Trwa ładowanie...

Chemioterapia miała skutek uboczny. 25-latka wygląda jak dziecko

Avatar placeholder
Aleksandra Zaborowska 16.05.2024 10:24
Wygląda jak dziecko. To powikłanie po leczeniu, które uratowało jej życie
Wygląda jak dziecko. To powikłanie po leczeniu, które uratowało jej życie (Instagram)

Shauna Rae podzieliła się swoją historią życia w ciele permanentnie uważanym za dziecięce. 25-letnia kobieta waży jedynie 23 kg, mierzy metr i stale przyciąga zdziwione spojrzenia - zwłaszcza gdy prowadzi auto lub kupuje alkohol.

spis treści

1. Wygrała z guzem mózgu

W dzieciństwie Shauna Rae zmagała się z guzem mózgu. Choć walkę z nowotworem wygrała, w wyniki inwazyjnej operacji i chemioterapii przysadka mózgowa dziewczyny została trwale zniszczona, co uniemożliwiło jej dalszy rozwój fizyczny. Lekarze podejmowali próby sztucznego aplikowania hormonu wzrostu, ale metoda ta okazała się być u Shauny nieskuteczna. Pomimo zaburzeń rozwoju fizycznego, choroba nie wpłynęła jednak na rozwój poznawczy.

2. Myśli jak dorosła, wygląda jak dziecko

Choć 25-letnia Shauna jest dorosłą, w pełni sprawną intelektualnie dorosłą osobą, ciężko żyje jej się w świecie, w którym wiecznie widzi się w niej dziecko. Swoją historią kobieta podzieliła się w dokumencie na kanale TLC. Jest także stale aktywna w mediach społecznościowych.

Zobacz film: "Rak jelita grubego. Historia Doroty"

Nie ukrywa, że zarówno ona, jak i jej rodzina, regularnie pada ofiarami hejtu. Przechodnie na ulicy potrafili np. zarzucić jej matce, że "nienaturalnie postarza swoje dziecko" nakładając mu makijaż. Shaunie wielokrotnie odmawiano też usług czy zakupów przeznaczonych dla osób dorosłych takich jak kupno alkoholu czy biletu na mocny film w kinie. Gdy próbowała udowodnić swój wiek dokumentami, regularnie słyszała zarzuty o fałszerstwie.

3. Skutki terapii onkologicznych

Podobne konsekwencje leczenia onkologicznego nie są częste, co nie zmienia faktu, że pacjenci nierzadko mierzą się z amputacjami czy resekcjami narządów prowadzącymi do niepełnosprawności. Dla onkologów nadrzędnym celem jest, oczywiście, ratowanie życia.

Coraz więcej pacjentów z tego typu doświadczeniami zwraca jednak uwagę na jakość życia, które otrzymują po inwazyjnej terapii. Dla niektórych z nich funkcjonowanie z ciężkimi niepełnosprawnościami jest wyzwaniem tak samo dużym jak walka ze śmiertelną chorobą. Między innymi dlatego tak ważna jest opieka psychoonkologa i stały kontakt z wykwalifikowanym w podobnych przypadkach terapeutą - czasem nawet trwający całe życie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze