Trwa ładowanie...

Zaskakująca decyzja sądu. Ograniczył prawa rodzicielskie za brak szczepienia na COVID-19

 Karolina Rozmus
18.10.2021 13:30
Zaskakująca decyzja sądu. Ograniczył prawa rodzicielskie za brak szczepienia na COVID-19
Zaskakująca decyzja sądu. Ograniczył prawa rodzicielskie za brak szczepienia na COVID-19 (Getty Images)

Nowojorski sędzia wydał surowe postanowienie w sprawie ojca dziecka. Zadecydował, że może spotykać się z 3-letnią córką pod warunkiem, że przyjmie szczepionkę przeciw COVID-19 lub będzie wykonywał test PCR raz w tygodniu i test antygenowy przed każdym spotkaniem z dziewczynką.

spis treści

1. Sędzia uzasadnia surową decyzję

Ojciec dziecka nie chce się zaszczepić - w zamian musi wykonywać regularnie testy
Ojciec dziecka nie chce się zaszczepić - w zamian musi wykonywać regularnie testy (Getty Images)

Matthew Cooper to sędzia z Nowego Jorku, który prowadził sprawę rozwodową pewnego małżeństwa. W toku sprawy podjął decyzję o zakazie spotykania się ojca z 3-letnią córką. Czym podyktowana była ta surowa decyzja? Brakiem szczepienia ojca.

Zobacz film: "Szczepienia dzieci w wakacje. Dr Sutkowski komentuje"

W orzeczeniu sędzia napisał, że spotkania ojca z córką nie leżą w interesie dziecka i istnieją wyjątkowe okoliczności, które przemawiają za zawieszeniem praw rodzicielskich.

"Nie można lekceważyć zagrożeń wynikających z odmowy przyjęcia szczepionki. Zwłaszcza w czasie, gdy COVID-19 jest zagrożeniem dla zdrowia i bezpieczeństwa dzieci" – napisał sędzia Cooper.

Sędzia dodał, że ubolewa nad tym, że dezinformacja, teorie spiskowe i błędnie rozumiane pojęcie "wolności wyboru" powodują niechęć do szczepień.

Co musi zrobić niezaszczepiony ojciec trzylatki, jeśli chce spotykać się z córką? Sędzia wymaga, by mężczyzna raz w tygodniu wykonywał test PCR i dodatkowo na 24 godziny przed każdym spotkaniem z córką wykonywał także test antygenowy.

Mężczyzna odwiedza córkę co drugi weekend, stosując się do wymogów orzeczenia sądowego.

2. SARS-CoV-2 – zagrożeniem dla dzieci?

Przez długi czas mówiło się, że COVID-19 nie jest zagrożeniem dla dzieci – najmłodsi przechodzą infekcję łagodnie, często bezobjawowo.

Okazuje się jednak, że nie dla wszystkich dzieci SARS-CoV-2 jest niegroźny – odnotowuje się coraz więcej hospitalizacji dzieci, lekarze przestrzegają przed zespołem PIMS i otwarcie mówią o innych powikłaniach, ujawniających się nwet kilka tygodni po przejściu infekcji.

Choć szczepionki przeciw COVID-19 dostępne są w Polsce dla dzieci powyżej 12. roku życia, to już niedługo możemy się spodziewać pozytywnej decyzji również dla młodszej grupy populacyjnej. Dopóki to jednak nie nastąpi, eksperci zwracają uwagę, że kluczowe jest, by otoczyć dzieci "kokonem" bezpieczeństwa, wyszczepiając domowników i otoczenie, w jakim znajduje się dziecko.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze