Trwa ładowanie...

Codipar - skład i działanie, wskazania i przeciwwskazania

Avatar placeholder
06.10.2023 16:47
Codipar jest lekiem przeciwbólowym i przeciwgorączkowym, którego substancją czynną jest paracetamol.
Codipar jest lekiem przeciwbólowym i przeciwgorączkowym, którego substancją czynną jest paracetamol. (Adobe stock)

Codipar jest lekiem przeciwbólowym i przeciwgorączkowym, którego substancją czynną jest paracetamol. Jakie są główne wskazania do stosowania Codipar? Jakie są zalecenia odnośnie dawkowania? Czy istnieją jakieś przeciwwskazania?

spis treści

1. Co to jest Codipar i do czego jest stosowany?

Codipar to produkt leczniczy, który wykazuje działanie przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Jakie są składniki aktywne w Codipar i jakie są ich mechanizmy działania? Substancją czynną leku jest paracetamol (Paracetamolum), stąd Codipar stosuje się w celu łagodzenia bólu różnego pochodzenia.

Wskazaniembóle głowy, bóle mięśniowe, bóle miesiączkowe czy bóle zębów). Lek obniża również gorączkę. Sprawdza się w przebiegu grypy czy przeziębienia.

Zobacz film: "Podstawowe badania, jakie powinna wykonać każda kobieta"

Mechanizm działania paracetamolu polega na hamowaniu aktywności cyklooksygenazy 2 (COX-2) w mózgu i w rdzeniu kręgowym, enzymu odpowiedzialnego za syntezę prostaglandyn. Substancja nie działa przeciwzapalnie, ponieważ nie hamuje aktywności cyklooksygenaz i syntezy prostaglandyn w tkankach obwodowych.

2. Skład Codipar

Lek Codipar ma formę tabletek. Każda zawiera paracetamol (500 mg) oraz substancje pomocnicze, takie jak celuloza mikrokrystaliczna, skrobia ziemniaczana, powidon K-30, talk, magnezu stearynian, krzemionka koloidalna bezwodna, karboksymetyloskrobia sodowa.

Leki z paracetamolem dla dorosłych i dzieci

Obecnie Codipar nie jest dostępny w aptekach. Można jednak kupić inne preparaty zawierające paracetamol, takie jak:

  • Apap (tabletki), APAP caps (kapsułki miękkie), APAP dla dzieci FORTE (zawiesina doustna), Apap Junior (granulat)
  • Efferalgan (czopki), Efferalgan (tabletki musujące), Efferalgan Forte (tabletki musujące)
  • Panadol dla dzieci (zawiesina doustna), Panadol Sprint (tabletki powlekane),
  • Calpol 6 Plus (zawiesina doustna),
  • Laboratoria PolfaŁódź Paracetamol (tabletki)
  • Megapar (tabletki musujące),
  • Panacit (tabletki),
  • Panaprex (tabletki powlekane), a także Paracetamol Hasco (czopki), Paracetamol Hasco (tabletki powlekane), Paracetamol Hasco (zawiesina doustna), Paracetamol Hasco Forte (zawiesina doustna), Paracetamol Accord (tabletki), Paracetamol Aflofarm (zawiesina doustna), Paracetamol Aurovitas (tabletki), Paracetamol Filofarm (tabletki), Paracetamol Galena (syropParacetamol Kabi (roztwór do infuzji), Paracetamol Zentiva (tabletki), Pedicetamol (roztwór doustny), Paracetamol B. Braun (roztwór do infuzji), Paracetamol Biofarm (tabletki), Paracetamol Biofarm (tabletki powlekane), Paracetamol DOZ (tabletki), Paracetamol Farmina (czopki).

3. Dawkowanie leku Codipar

Codipar, jak każdy lek, należy stosować według zaleceń lekarza lub farmaceuty lub tak, jak opisano w ulotce. Jakie są zalecenia dotyczące dawkowania Codipar?

Tabletki Codipar stosuje się doustnie, przy czym:

  • dzieci od 6. do 12. roku życia mogą przyjmować 1/2 tabletki (250 mg) co 4 do 6 godzin, nie częściej niż 4 razy na dobę. Nie należy stosować więcej niż 3 tabletki na dobę. Maksymalna dawka dobowa wynosi 65 mg/kg masy ciała.
  • dzieci w wieku powyżej 12. roku życia i dorośli mogą łykać od 1 do 2 tabletek (500–1000 mg) co 4 do 6 godzin. Nie należy stosować więcej niż 8 tabletek na dobę.

W krótkotrwałym leczeniu maksymalna dawka paracetamolu wynosi 4 g na dobę, zaś w leczeniu długotrwałym 2,6 g na dobę. Bez zalecenia lekarza nie należy stosować preparatu dłużej niż 3 dni u dzieci i 10 dni u dorosłych. W sytuacji, gdy ból utrzymuje się dłużej niż 5 dni, a gorączka nie ustępuje po 3 dniach stosowania leku, trzeba porozmawiać z lekarzem.

Warto pamiętać, że przyjmowanie Codiparu podczas jedzenia spowalnia wchłanianie paracetamolu.

4. Przeciwwskazania, środki ostrożności i skutki uboczne

Czy istnieją ograniczenia dotyczące stosowania Codipar u określonych pacjentów? Zdecydowanie tak. Choć paracetamol jest uznawany za lek bezpieczny, nie może być stosowany przez wszystkich pacjentów, nawet jeśli istnieją wskazania.

Przeciwwskazaniem jest:

Należy zachować ostrożność stosując Codipar w przypadku uczulenia na salicylany, niewydolności wątroby, niewydolności nerek oraz alkoholizmu. W przypadku kobiet w ciąży lub karmiących piersią przed zastosowaniem leku należy skonsultować się z lekarzem. Wiadomo, że paracetamol przenika przez łożysko oraz do pokarmu kobiet karmiących piersią. Paracetamol można stosować wyłącznie w razie zdecydowanej konieczności.

Ponieważ Codipar może wchodzić w interakcje z kofeiną, ryfampicyną, salicylamidem, NLPZ, metoklopramidem oraz lekami przeciwzakrzepowymi (pochodne kumaryny), należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich przyjmowanych lekach.

Co bardzo ważne, równolegle nie należy stosować innych leków, które zawierają paracetamol z uwagi na ryzyko przedawkowania substancji, co grozi pojawieniem się ciężkich działań niepożądanych.

Preparat, jak każdy lek, może wywołać działania niepożądane. Jakie są potencjalne skutki uboczne stosowania Codipar? Najczęściej, choć rzadko, obserwuje się:

Paracetamol nie uszkadza błony śluzowej żołądka. Możliwe są także zaburzenia hematologiczne (małopłytkowość, agranulocytoza, methemoglobinemia).

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze