Trwa ładowanie...

Paracetamol dla dzieci: kiedy i jak go stosować?

Paracetamol dla dzieci to jeden z najczęściej stosowanych leków przeciwbólowych i przeciwgorączkowych. Można po niego sięgać w infekcjach wirusowych i bakteryjnych oraz w celu łagodzenia skutków urazów.

Zobacz film: "Ibuprofen i paracetamol. Jakie mają działanie na dzieci?"

spis treści

1. Paracetamol czy ibuprofen?

Paracetamol, to obok ibuprofenu, najpopularniejszy lek dla najmłodszych, który znajduje się niemal w każdym domu. Stosowany jest również u dorosłych. Obniża gorączkę i zmniejsza ból różnego pochodzenia (pourazowy, pooperacyjny). W przeciwieństwie do ibuprofenu nie wykazuje działania przeciwzapalnego, uznaje się go jednak za lek bezpieczniejszy i łagodniejszy. Paracetamol można stosować już u noworodków.

2. Paracetamol dla dzieci: w jakiej postaci lek wybrać?

Pracetamol, podobnie jak większość leków stosowanych u dzieci, dostępny jest w wielu różnych formach. Noworodkom zaleca się czopki. Ich stosowanie jest uzasadnione również u starszych dzieci, zwłaszcza gdy dokuczają im wymioty lub skutecznie odmawiają przyjmowania leków. Dla niemowląt dostępny jest paracetamol w formie doustnego roztworu. Do opakowania dołączony jest kroplomierz, który umożliwia precyzyjnie odmierzenie dawki leku. Paracetamol można również kupić w postaci syropu o różnych smakach, np. pomarańczowym.

3. Paracetamol – dawkowanie

Paracetamol jest lekiem skutecznym i stosunkowo bezpiecznym, ale tylko wówczas, gdy jest właściwie dawkowany. Niezwykle ważne jest w tym przypadku precyzyjne odmierzanie, dotyczy to zresztą każdego leku podawanego najmłodszym. Nie zaleca się podawania dzieciom paracetamolu w syropie za pomocą tak popularnego kubeczka z miarką. Nie wolno też dzielić czopków.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Zalecana jednorazowa dawka paracetamolu to 10-15 mg na kilogram masy ciała dziecka. Kolejną dawkę można podać po 4-6 godzinach. W sytuacji, gdy gorączka nie ustępuje mimo podania leku, czasem zaleca się naprzemienne stosowanie ibuprofenu z paracetamolem.

Przedawkowanie paracetamolu ma bardzo poważne konsekwencje. Może doprowadzić do uszkodzenia wątroby. Objawia się biegunką, brakiem łaknienia, bólami brzucha, nudnościami, sennością.

Parcetamol, mimo iż jest lekiem bezpiecznym, nie może być przyjmowany w sytuacji, gdy dziecko choruje na cukrzycę, ma astmę oskrzelową lub chorą wątrobę. Zdarzają się też przypadki nadwrażliwości na lek.

Naturalne produkty, które zastępują środki przeciwbólowe
Naturalne produkty, które zastępują środki przeciwbólowe [6 zdjęć]

Te naturalne produkty działają jak popularne leki przeciwbólowe, po które sięgasz, gdy coś zaczyna strzykać,...

zobacz galerię

4. Kiedy podawać dziecku paracetamol?

Paracetamol skutecznie obniża gorączkę związaną z infekcją wirusową lub bakteryjną. Łagodzi też ból, który pojawić się może w czasie ząbkowania, po urazie lub w trakcie choroby (ból głowy, ból mięśni). Po lek ten należy również sięgnąć, gdy pojawi się ospa u dzieci. W przebiegu tej popularnej choroby wieku dziecięcego stosowanie ibuprofenu nie jest wskazane, gdyż może doprowadzić do powstania ropni. Po paracetamol można również sięgnąć podczas zapalenia krtani czy płuc.

5. Paracetamol w ciąży

W czasie ciąży każdy lek powinien być przyjmowany z rozwagą. Nie wolno stosować żadnych silnych środków bez konsultacji z lekarzem. W tym okresie jednak pojawić się mogą pewne dolegliwości, które wymagać będą złagodzenia, np. ból głowy. Specjaliści są zdania, że sięgnięcie po paracetamol w ciąży, zwłaszcza w II i III trymestrze, nie powinno w żaden sposób wpłynąć na płód. Należy jednak przyjmować jak najmniejsze dawki leku oraz stosować go przez krótki czas, najlepiej jednorazowo.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.