Trwa ładowanie...

Znów wycofują lek ratujący życie. "Wpłynęło zgłoszenie"

Avatar placeholder
Dominika Najda 04.03.2023 12:07
GIF po raz kolejny wycofuje ratujący życie lek. Inpektorzy wykryli niebezpieczną wadę fabryczną
GIF po raz kolejny wycofuje ratujący życie lek. Inpektorzy wykryli niebezpieczną wadę fabryczną (GIF)

Główny Inspektor Farmaceutyczny (GIF) po raz kolejny informuje pacjentów o wycofaniu z obrotu na terenie całego kraju produktu leczniczego Adrenalin osel. Przyczyną decyzji jest wada jakościowa wykryta w ampułkach.

spis treści

1. Kolejne wycofanie

To już druga taka decyzja w ciągu kilku ostatnich dni. Tym razem jednak chodzi o Adrenalin Osel (Adrenaline), 1 mg/1 mL IM/IV/SC Solution for Injection, ampułka a 1 mg/ml o numerze serii 21607030 oraz 21607031. Data ważności obydwu partii to 30.09.2025 r.

Podmiotem odpowiedzialnym za produkt jest OSEL İlaç San. ve Tic. A.Ş. Turkey. Z kolei zgodę Ministra Zdrowia na czasowe dopuszczenie do obrotu przyznano Zakładom Farmaceutycznym Polpharma S.A. w Starogardzie Gdańskim.

2. Przyczyny decyzji

Zobacz film: ""Wasze Zdrowie" - odc. 1"

Powodem wycofania produktu leczniczego jest wada jakościowa, którą wykryto w ampułkach. GIF szczegółowo uzasadnił decyzję. Defekt polegający na braku możliwości odpowiedniego otwarcia produktu może doprowadzić do zanieczyszczenia szkłem.

"Wpłynęło zgłoszenie (…) o wystąpieniu wady jakościowej produktu polegającej na braku możliwości standardowego otwarcia leku, kruszeniu się ampułki, a w związku z tym, brakiem pewności czy resztki szkła nie dostały się do jej wnętrza i nie zanieczyściły produktu leczniczego" – czytamy w uzasadnieniu.

3. Adrenalina

Adrenalinę podaje się w nagłych przypadkach i sytuacjach zagrażających życiu. Środek jest w stanie w krótkim czasie pobudzić kurczliwość mięśnia sercowego oraz poprawia skuteczność defibrylacji elektrycznej.

Podawana jest również w przypadku anafilaksji – błyskawicznie likwiduje objawy ostrej reakcji alergicznej. Adrenalinę wykorzystuje się również w laryngologii oraz w stomatologii. Czasem stosuje się ją w celu zwężenia naczyń krwionośnych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze