Trwa ładowanie...

Zażywasz leki z walsartanem? Zobacz, co powinieneś zrobić

Od kilki dni GIF wycofuje kolejne serie leków na nadciśnienie zawierające substancję czynną walsartan. Co mają zrobić osoby, które mają w swojej apteczce wycofane leki?

1. Zanieczyszczenie substancji czynnej

Przyczyną wycofania kolejnych serii leków na nadciśnienie jest zanieczyszczenie substancji czynnej zawartej w tych lekach. Kilkanaście tygodni temu z aptek na terenie Polski i Europy zostało wycofanych kilkadziesiąt różnych leków na nadciśnienie, w których walsartan pochodził od chińskiego producenta Zhejiang Huahai Pharmaceutical Co. Ltd.

Po tym incydencie Europejska Agencja Leków (EMA) i Europejski Dyrektoriat Jakości Leków i Ochrony Zdrowia postanowił sprawdzić innych producentów walsartanu.

Zobacz film: "5 objawów nadciśnienia, które trudno rozpoznać"

Skutkiem tej kontroli są kolejne wycofania leków. Tym razem zanieczyszczona substancja czynna pochodzi od hinduskiego producenta Mylan Laboratories Limited. Listę wycofanych i wstrzymanych w obrocie serii znajdziecie na stronie GIF.

2. Co zrobić z przyjmowanym lekiem?

Leki na nadciśnienie zawierające walsartan przyjmowane są prze wielu pacjentów. Stosowany jest w leczeniu samoistnego nadciśnienia tętniczego u dorosłych. Co mają zrobić chorzy, którzy posiadają w swojej apteczce wycofane leki?

Jak podaje Europejska Agencja Leków, która zajmuje się monitorowaniem procesu kontroli producentów walsartanu, wykryte zanieczyszczenie nie jest bezpośrednim zagrożeniem dla pacjentów.

W oświadczeniu wydanym przez EMA czytamy, że o wiele bardziej ryzykowne dla pacjenta jest zaprzestanie przyjmowania leków stosowanych na nadciśnienie. Chory nie powinien przerywać terapii bez konsultacji z lekarzem. W razie potrzeby lekarz prowadzący ustali dalszy sposób terapii.

Jeśli chory ma wątpliwości co do jakości zażywanego leku, najlepiej jeśli porozmawia o nich ze specjalistą. Działanie bez konsultacji z lekarzem jest niewskazane.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Co zrobić z wycofanymi lekami na nadciśnienie?
Co zrobić z wycofanymi lekami na nadciśnienie? (123rf.com)
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza