Zmywarki mogą oszczędzać czas i energię

Zakup zmywarki do naczyń według wielu jej użytkowników wprowadza nową jakość życia, zdejmując z barków uciążliwy obowiązek. Być może jest to opinia nieco przesadzona, być może nie. Można natomiast w prosty sposób wyliczyć, w jaki sposób jej zakup i użytkowanie wpływa na domowy budżet. Sama maszyna to jednorazowy wydatek rzędu 1000-6000 PLN. Regularne korzystanie z niej wiąże się jednak ze zużyciem określonej ilości wody i środków czyszczących. Producenci sprzętu AGD zapewniają, że jest to dla gospodarstwa domowego korzystna pod względem ekonomicznym inwestycja. Wiele zależy od tego, w jaki sposób rzeczywiście z niej korzystamy.

1. Człowiek kontra maszyna

Zmywarki w domu
Zmywarki w domu

Odpowiednie korzystanie ze zmywarek może wspomóc oszczędzanie czasu oraz energii.

zobacz galerię

Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"

Podczas ręcznego zmywania, żeby umyć „te kilka talerzyków”, zużywamy dziennie około 100 litrów wody. Tymczasem współczesna zmywarka jest w stanie wykonać tę samą pracę nawet przy kilkakrotnie mniejszym nakładzie środków (15-20 litrów). Dodatkowo warto zauważyć, że w przeciągu 15 lat wprowadzania ulepszeń i nowych technologii

zużycie wody przez zmywarki zmalało aż o 60%. Podczas gdy zmywanie ręczne zużywa średnio 2,5 kW energii potrzebnej do podgrzania wody i 79 minut czasu osoby wykonującej pracę, mycie w zmywarce to już 1-2 kW energii i pół godziny obrotu wskazówek zegara (po kwadransie na załadunek i rozładunek sprzętu). Sam cykl trwa obecnie kilkadziesiąt minut, które można wykorzystać w dowolny sposób. Tym bardziej, że po jego zakończeniu zmywarka nie wymaga natychmiastowego opróżnienia. Powyższe dane zostały wyprowadzone w wyniku badania przeprowadzonego w 7 europejskich krajach dla 12 kompletów talerzy (140 sztuk naczyń). Przemawiają one zdecydowanie na korzyść zautomatyzowania procesu.

2. Ekonomia użytkowania zmywarek

Oczywiście warto wybierać sprzęt wysokiej jakości i modele o najwyższej klasie energetycznej. Dodatkowo zmywarki o większych gabarytach zużywają mniej energii od swoich mniejszych odpowiedników. Ekonomiczne użytkowanie oznacza włączanie pełnej zmywarki bądź korzystanie z inteligentnych systemów zarządzania wodą. Obecnie w zmywarkach zamontowane są tryby umożliwiające rozpoznanie przez sensor rzeczywistych potrzeb wykorzystania wody przy niepełnym załadunku oraz dozowanie właściwej jej ilości. Dodatkowo istnieją rozwiązania magazynujące wodę np. ze wstępnego płukania w celu jej wykorzystania w późniejszych etapach.

W kwestii oszczędności energii warto dodać, że wspierają ją wymienniki ciepła. Wykorzystują one ciepło resztkowe, czyli wysoką temperaturę podczas mycia do podgrzewania wody w fazie płukania i suszenia. Oznacza to obniżenie wykorzystania energii o 15%.

W przypadku tańszej nocnej taryfy za prąd można skorzystać z funkcji opóźnionego startu. Jest to rozwiązanie korzystne pod kątem ekonomicznego zarządzania energią. Skrócenie cyklu suszenia, dzięki systemowi w zmywarkach opatrzonych napisem „ekologiczna”, to dodatkowe 30% jej oszczędności.

Jak widać, zakup zmywarki to szereg wieloaspektowych korzyści. W grę wchodzi optymalne zarządzanie dostępnymi środkami, ekonomia, ale również czas. Ten ostatni ‒ jak wiadomo ‒ posiada nieocenioną wartość. Wszystkie razem wpływają na podwyższenie standardu życia członków całego gospodarstwa domowego.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy