Trwa ładowanie...

Paracetamol dla dzieci: kiedy i jak go stosować?

 Agnieszka Gotówka
11.08.2021 18:40
Paracetamol jest lekiem skutecznym i stosunkowo bezpiecznym.
Paracetamol jest lekiem skutecznym i stosunkowo bezpiecznym. (123RF)

Paracetamol dla dzieci to jeden z najczęściej stosowanych leków przeciwbólowych i przeciwgorączkowych. Można po niego sięgać w infekcjach wirusowych i bakteryjnych oraz w celu łagodzenia skutków urazów.

spis treści

1. Paracetamol czy ibuprofen?

Paracetamol, to obok ibuprofenu, najpopularniejszy lek dla najmłodszych, który znajduje się niemal w każdym domu. Stosowany jest również u dorosłych. Obniża gorączkę i zmniejsza ból różnego pochodzenia (pourazowy, pooperacyjny). W przeciwieństwie do ibuprofenu nie wykazuje działania przeciwzapalnego, uznaje się go jednak za lek bezpieczniejszy i łagodniejszy. Paracetamol można stosować już u noworodków.

2. Paracetamol dla dzieci: w jakiej postaci lek wybrać?

Pracetamol, podobnie jak większość leków stosowanych u dzieci, dostępny jest w wielu różnych formach. Noworodkom zaleca się czopki. Ich stosowanie jest uzasadnione również u starszych dzieci, zwłaszcza gdy dokuczają im wymioty lub skutecznie odmawiają przyjmowania leków. Dla niemowląt dostępny jest paracetamol w formie doustnego roztworu. Do opakowania dołączony jest kroplomierz, który umożliwia precyzyjnie odmierzenie dawki leku. Paracetamol można również kupić w postaci syropu o różnych smakach, np. pomarańczowym.

Zobacz film: "Ibuprofen i paracetamol. Jakie mają działanie na dzieci?"

Środki przeciwbólowe dla dzieci znajdziesz dzięki stronie KtoMaLek.pl. To darmowa wyszukiwarka dostępności leków w aptekach w Twojej okolicy.

3. Paracetamol – dawkowanie

Paracetamol jest lekiem skutecznym i stosunkowo bezpiecznym, ale tylko wówczas, gdy jest właściwie dawkowany. Niezwykle ważne jest w tym przypadku precyzyjne odmierzanie, dotyczy to zresztą każdego leku podawanego najmłodszym. Nie zaleca się podawania dzieciom paracetamolu w syropie za pomocą tak popularnego kubeczka z miarką. Nie wolno też dzielić czopków.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Zalecana jednorazowa dawka paracetamolu to 10-15 mg na kilogram masy ciała dziecka. Kolejną dawkę można podać po 4-6 godzinach. W sytuacji, gdy gorączka nie ustępuje mimo podania leku, czasem zaleca się naprzemienne stosowanie ibuprofenu z paracetamolem.

Przedawkowanie paracetamolu ma bardzo poważne konsekwencje. Może doprowadzić do uszkodzenia wątroby. Objawia się biegunką, brakiem łaknienia, bólami brzucha, nudnościami, sennością.

Parcetamol, mimo iż jest lekiem bezpiecznym, nie może być przyjmowany w sytuacji, gdy dziecko choruje na cukrzycę, ma astmę oskrzelową lub chorą wątrobę. Zdarzają się też przypadki nadwrażliwości na lek.

Naturalne produkty, które zastępują środki przeciwbólowe
Naturalne produkty, które zastępują środki przeciwbólowe [6 zdjęć]

Te naturalne produkty działają jak popularne leki przeciwbólowe, po które sięgasz, gdy coś zaczyna strzykać,

zobacz galerię

4. Kiedy podawać dziecku paracetamol?

Paracetamol skutecznie obniża gorączkę związaną z infekcją wirusową lub bakteryjną. Łagodzi też ból, który pojawić się może w czasie ząbkowania, po urazie lub w trakcie choroby (ból głowy, ból mięśni). Po lek ten należy również sięgnąć, gdy pojawi się ospa u dzieci. W przebiegu tej popularnej choroby wieku dziecięcego stosowanie ibuprofenu nie jest wskazane, gdyż może doprowadzić do powstania ropni. Po paracetamol można również sięgnąć podczas zapalenia krtani czy płuc.

5. Paracetamol w ciąży

W czasie ciąży każdy lek powinien być przyjmowany z rozwagą. Nie wolno stosować żadnych silnych środków bez konsultacji z lekarzem. W tym okresie jednak pojawić się mogą pewne dolegliwości, które wymagać będą złagodzenia, np. ból głowy. Specjaliści są zdania, że sięgnięcie po paracetamol w ciąży, zwłaszcza w II i III trymestrze, nie powinno w żaden sposób wpłynąć na płód. Należy jednak przyjmować jak najmniejsze dawki leku oraz stosować go przez krótki czas, najlepiej jednorazowo.

Treść artykułu jest całkowicie niezależna. Znajdują się w nim linki naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze