Zabójczy dla tętnic. Ryzyko groźnej choroby rośnie o 74 procent
Brak wystarczającej dawki snu może się bardzo poważnie odbić na zdrowiu i sprzyjać wielu chorobom. Jeśli śpimy zbyt krótko, narażamy się na problemy z tętnicami. W jednym przypadku ryzyko rośnie aż o 74 proc..
1. Brak snu zabójczy dla tętnic
Naukowcy alarmują, że sen krótszy niż pięć godzin to poważne zagrożenie dla tętnic. W takich przypadkach dramatycznie rośnie ryzyko choroby tętnic obwodowych (PAD).
PAD (ang. peripheral artety disease) to grupa schorzeń, które prowadzą do zwężenia lub całkowitej niedrożności tętnic obwodowych. Mogą być wywołane przez miażdżycę, stany zapalne tętnic, zakrzepy lub zatory.
Niepokojące wnioski płyną z badań, jakie prowadzili naukowcy z Instytutu Karolinska w Sztokholmie. Spanie mniej niż pięć godzin na dobę wiąże się z 74-procentowym wzrostem ryzyka PAD.
- Nasze badanie sugeruje, że spanie przez siedem do ośmiu godzin na dobę to dobry nawyk zmniejszający ryzyko PAD - zaznaczył autor badania dr Shuai Yuan z Instytutu Karolinska w Sztokholmie
Dodał, że niewystarczająca dawka snu oraz drzemki w ciągu dnia, już wcześniej wiązano ze zwiększonym ryzykiem choroby wieńcowej, która podobnie jak PAD, jest spowodowana zatkanymi tętnicami.
2. Pięć godzin to za krótko
Dr Yuan wskazał też, że problemy ze snem należą do najczęściej zgłaszanych dolegliwości u pacjentów z PAD. W ramach badania dotyczącego związku między krótkim snem a ryzykiem PAD, szwedzcy naukowcy przebadali 650 tysięcy osób.
- Wyniki wskazują, że krótki sen w nocy może zwiększyć ryzyko rozwoju PAD, a posiadanie PAD zwiększa ryzyko niedostatecznego snu - wskazał dr Yuan.
Początkowy przebieg choroby tętnic obwodowych może być zupełnie bezobjawowy, a symptomy pojawiają się stosunkowo późno. Zaniepokoić powinna nas na pewno zmiana w kolorze skóry na nogach.
To może być pierwszy objaw zapchanych przez cholesterol tętnic, który da się zauważyć przy podnoszeniu i opuszczaniu kończyn. Przy podniesieniu będą one blade, a przy opuszczeniu czerwone.
Ponadto do objawów należą:
- gładka, błyszcząca skóra,
- ból i skurcze podczas chodzenia,
- drętwienie,
- opuchlizna,
- rany, owrzodzenia.
Osoby, które mają PAD, oprócz odpowiedniej dawki snu, powinny zadbać o prawidłową wagę, zrezygnować lub maksymalnie ograniczyć alkohol, rzucić palenie i regularnie ćwiczyć.
Katarzyna Prus, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.