Zobaczysz go na stopie. Pojawia się, gdy wątroba nie daje rady
Przez wiele lat pracujemy na rozwój choroby, która w początkowym stadium nie daje żadnych oznak swojej obecności. Kiedy objawy zaczynają się pojawiać, jest to sygnał, że nasza wątroba jest w poważnym stanie. Szczególnie jeden z tych objawów powinien być dla nas sygnałem alarmowym: wskazuje on na nieodwracalne uszkodzenie wątroby.
1. NAFLD towarzyszy epidemii otyłości
Niealkoholowa stłuszczeniowa choroba wątroby, znana również jako NAFLD (z ang. non-alcoholic fatty liver disease), to problem, który staje się coraz bardziej powszechny w społeczeństwie, które tyje w rekordowym tempie. Jest to najczęstsza przewlekła choroba wątroby na świecie.
Mimo że nie jest związana z konsumpcją alkoholu, powoduje uszkodzenia wątroby, a w najbardziej skrajnych przypadkach prowadzi do marskości. NAFLD zwiększa również ryzyko przedwczesnej miażdżycy i zgonu z przyczyn sercowo-naczyniowych.
Rozwój NAFLD może być spowodowana przez różne zaburzenia hormonalne, takie jak zespół policystycznych jajników, niedoczynność tarczycy, bezdech senny czy łuszczyca. Jednak głównymi czynnikami przyczyniającymi się do rozwoju NAFLD są:
- dieta wysokokaloryczna, bogata w żywność wysokoprzetworzoną, proste węglowodany, zwłaszcza fruktozę, oraz nasycone tłuszcze,
- otyłość, zwłaszcza trzewna, gdzie tłuszcz gromadzi się głównie w jamie brzusznej,
- zespół metaboliczny,
- cukrzyca typu 2. i insulinooporność,
- dyslipidemia, czyli nieprawidłowa gospodarka lipidowa.
NAFLD często jest diagnozowana przypadkowo, podczas badania USG wykonanego z innego powodu. Jeśli jednak jest bagatelizowana i nieleczona przez lata, może prowadzić do całkowitej niewydolności organu.
2. Ten objaw powinien zaniepokoić
W przebiegu NAFLD dochodzi do degeneracji komórek wątroby. Kolejne procesy uszkodzeń i regeneracji hepatocytów prowadzą do stopniowego włóknienia, a w konsekwencji do marskości wątroby.
Eksperci z brytyjskiej agencji rządowej National Health Service podkreślają, że w przeciwieństwie do NAFLD, marskość wątroby daje wyraźne objawy. Jednym z nich jest pozornie niewielki obrzęk stóp, ale także kostek nóg.
Inne objawy, które mogą wystąpić, to:
- ból w prawym górnym kwadracie brzucha,
- ekstremalne zmęczenie,
- utrata masy ciała,
- osłabienie.
Jak podaje NHS, "nie ma lekarstwa na marskość". Dlatego tak ważne jest, aby zadbać o swoją wątrobę, wykonując regularne badania kontrolne, a przede wszystkim dbając o odpowiednią dietę, aktywność fizyczną i utrzymanie prawidłowej masy ciała.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.