Zabija po cichu i nie boli. Pierwsze objawy możesz zauważyć na stopach
Podwyższony poziom cholesterolu w organizmie może nie dawać żadnych objawów przez wiele lat. Bagatelizowanie tego problemu może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych, takich jak udar mózgu czy zawał serca. Jednakże, gdy poziom lipidów we krwi jest wyjątkowo wysoki, organizm może wysyłać subtelne sygnały, które warto znać.
1. Spójrz na stopy
Cholesterol jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Bierze udział w syntezie witaminy D, produkcji hormonów, kwasów żółciowych w wątrobie oraz wpływa na prawidłową pracę mózgu. Problem pojawia się, gdy jego poziom we krwi jest zbyt wysoki.
Większość ludzi nie zdaje sobie sprawy z wysokiego poziomu cholesterolu, dopóki nie doświadczy poważnych problemów zdrowotnych. Niektóre objawy mogą wskazywać na podwyższony poziom lipidów.
Zwróć uwagę na stopy. Gdy stężenie cholesterolu jest zbyt wysokie, pojawiają się problemy z paznokciami i skórą. Na stopach widoczne są zasinienia i przebarwienia, a paznokcie stają się kruche i przestają rosnąć. Ponadto rany w tym regionie goją się z trudem.
Bolesne skurcze mięśni nóg, szczególnie podczas chodzenia, również mogą świadczyć o wysokim poziomie cholesterolu. Dodatkowo pojawia się drętwienie kończyn, wrażenie ciężkich nóg i obrzęki mogą wskazywać na PAD, czyli chorobę tętnic obwodowych.
2. Cichy zabójca
Podwyższony poziom cholesterolu może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Jego nadmiar odkłada się w ścianach tętnic, tworząc blaszki miażdżycowe, które zwężają i usztywniają tętnice, co może prowadzić do zawału serca lub udaru mózgu.
Zwężenie tętnic wieńcowych ogranicza przepływ krwi do serca, powodując ból w klatce piersiowej (dusznica bolesna) i zwiększając ryzyko zawału serca. Ograniczony przepływ krwi do kończyn dolnych może prowadzić do bólu nóg, trudności w chodzeniu, a w zaawansowanych stadiach do krytycznego niedokrwienia kończyn.
Poza oczywistymi objawami, wysokie stężenie cholesterolu we krwi może manifestować się także w bardziej subtelny sposób. Żółtaki to tłuszczowe grudki pod skórą, często widoczne wokół oczu lub na ścięgnach.
Arcus senilis, czyli białawe lub szare zabarwienie wokół rogówki oka, może być oznaką wysokiego poziomu cholesterolu u młodszych osób. Zaburzenia erekcji u mężczyzn mogą być spowodowane zmniejszonym przepływem krwi, wynikającym ze zwężenia naczyń krwionośnych.
3. Zapobieganie hipercholesterolemii
Wysoki poziom cholesterolu jest często wynikiem niezdrowego stylu życia. Dieta bogata w tłuszcze nasycone i żywność wysokoprzetworzoną znacząco podnosi poziom cholesterolu. Brak aktywności fizycznej sprzyja gromadzeniu się złogów tłuszczu w naczyniach krwionośnych, co prowadzi do ich zwężenia.
Używki, takie jak palenie papierosów i nadmierne spożywanie alkoholu, również negatywnie wpływają na poziom cholesterolu we krwi. Nadwaga i otyłość to kolejne czynniki ryzyka, które zwiększają ryzyko podwyższonego poziomu cholesterolu.
Zapobieganie hipercholesterolemii opiera się na zdrowym trybie życia i regularnych badaniach. Dieta bogata w niskotłuszczowe produkty, warzywa i owoce, pomaga obniżyć poziom cholesterolu.
Z kolei regularna aktywność fizyczna poprawia krążenie krwi i pomaga utrzymać zdrowy poziom cholesterolu. Rzucenie palenia korzystnie wpływa na zdrowie naczyń krwionośnych i zmniejsza ryzyko powikłań związanych z wysokim poziomem cholesterolu.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.