Wytrzymasz minutę? Sprawdź kondycję swoich płuc
Ten prosty test oddechowy pokaże, jak pracują twoje płuca. Według specjalisty oddychania, wstrzymanie oddechu na minutę oznacza, że twoje płuca działają sprawniej niż u 95 proc. populacji. Sprawdź, czy uda ci się go ukończyć, ale miej na uwadze, jak poważne ryzyko niesie ze sobą powstrzymywanie tego naturalnego odruchu.
1. Jak pracują twoje płuca? Test oddechowy podbija sieć
Tego typu testy oddechowe szturmem podbijają media społecznościowe, ale nie zapominajmy, że niosą ze sobą duże zagrożenie. Nedawno jeden z nich zamieścił na Instagramie Gideon Horner, specjalista od pracy z oddechem. Na zamieszczonym na swoim profilu nagraniu widać, jak wstrzymuje oddech na minutę. Specjalny licznik odlicza czas od A do B.
Przed testem mężczyzna mówi: "Jeśli potrafisz wstrzymać oddech od punktu A do B, masz lepszą pojemność płuc i tolerancję na CO2 niż 95 procent populacji".
Wiele osób ma trudności z ukończeniem wyzwania, a niektórzy internauci, którzy się go podjęli napisali w komentarzach, że podczas próby niemal stracili przytomność i "zeszli z tego świata". Inni jednak utrzymująi, że należą do grupy 5 proc. Pojawia się też opinia, że nawet osoby, które wytrzymały tylko 40 sekund, mają płuca jak żołnierze. Rekord świata we wstrzymywaniu oddychania to prawie 25 minut.
2. Ryzyko wstrzymywania oddechu jest ogromne
**Wstrzymywanie oddechu ma jednak poważne konsekwencje. Osoby, które stłumią swój naturalny odruch oddychania, mogą stracić przytomność, upaść i doznać urazu, mogą się u nich pojawić drgawki, a nawet trwale uszkodzić mózg**.
Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że każdy z nas oddycha inaczej i zależy to od tego, ile mamy lat i jaką ogólną kondycję fizyczną, czy palimy oraz jak znosimy dyskomfort, który towarzyszy takiej próbie. Poza tym nie stanowi ona dobrego wskaźnika ogólnego stanu zdrowia płuc. Badania wykazały, że przeciętny człowiek może wstrzymać oddech na od 30 do 90 sekund.
Nie jest to miernik zdrowia fizycznego także dlatego, bo można wyćwiczyć wstrzymywanie oddechu i znosić dyskomfort związany z brakiem tlenu. Medyczną metodą na zbadanie tego, jak oddychamy i jak działają nasze płuca, jest badanie spirometryczne. Podczas spirometrii mamy klips przymocowany do nosa i rurkę umieszczoną przed ustami. Następnie oddychamy wyłącznie przez usta, a maszyna rejestruje parametry naszego oddychania.
Joanna Rokicka, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.