Trwa ładowanie...

COVID masz za sobą? Fatalne wieści

Avatar placeholder
29.05.2023 13:09
U wielu pacjentów z COVID-19 pojawiły się problemy skórne lub doszło do ich zaostrzenia
U wielu pacjentów z COVID-19 pojawiły się problemy skórne lub doszło do ich zaostrzenia (Pixabay)

Chociaż z COVID-19 zmagamy się już od ponad 3 lat, nadal nie znamy wszystkich powikłań powodowanych przez wirusa, a wciąż odkrywane są nowe. Okazuje się, że SARS-CoV-2 może objawiać się na skórze.

spis treści

1. Nietypowy objaw koronawirusa na skórze

Z powikłaniami po przechorowaniu COVID-19 zmaga się wielu pacjentów. Niektórzy konsekwencje odczuwają przez wiele miesięcy, a nawet lat po chorobie. Lekarze i naukowcy wciąż starają się poznać realne i długoterminowe skutki.

Niedawno odkryto, że COVID-19 może wiązać się z objawami dermatologicznymi. Najnowsze badania sugerują, że po przechorowaniu COVID-19 wzrasta ryzyko zachorowania na łuszczycę lub zaostrzenia dolegliwości u osób już cierpiących.

Zobacz film: ""Wasze Zdrowie" - odc. 1"

Choć dokładne mechanizmy odpowiadające za rozwój łuszczycy do dziś nie są dokładnie znane, chorobę powiązano z infekcjami wirusowymi i bakteryjnymi. Do czynników zaostrzających należą także alergie, stres oraz urazy.

Wyniki Psoriasis and Phototherapy Treatment Center University of Pennsylvania pokazują, że wśród pacjentów z COVID-19 zaobserwowano rozwój łuszczycy, szczególnie postaci kropelkowatej i krostkowej. Z kolei u osób zmagających się z chorobą skóry doszło do zaostrzenia objawów.

Problemy dermatologiczne wiążą się z wieloma infekcjami
Problemy dermatologiczne wiążą się z wieloma infekcjami (Getty)

Pojawiły się też ekstremalne przypadki, kiedy łuszczyca dotknęła całego ciała w postaci erytrodermii, czyli złuszczającego zapalenia skóry. Dermatologiczne problemy pojawiające się po zakażeniu koronawirusem mogą być związane ze stanem zapalnym w organizmie.

2. Problemy dermatologiczne a infekcje

Do ciekawych wniosków doszli także naukowcy z Izraela, którzy powiązali zwiększone ryzyko zachorowania na COVID-19 z już istniejącą u pacjenta łuszczycą. Może wynikać z terapii immunomodującej, która obniża odporność.

Wiele infekcji wiąże się z różnymi chorobami skóry, a ten związek szczególnie zauważalny jest w przypadku COVID-19. Wariant Omikron u wielu pacjentów objawiał się wysypką, która była charakterystycznym symptomem.

Stany zapalne wywołane przez koronawirusa mogą powodować zaostrzenie problemów skórnych lub uaktywnić wrodzoną skłonność, argumentują naukowcy. Objawy łuszczycy pocovidowej są takie same jak w przypadku każdej łuszczycy.

Choć pojawienie się problemów dermatologicznych lub ich zaostrzenie nie musi zaraz oznaczać zakażenia koronawirusem, warto wykonać test, jeśli nie istnieją inne czynniki, które mogły wpłynąć na rozwój choroby.

Dominika Najda, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze