Trwa ładowanie...

Biopsja endometrium

Avatar placeholder
15.12.2022 17:39
Biopsja endometrium
Biopsja endometrium

Biopsja endometrium polega na pobraniu fragmentu kanału macicy, w celu dalszego badania na występowanie schorzeń w obrębie tego obszaru. Badanie to ma swoje inne nazwy ze względu na obszar, jaki ulega badaniu i są to: wyłyżeczkowanie diagnostyczne jamy macicy (obejmuje całą jamę macicy), frakcjonowane łyżeczkowanie jamy macicy, biopsja rysowa błony śluzowej macicy (pobrany zostaje dowolny fragment endometrium).

spis treści

1. Wskazania do wykonania biopsji endometrium

Biopsja endometrium wykonywana jest w celu zdiagnozowania zmian w obrębie śluzówki kanału szyjki i jamy macicy. Wyłyżeczkowanie jamy macicy może mieć charakter diagnostyczny lub leczniczy (przy długotrwałych, obfitych plamieniach z układu rozrodczego kobiety).

Główne wskazania do wykonania tego badania to:

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czy warto wykonywać badania profilaktyczne?"
  • plamienia i krwawienia niezwiązane z miesiączką (podejrzenie polipów lub nawet raka endometrium);
  • podejrzenie ciąży pozamacicznej (ektopowej) przy ujemnym wyniku nakłucia jamy Douglasa;
  • wahania hormonalne;
  • plamienia i krwawienia pomenopauzalne;
  • diagnostyka niepłodności polegająca na wykluczeniu zmian w obrębie jamy macicy;
  • problemy z zajściem w ciążę.

Badanie diagnostyczne endometrium zalecane jest po 20. dniu cyklu hormonalnego.

2. Przygotowanie i przebieg biopsji endometrium

Krok 1. Uzgodnić z lekarzem odpowiedni czas na wykonanie zabiegu. Jeśli występuje obfite krwawienie, zabieg powinien być wykonany jak najszybciej. Jednak jeśli zabieg ma na celu ustalenie przyczyny niepłodności, najlepszy czas na jego wykonanie wypada między około 22., a 24. dniem cyklu. To pozwoli lekarzowi na prawidłową ocenę grubości endometrium.
Krok 2. Nie powinno używać się żadnych środków dopochwowych oraz tamponów na 24 godziny przed zabiegiem bez konsultacji z lekarzem.
Krok 3. Przed zabiegiem można wykonać test ciążowy, aby całkowicie wykluczyć możliwość ciąży. Biopsja endometrium może bowiem doprowadzić do poronienia.
Krok 4. Można zapytać lekarza o środki przeciwbólowe, polecane w przypadku wykonywania takiego zabiegu. Badanie nie wymaga ani podania znieczulenia przez anestezjologa, ani hospitalizacji. Kobieta pozostaje pod nadzorem lekarskim jedynie przez kilka godzin po zabiegu.
Krok 5. Nie należy się stresować. Jeżeli mięśnie nie będą spięte, zabieg przebiegnie szybciej i sprawniej.
Krok 6. Po zabiegu można spodziewać się kilkudniowych plamień. Należy używać wkładek lub podpasek higienicznych, ale nigdy tamponów.

Kobieta leży na fotelu ginekologicznym. Ginekolog umieszcza wzierniki w pochwie kobiety i chwyta specjalnym narzędziem szyjkę macicy. Potem rozszerza kanał szyjki macicy i używa sterylnego narzędzia do pobrania małego fragmentu śluzówki kanału macicy, który potem będzie badany pod mikroskopem.

3. Powikłania po biopsji endometrium

Jak każde tego typu badanie, tak samo biopsja endometrium wiąże się z możliwością występowania pewnych powikłań. Zaliczamy tutaj:

  • przebicie ściany macicy (bardzo rzadko);
  • skurcze macicy;
  • mdłości;
  • lekki ból brzucha;
  • osłabienie;
  • plamienia.

Biopsja endometrium jest bardzo ważnym badaniem, ponieważ pozwala ocenić, czy w drogach rodnych kobiety występują zmiany chorobowe. Pozwala znaleźć przyczynę pojawiających się objawów związanych z układem rozrodczym. Postawiona diagnoza na podstawie tego badania pozwala na podjęcie odpowiednich decyzji o schemacie leczenia.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Biopsja gardła
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze