Trwa ładowanie...

43-latka ma raka jelita grubego. Zaczęło się od tego objawu

 Karolina Rozmus
Karolina Rozmus 30.09.2024 07:21
"Poszłam do toalety, gdzie straciłam pół litra krwi". 43-latka zdruzgotana diagnozą
"Poszłam do toalety, gdzie straciłam pół litra krwi". 43-latka zdruzgotana diagnozą (Facebook)

Kobieta nie bagatelizowała swoich dolegliwości, jednak lekarze, na których trafiała, nie widzieli powodu do obaw. Dopiero gdy doszło do krwotoku, diagnoza ujrzała światło dzienne. - Pamiętam, jak weszli lekarz i pielęgniarka. Pielęgniarka wzięła chusteczki, które były w pokoju, co było znakiem, że to złe wieści - mówi 43-latka.

spis treści

1. Pierwszym objawem było zmęczenie

U 43-letniej Andrei Robinson z Basingstoke zdiagnozowano chorobę nowotworową. Mimo że objawy były charakterystyczne, to przez długi czas kobieta musiała borykać się z brakiem zrozumienia. Wszystko przez to, że cierpiała na wrzodziejące zapalenie jelita grubego (WZJG), zapalną chorobę o podłożu autoimmunologicznym, która atakuje ścianki jelita grubego.

WZJG wywołuje biegunki, często z domieszką krwi, a także odpowiada za powtarzające się bóle brzucha. Lekarze, do których Andrea zwracała się z prośbą o pomoc, dolegliwości pacjentki tłumaczyli właśnie nasileniem choroby autoimmunologicznej.

Zobacz film: "Rak jelita grubego. 8 objawów"

- Wyglądałam na naprawdę chorą i pamiętam, że czułam się cały czas wyczerpana. W trakcie pracy szłam do toalety, żeby po prostu usiąść i odpocząć - opowiada cytowana przez The Sun Andrea.

Andrea dowiedziała się, że choruje na raka
Andrea dowiedziała się, że choruje na raka (Facebook)

Jak relacjonuje, pewnego weekendu "poszła do toalety i straciła około pół litra krwi". Dopiero ten incydent sprawił, że trafiła do szpitala. Tam wykonano Andrei kolonoskopię, a także biopsję.

2. Dowiedziała się, że to rak. Kobieta ma jedną radę

- Zostałam zatrzymana w szpitalu, a trzy dni później powiedziano mi, że mam raka jelita grubego - mówi.

Do objawów tego nowotworu należy m.in. krwawienie z odbytu bądź widoczna krew w stolcu, a także zmęczenie, które to dolegliwości doskwierały Brytyjce. Poza tym może wystąpić utrata masy ciała, bóle brzucha i zmiana rytmu wypróżnień.

Rak jelita grubego stanowi trzeci najczęstszy nowotwór. Choć średnia wieku pacjentów wynosi 67 lat, to eksperci alarmują, że rośnie zachorowalność wśród młodych osób.

- Pamiętam, jak weszli lekarz i pielęgniarka. Pielęgniarka wzięła chusteczki, które były w pokoju, co było znakiem, że to złe wieści - opowiada kobieta.

Nowotwór był w trzecim stadium zaawansowania. Lekarz wyjaśnił kobiecie, że zanim przejdzie operację, będzie musiała poddać się chemioterapii. Zostanie jej również założona stomia, z którą Andrea będzie musiała funkcjonować już do końca życia. 43-latka jest pełna nadziei i po prostu cieszy się, że żyje. Jej historia niesie za sobą ważne przesłanie: by nie bagatelizować swoich dolegliwości.

Jak mówi Andrea, nawet wtedy, kiedy "ktoś cię zbywa". - Twoje życie może od tego zależeć - podkreśla.

Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze