Zapomniana choroba powraca. Rodzice uchylają się od obowiązku szczepień
W większości państw na świecie zniknęła na lata, ale zagrożenie właśnie wraca. Przypadki polio są już w Stanach Zjednoczonych oraz Izraelu. Na tę chorobę nie ma leku, a jej przebieg może być bardzo ciężki i prowadzić nawet do zgonu. Czy w Polsce mamy już powody do obaw? - Niezaszczepieni powinni się obawiać. Coraz więcej rodziców uchyla się niestety od obowiązku szczepień, więc ich dzieci są automatycznie narażone - ostrzega prof. Joanna Zajkowska z Kliniki Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcji Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku oraz podlaska konsultant w dziedzinie epidemiologii.
1. Zapomniana choroba powraca
"Jest źle! W większości państw na świecie, a szczególnie rozwiniętych, od dawna nie wykrywano przypadków infekcji wirusem polio. Stało się tak dzięki prowadzonym na szeroką skalę programom szczepień ochronnych. Niestety z powodu uchylania się od obowiązku szczepień ochronnych, również przeciw poliomyelitis, choroby zakaźne, które zostały zapomniane albo istotnie zmniejszyła się liczba notowanych przypadków, powracają - ostrzega Bartosz Fiałek, reumatolog i popularyzator wiedzy medycznej.
O tym, jak groźna jest to choroba, może świadczyć pierwszy od dekady przypadek w USA, potwierdzony pod koniec lipca. Nieszczepiony 20-latek z hrabstwa Rockland w stanie Nowy Jork ma porażenie wiotkie mięśni. Wirusa wykryto też w ściekach, co budzi obawy przed wieloma niewykrytymi przypadkami, które są bezobjawowe.
- Polio, którego w większości krajów na świecie nie wykrywano od lat, może wrócić. Choć na razie nie ma poważnego epidemicznego zagrożenia, czujność powinna być większa. Potwierdzone przypadki zachorowań w Stanach Zjednoczonych oraz Izraelu pokazują, że wirus krąży w środowisku i może atakować. Obawy powinni mieć jednak tylko niezaszczepieni. Osoby, które przyjęły szczepionkę, mają ochronę na lata - tłumaczy w rozmowie z WP abcZdrowie prof. Joanna Zajkowska z kliniki Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcji Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku oraz podlaska konsultant w dziedzinie epidemiologii.
2. Polio - objawy i leczenie
- Chorują przede wszystkim dzieci, te, które nie zostały zaszczepione. W Polsce szczepienia przeciwko polio są obowiązkowe, więc większość jest zaszczepiona. Coraz więcej rodziców uchyla się jednak od tego obowiązku, więc te dzieci są automatycznie narażone - zaznacza prof. Zajkowska.
Zarażać mogą się też dorośli, jeśli nie byli szczepieni. - To choroba “brudnych rąk”, przenosi się drogą pokarmową i zarazić się nią jest bardzo łatwo. Wystarczy spożyć zanieczyszczone jedzenie czy wodę albo użyć przedmiotów, z których korzystał zakażony - tłumaczy prof. Zajkowska.
W przypadku osób zaszczepionych kluczowy jest rodzaj szczepionki. - Stosowane są szczepionki domięśniowe i doustne. Niestety osoby zaszczepione doustnie, wydalają wirusa do środowiska, więc mimo przyjętego szczepienia, mogą być zagrożeniem dla innych - wyjaśnia prof. Zajkowska. - W Polsce i w większości krajów rozwiniętych stosuje się szczepionkę domięśniową. Szczepionki doustne podaje się np. w Afryce. Z kolei według schematu mieszanego, w którym podawana jest szczepionka domięśniowa i doustna szczepione, są np. ukraińskie dzieci - dodaje.
Jak tłumaczy prof. Zajkowska, w większości przypadków choroba przebiega bezobjawowo albo daje objawy przypominające grypę m.in. gorączkę, bóle mięśni, zmęczenie, osłabienie. - Niestety w jednym na 100 przypadków występuje postać porażenna, która objawia się wiotkim porażeniem kończyn dolnych. W skrajnych przypadkach może dojść do zapalenia mózgu i zgonu - zaznacza specjalistka.
Na polio nie ma leku, możliwe jest tylko leczenie objawowe i rehabilitacja w przypadku porażenia. Dlatego, jak podkreślają lekarze, to szczepienie jest najlepszą ochroną.
Katarzyna Prus, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.