Trwa ładowanie...

Atakuje w Polsce co 6,5 minuty. Przez niego zmarł Wodecki

Avatar placeholder
22.05.2024 12:34
Mija 7 lat odkąd odszedł Zbigniew Wodecki. Na co zmarł wybitny artysta?
Mija 7 lat odkąd odszedł Zbigniew Wodecki. Na co zmarł wybitny artysta? (East News)

Zbigniew Wodecki zmarł 22 maja 2017 roku. Wybitny artysta odszedł w wieku 67 lat w wyniku powikłań po udarze, którego doznał zaledwie trzy dni po operacji wszczepienia bajpasów. Choć lekarze walczyli o jego życie, nie udało się ustabilizować jego stanu.

spis treści

1. 7. rocznica śmierci Zbigniewa Wodeckiego

Piosenkarz, multiinstrumentalista, kompozytor, aranżer, prezenter telewizyjny, aktor - ikona polskiej sceny muzycznej. Nic nie wskazywało na to, że w maju 2017 roku przyjdzie nam pożegnać Zbigniewa Wodeckiego.

Artysta regularnie pojawiał się na scenie i w telewizji, sam mówił, że bez pracy nie jest w stanie żyć. Zapewne intensywny tryb życia i mnóstwo obowiązków wpłynęło na stan zdrowia Zbigniewa Wodeckiego.

Zobacz film: "Pogrzeb Zbigniewa Wodeckiego. Pożegnano go oklaskami"

Informacje o problemach zdrowotnych artysty pojawiły się już w 2014 roku. W wywiadzie przyznał, że wykryto u niego rozedmę płuc i migotanie przedsionków. Lekarze zalecali operację, jednak odwlekał ją przez trzy lata.

5 maja 2017 roku Zbigniew Wodecki poddał się operacji wszczepienia pomostowania aortalno-wieńcowego. Zabieg przeprowadzono w prywatnej klinice w Warszawie. Trzy dni później doszło do rozległego udaru.

7 lat temu pożegnaliśmy Zbigniewa Wodeckiego
7 lat temu pożegnaliśmy Zbigniewa Wodeckiego (Getty)

2. Na co zmarł artysta?

Stan zdrowia pogrążonego w śpiączce Zbigniewa Wodeckiego śledziła cała Polska. Rokowania nie były optymistyczne, doszło do powikłań, w tym zapalenia płuc. Rekonwalescencja miała trwać lata. Niestety 22 maja 2017 roku poinformowano o śmierci artysty.

Objawy udaru różnią się w zależności od rodzaju, ale najczęstszymi symptomami jest silny ból głowy, niedowład, zaburzenia mowy, nudności, problemy z mówieniem, dezorientacja oraz sztywność karku.

Z czasem mogą także pojawić się napady drgawkowe, a także dojść do utraty przytomności oraz śpiączki. Brak natychmiastowej pomocy może doprowadzić do trwałej niepełnosprawności, a nawet śmierci.

Statystycznie w Polsce co 6,5 minuty ktoś doznaje udaru mózgu. To trzecia co do częstości przyczyna zgonów.

Dominika Najda, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze