Trwa ładowanie...

Zmywarki mogą oszczędzać czas i energię

Zakup zmywarki do naczyń według wielu jej użytkowników wprowadza nową jakość życia, zdejmując z barków uciążliwy obowiązek. Być może jest to opinia nieco przesadzona, być może nie. Można natomiast w prosty sposób wyliczyć, w jaki sposób jej zakup i użytkowanie wpływa na domowy budżet. Sama maszyna to jednorazowy wydatek rzędu 1000-6000 PLN. Regularne korzystanie z niej wiąże się jednak ze zużyciem określonej ilości wody i środków czyszczących. Producenci sprzętu AGD zapewniają, że jest to dla gospodarstwa domowego korzystna pod względem ekonomicznym inwestycja. Wiele zależy od tego, w jaki sposób rzeczywiście z niej korzystamy.

Zobacz film: "Podstawowe badania, jakie powinna wykonać każda kobieta"

1. Człowiek kontra maszyna

Zmywarki w domu
Zmywarki w domu

Odpowiednie korzystanie ze zmywarek może wspomóc oszczędzanie czasu oraz energii.

zobacz galerię

Podczas ręcznego zmywania, żeby umyć „te kilka talerzyków”, zużywamy dziennie około 100 litrów wody. Tymczasem współczesna zmywarka jest w stanie wykonać tę samą pracę nawet przy kilkakrotnie mniejszym nakładzie środków (15-20 litrów). Dodatkowo warto zauważyć, że w przeciągu 15 lat wprowadzania ulepszeń i nowych technologii

zużycie wody przez zmywarki zmalało aż o 60%. Podczas gdy zmywanie ręczne zużywa średnio 2,5 kW energii potrzebnej do podgrzania wody i 79 minut czasu osoby wykonującej pracę, mycie w zmywarce to już 1-2 kW energii i pół godziny obrotu wskazówek zegara (po kwadransie na załadunek i rozładunek sprzętu). Sam cykl trwa obecnie kilkadziesiąt minut, które można wykorzystać w dowolny sposób. Tym bardziej, że po jego zakończeniu zmywarka nie wymaga natychmiastowego opróżnienia. Powyższe dane zostały wyprowadzone w wyniku badania przeprowadzonego w 7 europejskich krajach dla 12 kompletów talerzy (140 sztuk naczyń). Przemawiają one zdecydowanie na korzyść zautomatyzowania procesu.

2. Ekonomia użytkowania zmywarek

Oczywiście warto wybierać sprzęt wysokiej jakości i modele o najwyższej klasie energetycznej. Dodatkowo zmywarki o większych gabarytach zużywają mniej energii od swoich mniejszych odpowiedników. Ekonomiczne użytkowanie oznacza włączanie pełnej zmywarki bądź korzystanie z inteligentnych systemów zarządzania wodą. Obecnie w zmywarkach zamontowane są tryby umożliwiające rozpoznanie przez sensor rzeczywistych potrzeb wykorzystania wody przy niepełnym załadunku oraz dozowanie właściwej jej ilości. Dodatkowo istnieją rozwiązania magazynujące wodę np. ze wstępnego płukania w celu jej wykorzystania w późniejszych etapach.

W kwestii oszczędności energii warto dodać, że wspierają ją wymienniki ciepła. Wykorzystują one ciepło resztkowe, czyli wysoką temperaturę podczas mycia do podgrzewania wody w fazie płukania i suszenia. Oznacza to obniżenie wykorzystania energii o 15%.

W przypadku tańszej nocnej taryfy za prąd można skorzystać z funkcji opóźnionego startu. Jest to rozwiązanie korzystne pod kątem ekonomicznego zarządzania energią. Skrócenie cyklu suszenia, dzięki systemowi w zmywarkach opatrzonych napisem „ekologiczna”, to dodatkowe 30% jej oszczędności.

Jak widać, zakup zmywarki to szereg wieloaspektowych korzyści. W grę wchodzi optymalne zarządzanie dostępnymi środkami, ekonomia, ale również czas. Ten ostatni ‒ jak wiadomo ‒ posiada nieocenioną wartość. Wszystkie razem wpływają na podwyższenie standardu życia członków całego gospodarstwa domowego.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.