Trwa ładowanie...

Właśnie kwitnie świetlik lekarski. Niezastąpiony, gdy spędzasz czas przed komputerem

 Karolina Rozmus
28.06.2022 15:16
Świetlik lekarski w sezonie można zbierać i suszyć
Świetlik lekarski w sezonie można zbierać i suszyć (Getty Images/Pixabay)

Ta półpasożytnicza roślina występująca pospolicie na polskich łąkach znana jest jako składnik kropli do oczu czy kremów. Ale warto także ją ususzyć i stosować napar. Ma działanie przeciwzapalne i może być nieoceniony w chorobach oczu, przy nadmiernym łzawieniu czy wówczas, gdy oczy są zmęczone.

spis treści

1. Świetlik łąkowy – zastosowanie

Świetlik łąkowy ma charakterystyczne kwiaty, które są cennym surowcem w ziołolecznictwie
Świetlik łąkowy ma charakterystyczne kwiaty, które są cennym surowcem w ziołolecznictwie (Pixabay)

Świetlik lekarski, czyli świetlik łąkowy znany jest powszechnie jako antidotum na problemy z oczami, a panie chętnie kupują żele, kremy i maści ze świetlikiem, by zmniejszyć opuchliznę wokół oczu i utrzymać delikatną skórę w dobrej kondycji. Ziele świetlika może być stosowane także w leczeniu podrażnienia brzegów powiek i zaczerwienienia oczu, również na tle alergicznym.

Zobacz film: "Zapalenie spojówek"

Jednak świetlik ma znacznie więcej zastosowań - można stosować go na skórę twarzy jako tonik, a także przygotować napar lub nalewkę na problemy trawienne. Świetlik świetnie sprawdza się w leczeniu przeziębień, w tym chrypki czy kaszlu.

Świetlik znajdziemy niemal wszędzie – porasta łąki, rowy, pastwiska, torfowiska i obrzeża lasów. Jego biało-fioletowe kwiaty z charakterystyczną żółtą plamką są trudne do przeoczenia, więc warto się wybrać na zbiory - kwitnie od początku czerwca do końca września, zatem teraz jest najlepszy czas, by zrobić zapasy.

A jakie cenne składniki wykorzystywane w ziołolecznictwie kryją się w roślinie?

  • glikozyd aukubiny – silnie działający aukubozyd, któremu roślina zawdzięcza właściwości przeciwzapalne,

  • garbniki,

  • flawonoidy,

  • pochodne kumaryny,

  • kwasy fenolowe,

  • olejki eteryczne,

  • sole mineralne.

Po krem czy krople można wybrać się do apteki, ale odwar z suszonego świetlika bez trudu przygotujemy sami. A naprawdę warto, bo może przynieść ulgę zmęczonym pracą przy komputerze oczom, podrażnionym z powodu klimatyzacji, a także może wspomóc leczenie zapalenia spojówek i innych chorób oczu.

2. Napar ze świetlika na problemy z oczami

Kwiaty świetlika ścina się wraz z pokrytą liśćmi łodygą – z 3,5 kg świeżego świetlika otrzymamy ok. 1 kg suszu.

A jak z niego przygotować odwar na zmęczone i podrażnione oczy?

Wystarczą cztery, pięć łyżek suszonego ziela świetlika lekarskiego, które należy zalać wrzątkiem i odstawić do ostygnięcia. Następnie odwar należy przecedzić przez gazę. Zaparzony susz można zawinąć w czystą gazę i stosować w formie okładów na oczy, a napar wykorzystać do przemywania oczu, ale także skóry w stanach zapalnych.

Nie każdy może jednak stosować świetlik, ponieważ u niektórych osób może wywoływać reakcję alergiczną.

Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze