Trwa ładowanie...

Takie posiłki zwiększają ryzyko zawału serca. Wielu pacjentów kilka godzin przed atakiem jadło właśnie takie danie

Lekarze ostrzegają: obite, cieżkostrawne posiłki i alkohol zwiększają ryzyko zawału serca
Lekarze ostrzegają: obite, cieżkostrawne posiłki i alkohol zwiększają ryzyko zawału serca (Getty Images)

Okres świąteczno-noworocznych niestety sprzyja przejadaniu. Spożywamy w krótkim czasie duże porcje ciężkostrawnych posiłków, pijemy alkohol, a do tego mniej się ruszamy, a więcej się stresujemy przedświąteczną gorączką. To wszystko bardzo negatywnie odbija się na naszym zdrowiu i zwiększa ryzyko zawału, zwłaszcza u osób, które już zmagają się z zaburzeniami sercowo-naczyniowymi.

spis treści

1. Przejadanie zwiększa ryzyko zawałów serca

Naukowcy ostrzegają, że obfite, ciężkostrawne posiłki zwiększają ryzyko chorób serca. W jednej z analiz zauważono, że osoby, które jedzą wyjątkowo duże i tłuste posiłki, są nawet czterokrotnie bardziej narażone na zawał serca.

Niezdrowa dieta, używki, brak ruchu, niedosypianie, stres to kluczowe czynniki, które zwiększają ryzyko chorób serca
Niezdrowa dieta, używki, brak ruchu, niedosypianie, stres to kluczowe czynniki, które zwiększają ryzyko chorób serca (Adobe Stock)
Zobacz film: "Kobiety są bardziej narażone na atak serca"

Badania objęły grupę blisko dwóch tysięcy pacjentów z Nowego Orleanu, którzy przeszli zawał serca. Okazało się, że 158 osób przyznało, że w ciągu 26 godzin poprzedzających atak - spożyło duży, ciężkostrawny posiłek, a 25 pacjentów wskazywało, że zjadło takie danie na ok. dwie godziny przez atakiem.

- Tłuste posiłki są szczególnie obciążające dla serca. Oprócz tego, że przyczyniają się do podwyższenia poziomu cholesterolu, mogą też zwiększać ryzyko zawału serca. Prawdopodobnie ma to związek ze zmianami w przepływie krwi, przyspieszeniem akcji serca i wzrostem ciśnienia krwi - wyjaśnia cytowany przez Express.co.uk. dr Allison Zieliński z Northwestern Medical Group. - Jeśli masz problemy z sercem ogranicz spożywanie żywność bogatej w tłuszcze i węglowodany, szczególnie podczas uroczystości z dużą ilością jedzenia - dodaje lekarz.

2. Nadużywanie alkoholu obciąża serce

Specjaliści potwierdzają, że w okresie świąteczno-noworocznym rośnie ryzyko zawałów serca. Jedną z przyczyn jest nadużywanie alkoholu. Amerykańscy naukowcy przeanalizowali dane medyczne dotyczące 14,7 mln mieszkańców Kalifornii powyżej 21 lat. Odkryto, że przy uwzględnieniu innych czynników ryzyka, nadużywanie alkoholu wiązało się z dwukrotnie większym prawdopodobieństwem migotania przedsionków, 1,4 razy większym ryzykiem zawału serca i 2,3 razy częstszym występowaniem niewydolności serca.

W grupie ryzyka są przede wszystkim osoby, które cierpią na nadciśnienie, cukrzycę, otyłość lub palą papierosy.

Do zawału mięśnia sercowego dochodzi w momencie, kiedy nie dopływa do niego wystarczająca ilość krwi, przez co pojawia się zbyt mało tlenu oraz substancji odżywczych. To powoduje niedokrwienie serca. Tkanki, które mają za mało tlenu, stopniowo obumierają. Bezpośrednią przyczyną zawału jest pęknięcie lub krwotok do blaszki miażdżycowej albo narastanie zakrzepu na jej powierzchni.

3. Jakie mogą być objawy zawału serca?

Jak informuje British Heart Foundation jednymi z pierwszych objawów zawału serca jest dyskomfort, ucisk w klatce piersiowej, który pojawia się nagle i nie ustępuje.

Objawy zawału serca:

  • duszności;
  • osłabienie;
  • silny niepokój;
  • potliwość;
  • nudności;
  • wymioty;
  • stany podgorączkowe;
  • zawroty głowy;
  • kołatanie serca;
  • niestrawność;
  • brak tchu;
  • ból promieniujący do ramion, szyi lub brzucha.

Katarzyna Grzęda-Łozicka, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze