Trwa ładowanie...

Większość Polaków chce oddać swoje narządy po śmierci

 Magdalena Bury
06.12.2018 13:21
Większość Polaków chce oddać swoje narządy po śmierci
Większość Polaków chce oddać swoje narządy po śmierci (123rf)

Centrum Badania Opinii Społecznej wzięło pod lupę stosunek Polaków do oddawania swoich narządów po śmierci. Statystyki pokazują, że aż 80 proc. wyraża zgodę na przeszczep. Gorzej wypadamy w informowaniu swoich bliskich o podjętej decyzji. Aż 75 proc. ankietowanych nigdy nie rozmawiało na ten temat z rodziną.

1. Najnowszy sondaż CBOS

Ostatnie badania CBOS dot. przeszczepów po śmierci przeprowadzono w 2012 roku. Od tego czasu o sześć punktów procentowych wzrósł odsetek osób wyrażających zgodę na oddanie swoich narządów. Mniej jest także niechętnych – tu różnica w stosunku do poprzednich badań wynosi cztery punkty procentowe.

Wyniki sondażu CBOS wskazują, że najmniej chętne do dzielenia się swoimi organami są osoby starsze, słabo wykształcone, bezrobotne, renciści i osoby głęboko wierzące.

Zgodę na pobranie narządów wyrażają najczęściej osoby zamieszkujące większe miasta i te z wyższym wykształceniem. Wśród zwolenników znajdziemy kierowników, specjalistów, techników oraz osoby z „personelu średniego stopnia”.

Zobacz film: "Podstawowe badania, jakie powinna wykonać każda kobieta"

Według CBOS chętni na transplantację są również niewykwalifikowani robotnicy czy członkowie najbogatszych gospodarstw domowych. Polityka również tutaj ma znaczenie – na liście osób zgadzających się na pobranie narządów przeważają zwolennicy partii lewicowych.

Polacy są zwolennikami oddawania narządów po śmierci
Polacy są zwolennikami oddawania narządów po śmierci (123rf)

2. Za mało rozmów z bliskimi

W sondażu zamieszczono również pytania dot. rozmów z bliskimi na temat przeszczepów organów. Wyniki nie są satysfakcjonujące – aż 75 proc. mieszkańców naszego kraju nie dzieli się swoją opinią z najbliższymi. Temat przekazania organów po śmierci poruszył z rodziną tylko co czwarty Polak. Badania wskazują także, że rozmowy o przeszczepach częściej podejmują kobiety.

Do rozmów tego typu dochodzi zazwyczaj, gdy jedna z osób w rodzinie podejmie decyzję o oddaniu narządów po śmierci. Bojąc się opinii innych, aż 98 proc. ankietowanych mówi o tym dopiero po złożeniu deklaracji.

W tym wypadku statystyki nie różnią się zbytnio od tych z 2012 roku. Okazuje się więc, że znane kampanie społeczne, jak np. tegoroczna „Nie zabieram. Teraz kolej na Ciebie”  nie przynoszą zamierzonych rezultatów.

3. Deklaracja o oddaniu narządów

Deklaracja oddania narządów ma tylko funkcję informacyjną, co nie znaczy, że nie warto jej złożyć. W Polsce obowiązuje bowiem zasada zgody domniemanej. W sytuacji krytycznej posiadanie deklaracji może jednak wpłynąć na decyzję rodziny umierającej osoby. Obecnie tylko 3 proc. badanych posiada takie oświadczenie.

Podpisują je najczęściej ludzie młodzi, wykształceni i zamożni.

Rozmowy o oddawaniu narządów po śmierci są bardzo ważne. Jak wynika z sondażu CBOS, gdyby rodzina wiedziała o zgodzie osoby zmarłej na przeszczep, w 89 proc. nie miałaby nic przeciwko temu.

Nie bójmy się rozmawiać. Brak podstawowych informacji dot. stosunku osoby zmarłej do przeszczepu wszystko utrudnia – zarówno pracę lekarzy, jak i podejmowanie decyzji przez rodzinę w chwili żałoby. Warto więc zastanowić się poważnie nad hasłem znanej kampanii: „Nie zabieraj swoich narządów do nieba – one potrzebne są tu, na ziemi”.

Badanie przeprowadzono na 983 osobowej reprezentatywnej próbie osób dorosłych mieszkających w Polsce. Odbyło się ono w dniach 30 czerwca – 7 lipca 2016 roku.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze