Trwa ładowanie...

Zażywasz leki z walsartanem? Zobacz, co powinieneś zrobić

Avatar placeholder
30.11.2018 08:28
Co zrobić z wycofanymi lekami na nadciśnienie?
Co zrobić z wycofanymi lekami na nadciśnienie? (123rf.com)

Od kilki dni GIF wycofuje kolejne serie leków na nadciśnienie zawierające substancję czynną walsartan. Co mają zrobić osoby, które mają w swojej apteczce wycofane leki?

1. Zanieczyszczenie substancji czynnej

Przyczyną wycofania kolejnych serii leków na nadciśnienie jest zanieczyszczenie substancji czynnej zawartej w tych lekach. Kilkanaście tygodni temu z aptek na terenie Polski i Europy zostało wycofanych kilkadziesiąt różnych leków na nadciśnienie, w których walsartan pochodził od chińskiego producenta Zhejiang Huahai Pharmaceutical Co. Ltd.

Po tym incydencie Europejska Agencja Leków (EMA) i Europejski Dyrektoriat Jakości Leków i Ochrony Zdrowia postanowił sprawdzić innych producentów walsartanu.

Skutkiem tej kontroli są kolejne wycofania leków. Tym razem zanieczyszczona substancja czynna pochodzi od hinduskiego producenta Mylan Laboratories Limited. Listę wycofanych i wstrzymanych w obrocie serii znajdziecie na stronie GIF.

2. Co zrobić z przyjmowanym lekiem?

Zobacz film: "5 objawów nadciśnienia, które trudno rozpoznać"

Leki na nadciśnienie zawierające walsartan przyjmowane są prze wielu pacjentów. Stosowany jest w leczeniu samoistnego nadciśnienia tętniczego u dorosłych. Co mają zrobić chorzy, którzy posiadają w swojej apteczce wycofane leki?

Jak podaje Europejska Agencja Leków, która zajmuje się monitorowaniem procesu kontroli producentów walsartanu, wykryte zanieczyszczenie nie jest bezpośrednim zagrożeniem dla pacjentów.

W oświadczeniu wydanym przez EMA czytamy, że o wiele bardziej ryzykowne dla pacjenta jest zaprzestanie przyjmowania leków stosowanych na nadciśnienie. Chory nie powinien przerywać terapii bez konsultacji z lekarzem. W razie potrzeby lekarz prowadzący ustali dalszy sposób terapii.

Jeśli chory ma wątpliwości co do jakości zażywanego leku, najlepiej jeśli porozmawia o nich ze specjalistą. Działanie bez konsultacji z lekarzem jest niewskazane.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze