Trwa ładowanie...

Ból wątroby – przyczyny, objawy, leczenie

Avatar placeholder
Magdalena Wawszczak 01.04.2021 17:00
Ból wątroby może sugerować jej powiększenie
Ból wątroby może sugerować jej powiększenie (123rf.com)

Fizycznie ból wątroby nie jest możliwy, ponieważ jest to narząd, który nie ma unerwienia, dlatego nie jest możliwe, aby pacjent skarżył się na ból. Jednak w przypadku, kiedy dochodzi do zatrucia czy innego schorzenia dochodzi do powiększenia tego narządu i możliwy jest wtedy dotkliwy ból wątroby. Ból wątroby to nie jedyny objaw, że z narządem dzieje się coś niepokojącego, dlatego w każdym przypadku należy udać się do specjalisty.

spis treści

1. Przyczyny bólu wątroby

Ból wątroby może sugerować jej powiększenie i ucisk na surowiczą błonę, która otacza torebkę wątroby. Torebka ma unerwienie czuciowe, dlatego przy schorzeniu pojawia się ból wątroby. Dyskomfort i ból może być także związany z drogami żółciowymi przykładowo pojawia się kolka żółciowa czy stan zapalny dróg żółciowych.

Ból wątroby nie jest jedynym efektem schorzenia, ponieważ może pojawić się również ból w nadbrzuszu, który przybiera postać bólu kłującego lub ściskającego. Może pojawić się dyskomfort i wrażenie rozpierania. Oczywiście powiększa się cały narząd, dlatego też pierwszym niepokojącym objawem jest ból wątroby.

Zobacz film: "Jakie objawy na skórze daje chora wątroba?"
Ból wątroby może wynikać z nieprawidłowej diety
Ból wątroby może wynikać z nieprawidłowej diety

Jaka choroba może powodować ból wątroby? Przede wszystkim należy zaznaczyć, że ból wątroby umiejscawia się z prawej strony pod żebrami, może dojść do kłucia i rozpierania. Oczywiście te symptomy świadczą o chorobie wątroby, ale dodatkowo pojawiają się objawy innych narządów jamy brzusznej. Ból wątroby może występować dla przykładu przy wirusowym zapaleniu wątroby, polekowym zapaleniu czy przy chorobie alkoholowej, ale także w przebiegu chorób nowotworowych.

2. Objawy bólu wątroby

Ból wątroby nigdy nie jest jedynym objawem choroby. Inne dolegliwości będą ściśle związane i zależne od typu choroby. Ból wątroby może nie być stały, a jedynie napadowy zwłaszcza w momencie nacisku okolicy podżebrowej. Dodatkowo pojawia się wysoka gorączka, dreszcze, wymioty i ogólny ciężki stan organizmu. Przy utrzymujących się objawach konieczna jest hospitalizacja.

Przy stanie zapalnym pęcherzyka żółciowego pojawia się ból wątroby, ale również świąd skóry, biegunki lub zaparcia, uczucie pełności, zażółcają się powłoki skórne.

Oczywiście obok wymienionych objawów wyniki badań laboratoryjnych pacjenta są również niezadowalające zwłaszcza parametry AspAT, antygeny. Zaburzone są także wskaźniki w odpływie żółci np. bilirubina czy fosfataza zasadowa ALP. W ciężkich i zaawansowanych stanach chorobowych jednym z ważniejszych badań, które potwierdzą diagnozę jest biopsja przezskórna wątroby.

To też warto wiedzieć

3. Jak leczyć wątrobę?

Oczywiście, kiedy już pojawi się ból wątroby to powinno zostać podjęte leczenie. Jednak bardzo ważna jest odpowiednia profilaktyka. Duży wpływ na to czy ból wątroby się pojawi jest codzienne funkcjonowanie, codzienne zwyczaje i wybory np. żywieniowe. Ból wątroby, dyskomfort czy uczucie pełności można zminimalizować dla przykładu poprzez abstynencję alkoholową i tytoniową.

W przypadku, gdy ból wątroby powtarza się lekarz oprócz farmakologii może zlecić specjalistyczną dietę wątrobową. Dieta powinna opierać się na dużej zawartości nabiału w posiłkach, ryb, kaszy czy chudego mięsa. Przy tego rodzaju diecie należy unikać ostrych przypraw, mocnej kawy czy herbaty, tłuszczów zwierzęcych czy roślin strączkowych.

Warto też zmienić nawyki, jeśli chodzi o przygotowywanie posiłków przykładowo ból wątroby może się zmniejszyć przy potrawach gotowanych na parze czy duszonych, odradza się też smażenia w tłuszczu. Bardzo ważne, aby ból wątroby był konsultowany z lekarzem, który zleci badania i sugerując się wynikami ustali taktykę leczenia.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Biopsja wątroby
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze