Trwa ładowanie...

40-latek walczy z rakiem jelita w czwartym stadium. Na pierwsze objawy nie zwrócił uwagi

Avatar placeholder
Dominika Najda 16.12.2023 10:14
Jakie objawy dawał rak jelita grubego?
Jakie objawy dawał rak jelita grubego? (Facebook)

W maju 2022 roku u 40-letniego Jima Barrowa zdiagnozowano nieoperacyjnego raka jelita grubego w czwartym stadium. Nowotwór rozprzestrzenił się do wątroby, ale rodzina mężczyzny się nie poddaje.

spis treści

1. Walka z rakiem jelita grubego

Leczenie nie przynosiło oczekiwanych skutków, więc żona 40-latka postanowiła wziąć sprawy w swoje ręce. Nicky zorganizowała zbiórkę pieniędzy na lek Bewacyzumab. W zaledwie cztery dni udało się zebrać 39 tys. funtów (ok. 200 tys. złotych).

Jim przeszedł przed piekło, a Bewacyzumab daje mu nadzieję na pokonanie choroby. Lek, znany również jako Avastin, jest ukierunkowanym środkiem przeciwnowotworowym stosowanym równolegle z chemioterapią.

Zobacz film: "3 ważne objawy raka jelita, które najczęściej ignorujemy"

By lek przyniósł oczekiwane efekty, Jim musiałby go przyjmować co dwa tygodnie przez 18 miesięcy. Cena za jedną dawkę wynosi około 1000 funtów. Dzięki internetowej zbiórce udało się zebrać kwotę na całe leczenie.

Rodzina i sam 40-latek są niezwykle wdzięczni za odzew. Para nie spodziewała się, że w tak krótkim czasie uda się zebrać potrzebną kwotę. Jim z niecierpliwością czeka na wyniki leczenia.

Lek to jedyna szansa Jima
Lek to jedyna szansa Jima (Nicky Barrow)

2. Objawy groźnego nowotworu

Choć rak jelita grubego zwykle kojarzony jest z osobami po 50. roku życia, coraz częściej diagnozowany jest u znacznie młodszych osób. To trzeci najczęściej występujący nowotwór w naszym kraju.

Do czynników ryzyka zalicza się wiek, występowanie raka jelita grubego w rodzinie oraz choroby zapalne jelit. Znaczący wpływ ma też nasz tryb życia. Palenie papierosów, nadwaga, brak aktywności fizycznej i dieta uboga w błonnik również zwiększają prawdopodobieństwo nowotworu.

Do najczęstszych objawów raka jelita grubego zalicza się:

  • bóle brzucha,
  • krew w kale,
  • zmianę rytmu wypróżnień,
  • nieustanne zmęczenie,
  • znaczną utratę wagi i apetytu,
  • zmiany w kształcie stolca.

Nowotwór może jednak objawiać się na inne, znacznie subtelniejsze sposoby. Ważne, by wszelkie niepokojące objawy skonsultować z lekarzem. Nieleczony rak może powodować przerzuty na inne organy.

Ponadto osoby zagrożone tym rodzajem nowotworu powinny regularnie poddawać się badaniom profilaktycznym. Równie ważne jest przestrzeganie zdrowej diety, by zadbać o odpowiednią pracę jelit.

Dominika Najda, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze