Lek ratujący życie wycofany. "Występuje zagrożenie zdrowia i życia dla pacjenta"
Główny Inspektor Farmaceutyczny (GIF) poinformował o wycofaniu z rynku jednej serii produktu leczniczego Adrenalin osel. Powodem tej decyzji jest podejrzenie zanieczyszczenia szkłem.
1. Wycofanie adrenaliny
GIF poinformował o wycofaniu z obrotu na terenie całego kraju serii adrenaliny. Konkretnie chodzi o produkt Adrenalin Osel (Adrenaline), 1 mg/1 mL IM/IV/SC Solution for Injection, ampułka a 1 mg/ml, numer serii: 22607001, termin ważności: 31.12.2025 r.
Podmiotem odpowiedzialnym jest OSEL İlaç San. ve Tic. A.Ş. Turkey, natomiast podmiotem, który uzyskał zgodę Ministra Zdrowia na czasowe dopuszczenie do obrotu produktu leczniczego są Zakłady Farmaceutyczne Polpharma S.A. w Starogardzie Gdańskim.
Decyzja GIF ma charakter natychmiastowej wykonalności.
Adrenalina dzięki swoim właściwościom, potrafi w bardzo krótkim czasie zmobilizować cały organizm i postawić go w stan gotowości. Sprawia, że serce potrafi szybciej pompować krew, ułatwia oddychanie i działa przeciwkrwotocznie, dlatego często używana jest jako lek. Iniekcję z adrenaliny stosuje się w nagłych przypadkach, zagrażających życiu.
2. Mogło dojść do zanieczyszczenia szkłem
Jak informuje Główny Inspektorat Farmaceutyczny, do GIF-u wpłynęło zgłoszenie z Wojewódzkiego Inspektoratu Farmaceutycznego z Łodzi o wystąpieniu wady jakościowej produktu leczniczego Adrenalin osel.
Wada polega na braku możliwości standardowego otwarcia leku, kruszeniu się ampułki, a w związku z tym, brakiem pewności czy resztki szkła nie dostały się do jej wnętrza i nie zanieczyściły produktu leczniczego.
"Na podstawie zgromadzonych danych występuje zagrożenie zdrowia i życia dla pacjenta w związku z brakiem możliwości użycia przedmiotowego produktu leczniczego ratującego życie, a użycie go grozi możliwością podania pacjentowi leku zawierającego szkło" - czytamy w komunikacie GIF.
Adrenalina stosowana jest w wielu przypadkach, a najczęściej:
- podczas zatrzymania krążenia w celu przywrócenia bicia serca,
- przy wstrząsie kardiogennym,
- przy wstrząsach anafilaktycznych wywołanych przez leki, pokarm czy ukąszenia owadów.,
- przy ataku dychawicy oskrzelowej,
- podczas gwałtownego spadku ciśnienia tętniczego krwi.
Jest również stosowana miejscowo w laryngologii i stomatologii w celu obkurczenia naczyń krwionośnych. Lek ten podaje się podskórnie, domięśniowo lub dożylnie.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Zobacz także:
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.