Trwa ładowanie...

Zmiany w płucach nawet u 30 proc. pacjentów, którzy ciężko przechodzili COVID-19

Zmiany w płucach po ciężkim COVID mogą się utrzymywać nawet przez rok
Zmiany w płucach po ciężkim COVID mogą się utrzymywać nawet przez rok (Getty Images)

Jak długo zajmuje chorym z ciężkim przebiegiem COVID-19 powrót do stanu sprzed choroby? Brytyjscy naukowcy próbowali znaleźć odpowiedź, obserwując przez rok 83 pacjentów, którzy byli leczeni w szpitalu. Wnioski są alarmujące.

spis treści

1. Zmiany w płucach u pacjentów z ciężkim przebiegiem COVID-19

Naukowcy z University of Southampton we współpracy z ekspertami z chińskiego Wuhan wzięli pod lupę 83 pacjentów wypisanych ze szpitali, którzy cierpieli na ciężkie zapalenie płuc. Ozdrowieńcy byli badani po trzech, sześciu, dziewięciu i dwunastu miesiącach od wyzdrowienia. Mieli wykonywaną m.in. tomografię komputerową klatki piersiowej oraz pomiary czynności płuc.

U zdecydowanej większości pacjentów zarówno zmiany w płucach, jak i pozostałe dolegliwości po roku mijały, tylko 5 proc. nadal narzekała na duszność. Jednak szczegółowe badania wykazały, że u 33 proc. nadal była obniżona czynność płuc, u jednej czwartej tomografia komputerowa uwidoczniła utrzymujące się niewielkie zmiany w płucach.

Zobacz film: "Dr Karauda: Powikłania płucne dotyczą także osób, które skąpo przechorowały COVID-19"
5 proc. chorych z zapaleniem płuc w przebiegu COVID, po roku nadal zgłasza duszność
5 proc. chorych z zapaleniem płuc w przebiegu COVID, po roku nadal zgłasza duszność (Getty Images)

2. Pocovidowe zmiany dłużej utrzymywały się u kobiet

Naukowcy zaobserwowali, że zmiany w płucach dłużej utrzymywały się w przypadku pacjentów, którzy najciężej przechodzi COVID, częściej były też obserwowane u kobiet.

"Wydaje się, że większość pacjentów z ciężkim zapaleniem płuc wywołanym przez COVID-19 w pełni wyzdrowiała, chociaż w przypadku niektórych pacjentów trwało to wiele miesięcy. Kobiety częściej wykazywały trwałe pogorszenie wyników testów czynności płuc i potrzebne są dalsze badania, aby zrozumieć, czy istnieje różnica w rekonwalescencji pacjenta zależna od płci" - wyjaśniał cytowany przez PAP prof. Mark Jones z University of Southampton, jeden z autorów badania. "Nie wiemy jeszcze, co dzieje się po 12 miesiącach i będzie to wymagało kontynuowania badania" - dodaje ekspert.

3. Obiecujące efekty leczenia zmian pocovidowych steroidami

Autorzy badań opublikowanych na łamach "The Lancet Respiratory Medicine" wskazują, że podobnej obserwacji powinni być poddawani w zasadzie wszyscy pacjenci z ciężkim przebiegiem COVID. Wprowadzanie odpowiedniego leczenia, rehabilitacji może zapobiec rozwojowi trwałych zmian w płucach. Powikłania mogą się pojawić nie tylko bezpośrednio po przejściu infekcji, ale nawet dwa miesiące po zakończeniu hospitalizacji.

- Nie wiemy tak naprawdę, dlaczego te dolegliwości utrzymują się tak długo. Wiemy skądinąd, że w tych przypadkach nieleczonych dolegliwości mogą się utrzymywać nawet kilkanaście tygodni z różnymi następstwami, po ciężkie zwłóknienia wymagające kwalifikacji do przeszczepu - mówił w rozmowie z WP abcZdrowie prof. Robert Mróz, kierownik II Kliniki Chorób Płuc i Gruźlicy Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, specjalista z dziedziny pulmonologii i biologii molekularnej.

Jedną z terapii, która daje bardzo obiecujące efekty u chorych z pocovidowymi powikłaniami płucnymi jest leczenie doustnymi sterydami.

- Pacjenci, którzy do nas trafiają w większości są z wysiękiem pęcherzykowym obserwowanym na zdjęciu klatki piersiowe, a steroidy pomagają w resorpcji tych wysięków. I rzeczywiście w przypadku long COVID efekty są spektakularne. Pacjenci podają dosłownie skokową poprawę w ciągu kilkunastu godzin od przyjęcia pierwszych dawek steroidów doustnych. W ciągu tygodnia, dwóch, widzimy spektakularne efekty, również, jeśli chodzi o cofanie tych zmian na zdjęciach - dodaje profesor.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze