania

Sprawdzone sposoby na uniknięcie chrapania

Jak pozbyć się chrapania? Chrapanie to jeden z najbardziej uciążliwych nawyków. Chociaż osobie chrapiącej może wcale nie przeszkadzać (mimo to może powodować groźny bezdech senny), to bywa nieznośne dla otoczenia. Stopery w uszach czy poduszka na głowie...

Choroby i dolegliwości

Co twoje stopy mówią o zdrowiu?

Co twoje stopy mówią o zdrowiu?

Dziwne zmiany na stopach Pierwsze symtomy choroby wcale nie muszą być związane z bólem czy osłabieniem organizmu, bo wiele groźnych schorzeń (...) paznokcia. Może to być poważny objaw raka płuc lub chorób serca. Inną przyczyną są choroby...

Choroby i dolegliwości

Kancerogenna żywność

Kancerogenna żywność

Rakotwórcze produkty Zdrowe odżywianie zmniejsza ryzyko rozwoju groźnych nowotworów. Odpowiednio skomponowana dieta chroni również przed chorobami (...) choroby. Dowiedz się czego powinieneś unikać. Żywność light Żywność...

Choroby i dolegliwości

Biurowe choroby zawodowe

Biurowe choroby zawodowe

Pracujesz w biurze? Być może cierpisz na te choroby Myśląc o ciężkiej pracy, zwykle na myśl przychodzi nam praca fizyczna. W końcu rzeczywiście (...) dolegliwości chorego budynku to różne dolegliwości...