Calpol 6 Plus – skład, działanie, wskazania i przeciwwskazania
Calpol 6 Plus to lek w postaci zawiesiny doustnej, który zawiera paracetamol. Ponieważ ten działa przeciwgorączkowo i przeciwbólowo, preparat sprawdza się w przebiegu przeziębienia i grypy, bólu mięśni, bólu zębów czy głowy. Jest przeznaczony do stosowania u dzieci po 6. roku życia i u dorosłych. Jak go dawkować? Czy istnieją alternatywne leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe?
1. Co to jest Calpol i jakie są jego zastosowania?
Calpol 6 Plus zawiesina doustna to syrop przeciwgorączkowy dla dzieci, którego substancją czynną jest paracetamol. Preparat działa także przeciwbólowo. Jest przeznaczony do stosowania w bólu i w gorączce u dzieci od 6. roku życia.
Preparat Calpol 6 Plus jest dostępny bez recepty. Cena Calpol, butelki o pojemności 100 ml, nie przekracza 30 zł (zwykle jest to 25 zł).
2. Działanie i skład Calpol 6 Plus
Każde 5 ml zawiesiny Calpol 6 Plus (250 mg/5 ml) zawiera 250 mg paracetamolu (Paracetamolum) oraz substancje pomocnicze, takie jak sacharoza, sorbitol 70 proc., zdyspergowana celuloza, glicerol, polisorbat 80, metylu parahydroksybenzoesan, aromat cukrowy FP731, aromat pomarańczowy 510652 E, żółcień pomarańczowa E 110, woda oczyszczona.
Swoje działanie Calpol 6 Plus zawdzięcza substancji czynnej, to jest paracetamolowi, który ma właściwości przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Jak Calpol działa w łagodzeniu bólu i obniżaniu gorączki?
Mechanizm działania paracetamolu i leków, które go zawierają, polega na hamowaniu aktywności cyklooksygenazy 2. To enzym odpowiadający za syntezę prostaglandyn, które powodują pojawienie się dolegliwości bólowych i nadwrażliwości. Co ważne, ani paracetamol, ani Calpol nie działają przeciwzapalnie.
Leki z paracetamolem dla dorosłych i dzieci
W aptekach można kupić różne leki z paracetamolem na przeziębienie, ból i gorączkę. To nie tylko Calpol, ale i:
- Panadol dla dzieci (zawiesina doustna), Panadol Sprint (tabletki powlekane),
- Apap (tabletki), APAP caps (kapsułki miękkie), APAP dla dzieci FORTE (zawiesina doustna), Apap Junior (granulat),
- Efferalgan (czopki), Efferalgan (tabletki musujące), Efferalgan Forte (tabletki musujące)
- Laboratoria PolfaŁódź Paracetamol (tabletki),
- Panacit (tabletki),
- Panaprex (tabletki powlekane),
- oraz: Paracetamol Filofarm (tabletki), Paracetamol Galena (syrop), Paracetamol Hasco (czopki), Paracetamol Hasco (tabletki powlekane), Paracetamol Hasco (zawiesina doustna), Paracetamol Hasco Forte (zawiesina doustna), Paracetamol Kabi (roztwór do infuzji), Paracetamol Zentiva (tabletki), Pedicetamol (roztwór doustny), Paracetamol Accord (tabletki), Paracetamol Aflofarm (zawiesina doustna), Paracetamol Aurovitas (tabletki), Paracetamol B. Braun (roztwór do infuzji), Paracetamol Biofarm (tabletki), Paracetamol Biofarm (tabletki powlekane), Paracetamol DOZ (tabletki) Paracetamol Farmina (czopki).
3. Jakie są wskazania do stosowania Calpol?
Wskazaniem do stosowania preparatu Calpol jest:
- gorączka występująca w przebiegu grypy, przeziębienia czy choroby wieku dziecięcego,
- ból o małym lub umiarkowanym nasileniu, takie jak na przykład ból głowy, ból zęba, bóle mięśniowe, stawowe i kostne czy dolegliwości bólowe po zabiegach chirurgicznych i stomatologicznych.
Po podaniu doustnym paracetamol dobrze i szybko wchłania się z przewodu pokarmowego. Jak szybko działa? Efekt leczniczy pojawia się po około 30 minutach.
4. Calpol – dawkowanie
Dawkowanie preparatu Calpol 6 Plus zależy od wieku pacjenta. Z zasady lek w postaci zawiesiny doustnej podaje się do 4 razy na dobę, nie częściej niż co 4 godziny. Jakie są dawki i schematy stosowania Calpol u dzieci i dorosłych? Przyjmuje się, że:
- dzieci od 6. do 8. roku życia powinny zażywać 250 mg (5 ml),
- dzieci od 8. do 10. roku życia – 375 mg (7,5 ml),
- dzieci od 10. do 12. roku życia – 500 mg (10 ml),
- dzieci 12.-16. roku życia od 500 do 750 mg (10-15 ml),
- dorośli i młodzież po 16. roku życia od 500 do 1000 mg (10-20 ml).
Czy Calpol ma jakieś ograniczenia co do czasu stosowania? Okazuje się, że tak. Bez konsultacji z lekarzem nie należy stosować preparatu dłużej niż 3 dni.
5. Przeciwwskazania, skutki uboczne i środki ostrożności
Czy istnieją przeciwwskazania lub skutki uboczne Calpol? Zdecydowanie tak, stąd przed zastosowaniem leku należy zapoznać się z informacjami zamieszczonymi na ulotce dołączonej do opakowania.
Calpol nie może być stosowany u wszystkich pacjentów, nawet jeśli istnieją wskazania. Przeciwwskazaniem jest nadwrażliwość na którykolwiek składnik preparatu oraz wiek poniżej 6. roku życia. Należy zachować ostrożność U chorych z zaburzeniami czynności nerek lub wątroby.
Paracetamol przenika przez łożysko i do mleka kobiet karmiących piersią. Oznacza to, że jego stosowanie w ciąży i w okresie karmienia piersią jest możliwe wyłącznie w sytuacji zdecydowanej konieczności.
Nie należy stosować równolegle innych leków zawierających paracetamol, a w okresie stosowania preparatu nie wolno spożywać alkoholu.
Działania niepożądane podczas stosowania leku Calpol występują bardzo rzadko, niemniej istnieje ryzyko wystąpienia takich skutków ubocznych terapii jak nadwrażliwość, pokrzywka, wysypka, wysypka ze świądem, ciężkie reakcje skórne, takie jak ostra uogólniona osutka krostkowa (AGEP), zespół Stevensa i Johnsona i martwica toksyczna-rozpływna naskórka czy reakcja anafilaktyczna.
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.