Wirus MERS coraz bardziej niebezpieczny

Z dnia na dzień wzrasta liczba osób zakażonych wirusem MERS, którego śmiertelną ofiarą padło już sześciu mieszkańców Korei Południowej. Jak wyjaśnia poddany presji rząd w Seulu,  do tej pory zainfekowanych zostało 87 osób, a ponad 2 tysiące poddawanych jest przymusowej kwarantannie.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Dlaczego warto robić screening?"

spis treści

1. Niepokojące wieści ze Wschodu

Od 2012 roku z powodu zarażenia wirusem MERS zmarło na świecie 431 osób. Dotychczas przypadki zakażenia pojawiały się głównie w Zjednoczonych Emiratach Arabskich oraz w Arabii Saudyjskiej, jednak w ostatnim czasie znaczny wzrost zachorowań odnotowuje się w Korei. Pierwszy pacjent, u którego pojawiły się typowe objawy, przyjechał właśnie z Arabii Saudyjskiej. Zanim jednak postawiono odpowiednią diagnozę, wirus zdążył się rozprzestrzenić. Władze koreańskie zapewniają, że sytuacja jest pod kontrolą, a wszyscy zarażeni pacjenci znajdują się na terenie placówek medycznych, dzięki czemu ryzyko kontaktu z osobami, które mogłyby być jego nosicielami zostało ograniczone do minimum. Stwierdzenie to budzi jednak wątpliwości – wiadomo, że kwarantannie podlegają wszyscy mieszkańcy jednej z wiosek usytuowanej z dala od Seulu.

Śmiertelne wirusy

Wraz z rozwojem cywilizacyjnym pojawiają się coraz to nowe szczepy wirusów, które zagrażają naszemu zdrowiu i żuciu. Sprawdź, które z nich stwarzają największe zagrożenie.

2. Śmiertelne zagrożenie

Objawy występujące u osób zarażonych wirusem MERS przypominają symptomy charakterystyczne dla SARS, który wywołuje zespół ostrej niewydolności oddechowej. Jest on jednak bardziej agresywny i namnaża się w znacznie szybszym tempie. Wśród objawów MERS należy wymienić kaszel, wysoką gorączkę oraz zapalenie płuc – łatwo zatem pomylić go ze zwykłą infekcją bakteryjną. Dodatkowo mogą pojawić się dolegliwości ze strony układu pokarmowego – biegunka, ból brzucha i wymioty. W niektórych przypadkach choroba przebiega jednak, nie dając żadnych objawów.

Przypuszcza się, że zarażenie wirusem może nastąpić w efekcie kontaktu z zakażonymi wielbłądami i ich wydzielinami, w tym z mlekiem, a także z osobami, które zostały już zainfekowane. Z danych Światowej Organizacji Zdrowia wynika, że śmiertelność wśród chorych wynosi około 38 procent. Jak dotąd nie udało się niestety opracować skutecznej szczepionki przeciwko chorobie.

Wirus MERS coraz bardziej niebezpieczny
Wirus MERS coraz bardziej niebezpieczny (llustracja / Shutterstock)

Źródło: medexpress.pl, tvn24.pl

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy