Trwa ładowanie...

Alarmuje, że wątroba jest uszkodzona. Zmiany mogą być nieodwracalne

Avatar placeholder
07.12.2023 13:23
Pojawia się, gdy wątroba jest na wykończeniu. Szczególną uwagę zwróć na stopy
Pojawia się, gdy wątroba jest na wykończeniu. Szczególną uwagę zwróć na stopy (Getty Images)

Chora wątroba latami może nie dawać żadnych objawów. Dlatego warto znać sygnały, które mogą na wczesnym etapie alarmować, że z narządem jest coś nie tak. Niestety bywa też, że na reakcję może być za późno i wątroba jest już nieodwracalnie uszkodzona.

spis treści

1. NAFLD: Choroba idąca w parze z otyłością

Niealkoholowa stłuszczeniowa choroba wątroby (non-alcoholic fatty liver disease, NAFLD) jest coraz częściej występującym schorzeniem w naszym społeczeństwie, które tyje w alarmująco szybkim tempie. Zarazem jest to najczęstsza przewlekła choroba wątroby na świecie.

Mimo że nie jest powiązana z spożywaniem alkoholu, powoduje ona uszkodzenia wątroby, które w najbardziej ekstremalnych przypadkach, mogą prowadzić do marskości. NAFLD zwiększa też ryzyko przedwczesnej arteriosklerozy oraz zgonu z przyczyn sercowo-naczyniowych.

Zobacz film: "Co to jest głowa meduzy?"

Wszystko wskazuje na to, że do rozwoju NAFLD przyczyniają się różne zaburzenia hormonalne, takie jak zespół policystycznych jajników, niedoczynność tarczycy, bezdech senny czy łuszczyca. Niemniej jednak, podstawowe czynniki propulsujące rozwój NAFLD to:

  • dieta wysokokaloryczna, zawierająca duże ilości wysoko przetworzonej żywności, proste węglowodany, zwłaszcza fruktozę oraz tłuszcze nasycone,
  • otyłość, a w szczególności tłuszcz trzewny, który gromadzi się głównie w okolicy jamy brzusznej,
  • zespół metaboliczny.
  • cukrzyca typu 2 oraz oporność na insulinę,
  • dyslipidemia, czyli zaburzenia w procesie metabolizmu tłuszczów.

Nieleczona przez wiele lat NAFLD jest często diagnozowana przypadkowo w trakcie przeprowadzania badania ultrasonograficznego, które było zamierzone do wykrycia innej dolegliwości. Pamiętajmy jednak, że zaniedbana choroba może prowadzić do całkowitego wstrzymania funkcji, które powinien spełniać dany organ.

2. Objaw na który powinieneś zwrócić uwagę

Degeneracja komórek wątroby jest jednym z procesów, które mają miejsce podczas choroby NAFLD. Cykl ciągłego uszkodzenia i odbudowy hepatocytów prowadzi do powolnego procesu tworzenia się włóknienia, co w końcowym etapie skutkuje marskością wątroby.

Specjaliści z brytyjskiej agencji odpowiedzialnej za ochronę zdrowia, czyli National Health Service, zwracają uwagę na szczegół, który różni marskość wątroby od NAFLD. Jest nim występowanie wyraźnych objawów tej pierwszej choroby, wśród których znajduje się łatwy do zignorowania, lecz niepowinien być pomijany, obrzęk w obszarze stóp. Może się on również objawić na kostkach oraz na brzuchu.

Inne dolegliwości, które mogą wystąpić to:

  • ból w prawym górnym rejonie brzucha,
  • odczucie intensywnego znużenia,
  • spadek wagi ciała,
  • stan osłabienia.

Jak donosi National Health Service (NHS), "nie ma lekarstwa na marskość". Dlatego niezmiernie istotne jest troska o stan naszej wątroby, poprzez regularne badania kontrolne. Kluczowe jest także przestrzeganie zbilansowanej diety, utrzymanie aktywności fizycznej oraz dbałość o prawidłową masę ciała.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze