Zmagał się z uciążliwą czkawką przez cztery miesiące. Przyczyną okazał się guz pnia mózgu
Młody mężczyzna pochodzenia hinduskiego miał uciążliwe atak czkawki. Zmagał się z tą kłopotliwą dolegliwością przez cztery miesiące, aż postanowił w końcu zgłosić się do lekarza. Diagnoza była dla niego szokująca. Okazało się, że ma najbardziej złośliwego i agresywnego guza pnia mózga.
1. Napady czkawki były uciążliwe i trwały cztery miesiące
Mężczyzna w wieku 30 lat, który pochodził z Indii, skarżył się na bardzo silny ból głowy, uporczywą czkawkę oraz wymioty. Te dolegliwości istotnie pogarszały zarówno jego sprawność, jak i jakość życia.
Nie mógł spać ani jeść przez nieustającą czkawkę - napady zdarzały się często i trwały przez cztery miesiące. Nie wytrzymał już dłużej i zwrócił się po pomoc do lekarza przyjmującego w szpitalu publicznych Rishihesh w Indiach.
2. Zdiagnozowano u niego rozlany glejak pnia mózgu
Mężczyźnie wykonano szereg badań, między innymi morfologię krwi, tomografię komputerową. Na podstawie wyników rezonansu magnetycznego stwierdzono przyczynę czkawki. Okazało się, że Hindus cierpi na rozlanego glejaka pnia mózgu, znanego pod akronimem DIPG (diffuse intrinsic pontine glioma). Jest to bardzo agresywny nowotwór. Guz ten rośnie w obrębie nerwów, dlatego nie można go usunąć chirurgicznie.
Pień mózgu jest to część mózgu bezpośrednio łącząca się z rdzeniem kręgowym. Zawiera ważne struktury, które są zaangażowane w ruchy gałek ocznych oraz kontrolę i czucie mięśni twarzy i gardła.
Lekarze wysunęli wniosek, że guz mógł zaatakować tę część mózgu, będącą skupiskiem wielu ośrodków nerwowych odpowiedzialnych za szereg funkcji odruchowych, m.in. ssania czy czkawki.
Zobacz także: Lekarze myśleli, że to zwykła infekcja ucha. W jej głowie rozwijał się niebezpieczny guz mózgu
3. Podjęto natychmiastową pomoc
Mężczyzna przeszedł operację, której celem było znormalizowanie ciśnienia wewnątrz czaszki. Po ośmiodniowej rekonwalescencji 30-latek został poddany leczeniu radioterapią, które okazało się pomocne w zwalczaniu napadów czkawki.
Dr Nagasubramanyam Vempalli z All India Institute of Medical Sciences napisał w raporcie medycznym, że "po miesiącu stosowania radioterapii ustąpiła czkawka u pacjenta". Niestety mimo podjętego leczenia mężczyzna zmarł.
Przypadek opisano na łamach czasopisma BMJ Case Reports i może być wskazówką dla klinicystów według dr Vempalli. Zdiagnozowanie przyczyny czkawki odpowiednio wcześnie jest bardzo ważne.
Jeśli czkawka utrzymuje się dłużej niż 48 godzin, należyę zgłosić się do lekarza.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Treści w naszych serwisach służą celom informacyjno-edukacyjnym i nie zastępują konsultacji lekarskiej. Przed podjęciem decyzji zdrowotnych skonsultuj się ze specjalistą.