Trwa ładowanie...

Koronawirus: Czy owoce i warzywa powinniśmy myć wodą z mydłem?

Wirusolog prof. Timothy Newsome z Uniwersytetu w Sydney zaleca, by w celu uniknięcia zakażenia koronawirusem owoce i warzywa, które kupiliśmy w sklepie - myć wodą z mydłem.

1. Koronawirus może przetrwać na wielu powierzchniach

Australijski wirusolog twierdzi, że w przypadku koronawirusa każdą powierzchnię w przestrzeni publicznej powinniśmy traktować jako potencjalne zagrożenie. Szczególnie ostrożni powinni być klienci supermarketów. Lekarz zwraca uwagę, że owoce i warzywa, które nie są zapakowane w żadne opakowania chroniące ich powierzchnię mogą być nośnikiem kropelek zawierających koronawirusa SARS-CoV-2.

Nie wiemy, kto przed nami dotykał danego warzywa, czy owocu (iStock)
Nie wiemy, kto przed nami dotykał danego warzywa, czy owocu (iStock)

Zobacz także: Wszystko, co musisz wiedzieć o koronawirusie

Jego zdaniem nieumyte warzywa i owoce mogą stanowić takie samo zagrożenie jak podawanie dłoni. Wyjaśnia również, że w supermarketach ludzie często biorą produkt do rąk, po czym oceniają jego jakość, wąchają, szukają najlepszego, a jeśli im się nie spodoba, to odkładają go na miejsce. Gdy taki produkt był w rękach osoby zakażonej, mogą na nim pozostać cząsteczki wirusa.

2. Koronawirus: Jak myć owoce i warzywa?

Wirusolog uczula nie tylko klientów, ale i pracowników sklepów. Jego zdaniem nie powinni oni pracować bez odpowiednich zabezpieczeń. Na szczęście wiele supermarketów w Polsce wprowadziło już odpowiednie środki bezpieczeństwa dla swoich pracowników (często również dla klientów). Mogą oni skorzystać z rękawiczek ochronnych, a także umyć ręce żelem antybakteryjnym.

Zobacz także: Jak prawidłowo myć owoce i warzywa?

Profesor Newsome wyjaśnia, że musimy być ostrożni również po przekroczeniu progu naszego domu i po powrocie z zakupów powinniśmy nie tylko dokładnie umyć ręce ciepłą wodą z mydłem. Naukowiec radzi, by tak samo postępować z owocami i warzywami.

Zobacz film: "Jak uchronić się przed koronawirusem?"

Dołącz do nas! Na wydarzeniu na FB Wirtualna Polska - Wspieram Szpitale - wymiana potrzeb, informacji i darów będziemy na bieżąco informować, który szpital potrzebuje wsparcia i w jakiej formie.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.