Trwa ładowanie...

Toksyczna choroba wątroby

Avatar placeholder
09.12.2015 13:20
Toksyczna choroba wątroby
Toksyczna choroba wątroby

Toksyczna choroba wątroby to schorzenie wynikające z nadmiernego wystawiania wątroby na kontakt z toksycznymi substancjami, a w szczególności z alkoholem, lekami (psychotropowymi, przeciwnowotworowymi oraz niektórymi antybiotykami) czy czterochlorkiem węgla. Pod wpływem toksyn w komórkach miąższu wątroby dochodzi do niekorzystnych zmian, a w konsekwencji do niewydolności tego narządu. Choroba może mieć przewlekły lub ostry przebieg. W tym drugim przypadku rozwija się wolniej, a jej objawy utrzymują się przez długi czas.

1. Czynniki ryzyka i objawy toksycznej choroby wątroby

Rozwojowi toksycznej choroby wątroby sprzyjają takie czynniki, jak:

  • płeć – kobiety, które piją alkohol, są bardziej niż mężczyźni podatne na toksyczną chorobę wątroby. Co więcej, schorzenie to w ich przypadku szybciej się rozwija,
  • predyspozycje genetyczne – wydaje się, że skłonność do nadużywania alkoholu i do toksycznej choroby wątroby przekazywana jest dziedzicznie,
  • wirusowe zapalenie wątroby – żółtaczka typu B i żółtaczka typu C sprzyjają toksycznej chorobie wątroby,
  • otyłość,
  • niedożywienie – niedożywienie towarzyszące nadużywaniu alkoholu pogarsza stan wątroby,
  • rasa – na toksyczną chorobę wątroby bardziej wrażliwi są Azjaci.

Toksyczne choroby wątroby mają różne symptomy, w zależności od czynników je wywołujących. Istotna jest również intensywność wystawiania tego organu na szkodliwą substancję, czas jej działania oraz ewentualne połączenie działania kilku toksyn (gazów, chemicznie aktywnych pyłów, pestycydów, leków i alkoholu).

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czym jest ból?"

Pierwotne toksyczne uszkodzenia wątroby prowadzą do powstania stanów zapalnych, rozrostu tkanki łącznej oraz powstawania martwicy. W najgorszym wypadku dochodzi do niewydolności wątroby, osoczowej skazy krwotocznej, a także śpiączki wątrobowej.

W wyniku zatrucia grzybami może dojść do ostrego toksycznego uszkodzenia wątroby, którego objawami są martwica, żółtaczka, śpiączka wątrobowa, niekiedy dochodzi nawet do zgonu.

2. Diagnostyka, profilaktyka i leczenie toksycznej choroby wątroby

Rozpoznanie toksycznej choroby wątroby wykonuje się na podstawie manifestujących się objawów, a także wywiadu lekarskiego, z którego można się dowiedzieć o kontakcie chorego ze szkodliwym czynnikiem. Pomocne okazują się również badania laboratoryjne.

W wypadku pojawienia się niepokojących objawów należy niezwłocznie skonsultować się ze specjalistą. To on wybiera odpowiedni kierunek leczenia. Sama terapia jest zazwyczaj długotrwała, a jej zasadniczym elementem jest unikanie kontaktu ze szkodliwą substancją, która jest przyczyną schorzenia.

Dodatkowo wskazane jest przestrzeganie diety i stosowanie środków wzmacniających czynność komórek wątrobowych, np. preparatów z wyciągiem z ziela karczocha lub nasion ostropestu plamistego. W przypadku polekowego uszkodzenia wątroby odstawienie szkodliwego czynnika może nie być możliwe. Należy wtedy maksymalnie go ograniczyć.

Profilaktyka toksycznej choroby wątroby polega przede wszystkim na zminimalizowaniu wystawiania wątroby na kontakt z potencjalnie szkodliwą substancją.

Oznacza to m.in. unikanie kontaktu z gazowymi, płynnymi i stałymi toksynami, ograniczenie spożywania leków (jeśli nie są one absolutnie potrzebne) oraz nieprzekraczanie ich dawkowania, a także zrezygnowanie ze spożywania alkoholu.

Chcąc uniknąć toksycznej choroby wątroby, należy zwracać szczególną uwagę na dietę. Niewskazane jest zwłaszcza spożywanie produktów zawierających konserwanty i składniki sztuczne.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Następny artykuł: Alkoholowe choroby wątroby
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze